Lukas Andriukaitis
VU TSPMI alumnas, Vilniaus politikos analizės instituto analitikas
Lukai, baigei bakalauro studijas VU TSPMI, po to čia apsisprendei studijuoti ir Rytų Europos ir Rusijos magistro programą, kaip susidomėjai politikos mokslais ir regiono studijomis? Koks buvo tavo kelias VU TSPMI?
Vos tik baigęs bakalauro studijas, iš karto stojau į Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro programą VU TSPMI. Tai buvo labai natūralus sprendimas, nes bandžiau rasti būdų, kaip geriausiai pasiruošti karjerai saugumo/gynybos sektoriuje. Aš mačiau Rytų Europos regiono ir ypač Rusijos studijas, kaip gerą būdą sujungti įgytas karines ir politologines žinias. Svarsčiau ir apie magistrantūros studijas užsienyje, bet galų gale nusprendžiau pasirinkti VU TSPMI, taip suderindamas mokslus su savo tarnyba kariuomenėje. Tuo metu tarnavau viename iš Lietuvos karinių padalinių, kuriame buvo ypatingai vertinamos regiono, ypač Rusijos studijų, žinios. Savo magistrantūros studijų metais aš dar kartą įvertinau VU TSPMI lankstumą – ne daug mano kolegų užsienyje galėjo pasigirti prabanga mokytis ir dirbti visą darbo dieną magistrantūros studijų metu.
Kaip žinome, kuriam laikui buvai išvykęs stažuotis į JAV, kokios patirties ir žinių pavyko įgyti ten? Gal galėtum plačiau papasakoti apie šį savo gyvenimo etapą?
Taip, neseniai grįžau iš „Baltic American Freedom Foundation“ programos, kuri leido man pasilikti ir dirbti JAV vienerius metus. Visą šį laiką praleidau Vašingtone, dirbau vienoje iš didžiausių ir įtakingiausių JAV ekspertų grupių (think tank) – Atlanto taryboje (Atlantic Council). Šie metai atnešė ypatingai praturtinusios patirties, nes ne tik turėjau galimybę keliauti visame Vakarų pusrutulyje, mokytis JAV darbo etikos, tačiau svarbiausia, įgijau svarbių analitinių įgūdžių. Man labai pasisekė gauti poziciją Atlanto tarybos skaitmeninės ekspertizės tyrimų laboratorijoje (Digital Forensic Reasearch Lab) – naujame Atlanto tarybos projekte, kuriame dirbama su atvirų šaltinių analize (open source analysis). Kadangi šis centras veikia labiau kaip startuolis, o ne senamadiškas analizės centras, komanda apmokė mane itin greitai ir po kelių savaičių jau buvau pilnateisiu komandos nariu. Atvirai kalbant, prieš pradėdamas šią kelionę buvau šiek tiek skeptiškas, nes nebuvau tikras, ar sugebėsiu įgyti sudėtingų įgūdžių per vienerius metus. Nepaisant to, įsitraukiau į vis dar besivystančią atvirų šaltinių analizės sritį ir šiuo metu tai yra pagrindinis mano karjeros kelias.
Dabartinė tavo veikla taip pat glaudžiai susijusi su studijomis, kurias baigei, galbūt galėtum plačiau papasakoti ką šiandien veiki ir kuo gyveni?
Grįžęs iš JAV, aš ir toliau dirbu dezinformacijos, propagandos ir atvirų šaltinių analizės srityse. Šiuo metu pagal darbo sutartį dirbu ir Atlanto tarybos skaitmeninės ekspertizės tyrimų laboratorijoje, ir Lietuvos analizės centre – Vilniaus politikos analizės institute. Aš taip pat įsitraukęs į daug šalutinių projektų, susijusių su mane dominančiomis temomis. Man patinka taip dirbti, nes manęs toks darbas ne tik neapriboja konkrečia darbo erdve, bet aš taip pat turiu galimybę planuoti savo laiką. Mano darbo savaitės neriboja darbo valandos, tačiau tuo pačiu aš taip pat galiu vykti į komandiruotes ar dirbti atostogaudamas, kai to reikia. Toks darbas suteikia labai daug lankstumo, svarbu, kad darbai būtų padaryti. Šiuo metu man tai yra labai patogi galimybė šiame Europos regione organizuoti atvirų šaltinių analizės mokymus ir viešus seminarus, skirtus žurnalistams, akademikams, politikos formuotojams ir kariams.
Studijų metais ne tik mokeisi, tačiau ir buvai įsitraukęs į korporacijos veiklą bei dalyvavai Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose, kaip pavyko viską suspėti? Kokios patirties ir įgūdžių suteikė šios veiklos?
Taip, jau nuo trečiųjų studijų metų dirbau pilną darbo dieną kaip vyresnysis specialistas Valstybinėje geležinkelių inspekcijoje prie Susisiekimo ministerijos ir tuo pat metu jau dalyvavau Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose. Aktyviai veikiau ir Jaunųjų konservatorių lygoje (JKL) bei korporacijoje RePublica. Beveik visą laiką turėdavau 7 darbo dienų savaitę, mažiau miego nei rekomenduojama, bet sėkmingai sugebėjau daryti visus šiuos dalykus. Išmokau daug per visus tuos metus, pradedant akademinio rašymo įgūdžiais ir baigiant komandos valdymu, bet turbūt pats svarbiausias dalykas, kurio išmokau – laiko planavimo gebėjimai. VU TSPMI labai stipriai prisidėjo prie šių įgūdžių formavimo. Pirmieji metai universitete yra intensyvūs ir reikalaujantys daug darbo, ypač TSPMI, bet tam yra priežastis. TSPMI iš tiesų suteikia daug įgūdžių, kurių prireiks tolimesnėje jūsų profesinėje karjeroje, jums tiesiog reikia mokėti tą patirtį pasiimti.
Ko galėtum palinkėti naujiems studentams, kurie jau po kelių mėnesių įžengs į VU TSPMI auditorijas?
Norėčiau kiekvienam studentui parekomenduoti nešvaistyti laiko studijų metais. Tavo darbo diena nebūtinai turi prasidėti 8 ryto ir tęstis iki 17 valandos. Savaitgaliai taip pat nėra skirti vien tik poilsiui, jie yra skirti padaryti tai, ko nepavyko darbo savaitės metu. Per pirmuosius mėnesius TSPMI suprasite, kad aplink jus yra daug talentingų žmonių ir jeigu norite, kad jums pasisektų ir būtumėte konkurencingi, teks įdėti papildomų pastangų, kartais net dvigubai daugiau. Pradėkite kaupti profesinę patirtį dar studijų metais ir tai padės greičiau susirasti darbą. Praktikos, akademinės organizacijos, straipsnių rašymas, NVO sektorius, savanorystė, naujos kalbos mokymasis – tai gali tapti puikios karjeros pradžia.