Shiyu Li
Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro programos absolventas
Gal galėtum papasakoti, kaip atsidūrei VU TSPMI? Kodėl pasirinkai būtent Vilnių?
Pirmiausia bandžiau stoti į Tarptautinių santykių ir regioninių studijų magistro programą Tartu universitete, tačiau manęs nepriėmė. 2016 metų spalį nusprendžiau pabaigti virtualų kursą, kurio tema buvo „ES Rytų partnerystė: nuo Vilniaus iki Rygos susitikimų”. Baigęs šį kursą, internete susiradau informacijos apie Vilniaus universitetą ir radau Rytų Europos ir Rusijos studijų studijų programą. Labai džiaugiuosi, kad Vilniaus universitetas suteikė man galimybę joje studijuoti.
Baigei bakalauro studijas istorijos srityje, tačiau pasirinkai politikos mokslų magistrą, kodėl apsisprendei pakeisti savo domėjimosi lauką?
Mano nuomone, istorija ir politikos mokslai yra neatskiriami. Sunku suprasti tam tikras politikos problemas be pamatinių istorijos žinių, ypač moderniosios ir šiuolaikinės istorijos. Mano atveju, trečiaisiais savo bakalauro studijų metais susipažinau su dėstytoja, kuri savo disertacijoje tyrinėjo Centrinės ir Rytų Europos šalių diplomatiją ir politiką. Su jos pagalba pradėjau domėtis būtent šiuo regionu.
Tavo magistro darbas buvo įvertintas kaip geriausias darbas Rytų Europos ir Rusijos studijų programoje, gal galėtum plačiau papasakoti, ką tyrinėjai savo darbe?
Mano magistro darbo pavadinimas yra „Lenkijos energetinis saugumas: tarp pažeidžiamumo ir diversifikavimo”, savo darbe didžiausią dėmesį skiriu dabartinei Lenkijos energetinio sektoriaus situacijai, naudodamasis IEA trumpojo laikotarpio energetinio saugumo modeliu. Taip pat bandau pasiūlyti kaip būtų galima pagerinti energetinio saugumo situaciją ilguoju laikotarpiu 4 aspektais: atsinaujinančia energetika ir skalūnų dujomis, atominių elektrinių statyba, svarbių išteklių diversifikacija.
Turėjau galimybę susipažinti su daug puikių dėstytojų studijų metu VU TSPMI, pavyzdžiui dr. Nerijus Udrėnas, kuris visada duodavo naudingų patarimų mano tyrimams, taip pat ir Vilius Mačkinis, kuris visada turėdavo kantrybės atsakyti į visus klausimus apie magistro darbą. Antrojo studijų semestro metu pasirinkau energetinio saugumo kursą, kur dėstytojas Romas Švedas suteikė labai daug naudingų žinių. Be šių žmonių pagalbos, manau, nebūčiau parašęs geriausio programoje magistro darbo.
Ar galėtum palyginti studijas Kinijoje ir Lietuvoje?
Kinijoje visi edukaciniai užsiėmimai yra paremti vieningu į mokytoją nukreiptu principu nuo pat pradinės mokyklos iki bakalauro studijų, studentas labai retai dalyvauja diskusijoje. Kalbant apie studijas čia, mes nuolatos esame drąsinami išreikšti savo nuomonę ir dėstytojai niekada jos nekritikuoja. Dabar žymiai labiau esu linkęs įsitraukti į komandinį darbą ir viešai išreikšti savo nuomonę.
Kokie tavo ateities planai?
Šiuo metu planuoju atlikti praktiką Prahos Tarptautinių santykių institute, kur būsiu mokslinių tyrimų asistentas. Taip pat norėčiau tęsti studijas ir tyrinėti Kinijos – ES santykius.
Ko galėtum palinkėti savo kolegoms ir visai VU TSPMI bendruomenei?
Norėčiau visiems studentams palinkėti gerų pažymių, o institutui – pritraukti dar daugiau talentingų studentų.