Linas Kojala. Bideno pergalė – įtikinama, bet užduotis – sunkiai įveikiama

Linas Kojala. Bideno pergalė – įtikinama, bet užduotis – sunkiai įveikiama

Joe Bideno pergalė Jungtinių Valstijų prezidento rinkimuose bus pakankamai įtikinama. Nors diskusijos nesiliaus dar ilgai, Demokratų partijos kandidatas pralenkė Donaldą Trumpą daugiau nei keturiais milijonais balsų.

Vertinant patį svarbiausią kriterijų, rinkikų kolegiją, J. Bideno pranašumas veikiausiai taip pat bus apčiuopiamas: 306 prieš 232.

D. Trumpas, tiesa, nėra linkęs nusileisti. Jo atstovai tikina skųsiantys rezultatus dėl pažeidimų bei prašysiantys perskaičiavimų. Tikėtina, kad Džordžijoje ir dar keliose valstijose balsai išties bus skaičiuojami iš naujo.

Visgi manyti, kad rezultatai gali esmingai keistis, priežasčių kol kas nėra. Jei įtikinami įrodymai bus pateikti, galime neabejoti, jog teismai juos nešališkai išnagrinės. Tačiau lig šiol D. Trumpo kritika apsiriboja emocingais politiniais pareiškimais, o ne faktiniais argumentais.

Tad kalbos apie tai, jog esą bandoma suklastoti J. Bideno pergalę, kol kas grįstos prielaidomis, panašiomis į sąmokslo teoriją. Jungtinės Valstijos yra demokratinė valstybė, ir nors rinkimai visuomet kursto aistras, jų eiga užtikrina laisvą gyventojų pasirinkimą. D. Trumpo pergalė prieš ketverius metus yra geriausias to įrodymas.

 Be to, net teoriškai sunku įsivaizduoti, kaip skirtingos valstijos galėtų masiškai klastoti balsus J. Bideno naudai. Juk įtakingiausias valstybės pareigūnas šiuo metu yra būtent D. Trumpas; jis paskyrė sau lojalius asmenis ne tik į aukščiausias vyriausybines pozicijas, bet ir teisėsaugos struktūras; galiausiai D. Trumpo Respublikonų partija kontroliuoja daugiau vietos valdžios institucijų atskirose valstijose nei Demokratų partija.

Būtent todėl esamos emocijos panašesnės į D. Trumpo nenorą susitaikyti su nepalankiais rezultatais. Juk ir pats prezidentas yra ne kartą kartojęs, jog gyvenime nėra nieko blogiau nei pralaimėti. Visgi sklinda kalbos, jog galiausiai D. Trumpas pripažins faktus, sutiks su pralaimėjimu bei nesabotuos valdžios perdavimo.

Būtent valdžios perdavimo procesas bus labai reikšmingas, mat J. Bidenas Baltųjų rūmų šeimininku taps tik sausio 20 dieną. Iki tol valdys D. Trumpas, tad jo geranoriškumas perduodant darbus bei suteikiant informaciją būsimajai administracijai turės milžinišką įtaką tokių problemų kaip pandemija suvaldymui. Jei požiūris bus priešiškas, Jungtinės Valstijos praras svarbaus laiko ir rizikuos dar didesne sveikatos bei ekonomine krize.

Bet kuriuo atveju J. Bidenui nebus lengva. Prezidentas yra įtakingiausias Jungtinių Valstijų pareigūnas, tačiau jo efektyvumas priklauso nuo gebėjimo susitarti su Kongresu, kurį sudaro Atstovų rūmai bei Senatas.

Neturėdamas Kongreso palaikymo, prezidentas nesugebės įgyvendinti svarbių reformų, priimti reikalingų įstatymų bei gauti lėšų jų įgyvendinimui. Yra didelė tikimybė, kad J. Bideno Demokratų partija turės daugumą Atstovų rūmuose, tačiau Senate dominuojančią poziciją gali išsaugoti Respublikonai.

O juk būtent Senatas tvirtins J. Bideno pasirinktus asmenis į vyriausybines pozicijas. Tad naujajam prezidentui prireiks pademonstruoti įspūdingus derybinius sugebėjimus tam, kad sugebėtų pralaužti partinę priešpriešą. Būtent tai jis ir žada padaryti.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.