Politinės elgsenos tyrimų grupė

Tyrimų grupės moksliniai interesai apima politinės elgsenos, politinių pažiūrų ir subjektyvumo tyrimus ypatingą dėmesį skiriant komunizmo ir postkomunizmo palikimui. Komunistinio režimo metais visuomenės Centrinėje ir Rytų Europoje (CRE) išgyveno drastišką „socialinį eksperimentą“. Ilgalaikių padarinių CRE supratimas ir vertinimas yra vienas pagrindinių tyrimo grupės uždavinių. Remdamiesi naujomis teorinėmis prieigomis (pvz. reliacine sociologija) ir socialinių mokslų metodais (kiekybiniais ir kokybiniais) drauge su giliu Lietuvos visuomenės išmanymu siekiame atskleisti (post)komunistinių visuomenių ypatumus.

Grupė dirba kartu jau daugiau nei dešimt metų. Grupė sėkmingai įgyvendino daug tyrimų projektų svarbiausiomis temomis – Lietuvos pilietinės visuomenės ir nacionalinės partinės sistemos atsiradimas ir raida, kultūrinė opozicija Sovietų Lietuvoje ir pilietinių pagrindų atsiradimas Sąjūdžio judėjime antroje XX a. devintojo dešimtmečio pusėje. Tyrimų grupė yra atsakinga už Lietuvos nacionalinę rinkiminę studiją. Bendradarbiaujame su nacionalinių rinkiminių studijų tyrėjais kitose valstybėse įgyvendinant COST veiklą „Tikrasis Europos rinkėjas“  ir  programą CSES „Palyginamoji rinkinių sistemų studija“. Tyrimų grupė tai pat sukūrė VAA (Voter Advice Application) skirtą Lietuvai ir bendradarbiauja su VAA kūrėjais visoje Europoje (Euvox). Be dabartinės Lietuvos visuomenės socio-politinės analizės, grupės tyrėjai atlieka istoriniu-antropologinius tyrimus apie kasdienybę Lietuvoje, socialinę tinklaveiką ir kultūrinę rezistenciją Sovietmečiu bei Sovietmečio atmintį šių dienų visuomenėje.

Tyrimų grupė turi patirties analizuojant politinį elgesį naudojant skirtingus tarpdisciplininius metodus (apklausų duomenys, apklausų eksperimentai, giluminiai interviu, sakytinė istorija, socialinių tinklų analizė). Tyrėjų komanda yra patyrusi atliekant didelės apimties apklausas (Lietuvos porinkiminės apklausos, Europos vertybių tyrimas, Lietuvos pilietinės galios indeksas ir kt.) ir kokybinius politinių pažiūrų tyrimus. Mes siekiame partnerystės su panašiomis grupėmis kitose valstybėse, ypač besidominčiomis postkomunistinėmis visuomenėmis, norime įsitraukti į lyginamuosius politinės elgsenos, socialinių judėjimų ir atminties tyrimus.

Tyrimų rezultatai

  • 8 knygos, keliolika straipsnių recenzuojamuose moksliniuose žurnaluose
  • Lietuvos nacionalinė rinkiminė studija 2012 ir 2016
  • VAA Lietuvoje (manobalsas.lt) skirtas parlamento, prezidento ir Europos Parlamento rinkimams nuo 2008 m.

Prizai ir apdovanojimai:

  • Lietuvos mokslų akademijos jaunųjų mokslininkų apdovanojimas 2006
  • Lietuvos politologų asociacijos apdovanojimas geriausiai politikos mokslų publikacijai 2007
  • Lietuvos politologų asociacijos apdovanojimas geriausiai politikos mokslų publikacijai 2010
  • Lietuvos politologų asociacijos apdovanojimas geriausiai politikos mokslų publikacijai 2012
  • Vilniaus Universiteto apdovanojimas geriausiai 2014 metų publikacijai socialinių ir humanitarinių mokslų kategorijoje

Ištekliai

  • Giluminių interviu renkamų nuo 2003 metų duomenų bazė
  • Viešosios nuomonės ir politinio elito apklausų (nuo 2005) duomenys
  • Sakytinės istorijos archyvas apie sovietines ir postsovietines transformacijas (http://memory.tspmi.vu.lt)

 

 

Kontaktai

Telefonas

+370 652 00 524