Milda Sčiglaitė
VU TSPMI politikos mokslų bakalauro programos antrakursė, VU SA TSPMI atstovų koordinatorė
Milda, koks tavo kelias į VU TSPMI? Kas tave paskatino rinktis politikos mokslų studijas?
Į VU TSPMI buvau atvesta smalsumo ir didelio noro domėtis tuo, kas mus supa kasdienėje aplinkoje. Dalyvaudama įvairių nevyriausybinių organizacijų veiklose turėjau daug galimybių susipažinti tiek su politinėmis, tiek ir socialinėmis ar pilietinėmis iniciatyvomis, jų vykdymu. Dar mokydamasi pirmaisiais metais gimnazijoje supratau, kad socialiniai mokslai yra būtent ta sritis, kuri mane domina labiausiai. Taip pradėjau domėtis skirtingų Lietuvos bei užsienio universitetų siūlomomis programomis, konsultuotis su vyresniais draugais ir galiausiai supratau, jog VU TSPMI yra būtent ta vieta, kurioje noriu praleisti bent pirmuosius ketverius studijų metus.
Institute esi antro kurso studentė. Kas labiausiai įsiminė per VU TSPMI praleistą laiką? Kokios patirtys labiausiai nustebino?
Nors beveik visi pirmieji metai Institute buvo praleisti nuotoliniu būdu, įsimintinų akimirkų prisikaupė išties nemažai. Visuomet gera prisiminti savo pirmakursių dienos stovyklą, kurioje užsimezgė pirmieji ryšiai su kurso draugais, įdomios diskusijos seminarų metu ar susitikus po jų. Žinoma, kaip ir kiekvienam VU TSPMI studentui, įsiminė ir pirmųjų rašto darbų rašymo akimirkos, kuomet teko ne tik gerai pasukti galvą renkantis temas, tačiau ir gilinantis į jas, kai tuo metu dar neatrodė itin artimos. Antruosius studijų metus pradėjau aktyviai veikdama VU SA TSPMI komandoje kaip atstovų koordinatorė, o drauge ir šių mokslo metų politikos mokslų pirmakursių kuratorė, tad vasaros metu vykę pasiruošimai veikloms tik dar labiau sustiprino mano ryšį su VU TSPMI ir viso universiteto bendruomene. Kaip labiausiai stebinusį aspektą institute išskirčiau itin šiltą, tačiau kartu ir formalų santykį tarp instituto dėstytojų ir studentų. Visuomet gera žinoti, kad kilus klausimams ar paprasčiausiai norint padiskutuoti dominančia tema, galiu kreiptis į savo dėstytojus ir sulaukti išsamaus atsakymo. Manau, kad tai yra viena svarbiausių detalių, slypinčių po instituto pavadinimo trumpinio raidėmis.
Penkerius metus praleidai Lietuvos moksleivių sąjungoje. Prie kokių veiklų organizacijoje tau asmeniškai teko prisidėti?
Tiesa, kad mano kelias į didžiuosius NVO potyrius prasidėjo būtent Lietuvos moksleivių sąjungoje. 2016 m. pradžioje prisijungiau prie Šiaulių padalinio, kuriame netrukus tapau mokymų vadove. Šiose pareigose turėjau galimybę gilintis į įvairiausius klausimus nuo komandos formavimo iki jaunimo politikos subtilybių. Vėliau, sukaupusi didesnį patirties bagažą, kandidatavau ir buvau išrinkta į Šiaulių padalinio pirmininkės poziciją, o kartu ir į visos organizacijos valdybą. Tuomet teko didžiulė atsakomybė rūpintis didelės padalinio komandos valdymu, nacionalinių ir regioninių renginių organizavimu, atstovavimu miesto ir šalies jaunimui įvairiausiose institucijose, tarybose, konferencijose. Taip pradėjau gilintis į Lietuvos švietimo politiką, esamus ir potencialius švietimo iššūkius, kuriuos būtų galima spręsti. Baigusi kadenciją 2019 m. rugsėjį buvau pakviesta prisijungti prie tuometinės LMS prezidentės nacionalinio biuro komandos kaip regioninių reikalų koordinatorė prižiūrėti LMS padalinių veiklą, tačiau netrukus gavau galimybę tapti ir tarptautinių reikalų koordinatore: atstovauti Lietuvos moksleiviams tarp kitų užsienio organizacijų, diskutuoti su Europos Parlamento nariais Briuselyje vykusiame renginyje, megzti ryšius su įvairiomis Europos ir pasaulinio masto organizacijomis, o vėliau tapti vienos iš tarptautinių organizacijų revizijos komisijos nare. Paskutiniuosius metus, jau studijuodama VU TSPMI, organizacijoje praleidau kaip nacionalinės jaunimo politikos koordinatorė, dirbdama su nedidele savo komanda, atstovaujant šalies moksleivių balsui nacionalinėse vyriausybinėse institucijose, nevyriausybinėse organizacijose, rengiant pozicijas, pasiūlymų paketus ir kitus dokumentus, gerinusius moksleivių švietimo padėtį. Dabar, net ir palikusi organizaciją prieš pusę metų, jaučiuosi itin dėkinga LMS bendruomenei, nes joje užaugau kaip asmenybė ir supratau, kad jaunimo organizacijos yra ta vieta, kurioje jaunas žmogus gali pasiekti ir įgyti itin svarbių įgūdžių, o svarbiausia – kurti realų pokytį, jei tik turi noro ir ryžto.
Šiuo metu esi atstovų koordinatorė VU SA TSPMI. Kokią prasmę matai instituto organizacijų veikloje?
Prijungus prie institute veikiančių organizacijų, visų pirma, buvo kur kas paprasčiau įsilieti į instituto bendruomenę. Pirmame kurse nusprendžiau prisijungti prie VU SA TSPMI komunikacijos ir socialinės-akademinės sričių veiklos. Jose prisidėjau prie tokių veiklų kaip kasmetinio leidinio „Prie kavos“ turinio ir vizualikos įgyvendinimo, fokus grupių studentų nuomonei dėl dėstomų dalykų surinkimo organizavimo ir kitų veiklų, suartinusių mane su šios organizacijos veiklos koncepcija. Šiuo metu esu atstovų koordinatorė, tad turiu galimybę bendrauti su bakalauro ir magistro grupių seniūnais, renkamais studentų atstovais VU TSPMI studijų programų komitetuose bei kituose organuose. Šiemet taip pat nusprendžiau labiau gilintis ir į mokslinę veiklą, tad neseniai prisijungiau ir prie VU TSPMI Studentų mokslinės draugijos. Man asmeniškai instituto organizacijų veikla suteikė žinių apie pačio universiteto veikimo principus, suvedė mane su naujais draugais ir suteikė galimybių plėsti savo patirties bagažą toliau, kuomet sulaukiau pasiūlymo tapti EU Careers ambasadore Vilniaus universitete. Tačiau tikiu, kad tiek veikimo instituto, tiek ir esančiose už jo ribų, organizacijose prasmė kuriasi kiekvienam žmogui subjektyviai. Vieni prisijungia siekdami susirasti bendraminčių, kiti įgyvendinti įvairius projektus ar išmokti ką nors dar neišbandyto, tad būtent organizacijos ir yra tai, kur viskas pasiekiama vienoje vietoje.
Išsiskiri kaip aktyvi ir veikli instituto studentė. Kaip atrodo tavo laisvalaikis? Ar lieka laiko pomėgiams?
Nors visa mano pasakojama patirtis skamba itin oficialiai, užsiimu itin įvairiapuse veikla. Jau keletą metų užsiimu fotografija, o pastaruosius kelis mėnesius dirbu barista vienoje mėgstamiausių kavinių Vilniuje. Laisvalaikiu taip pat labai mėgstu įvairių filmų peržiūras bei knygas, pasivaikščiojimus su artimais žmonėmis. Galbūt laiko poilsiui savaitės eigoje nėra daug, tačiau visuomet gyvenu su mintimi, jog šis amžius ir yra skirtas tam, kad išnaudočiau laiką mėgstamai veiklai ir nesigailėčiau, jog nepasinaudojau teikiamomis galimybėmis.
Koks būtų tavo palinkėjimas VU TSPMI bendruomenei?
Labiausiai norėtųsi palinkėti nebijoti išeiti iš savo komforto zonos – drąsiai naudotis visomis pasitaikančiomis galimybėmis, domėtis kuo daugiau skirtingų dalykų ir nenustoti tobulėti savo asmeninėje veikloje!