99-oji Rusijos pradėto karo Ukrainoje diena. Ilgo karo nuovargį galima įžvelgti ne tik visuomenėje, bet ir politikų diskusijose. Užtrukusios derybos ir skirtingos pozicijos tarp Vakarų valstybių dėl 6-ojo sankcijų paketo Rusijai, anot politologės Margaritos Šešelgytės, jau signalizuoja pavojų.
„Mes galime kalbėti apie sankcijas Rusijai, kad tai yra galimybė nubausti Rusiją ir Rusija susidurs su ekonominiais sunkumais. Bet taip pat tos sankcijos kelia ir tam tikrų sunkumų Vakarų valstybėms – visų pirma, išjudina tam tikrus nesutarimus, kurie jau buvo kurį laiką, bet dabar išeina į paviršių.
Mes matome, tą bandymą susitarti dėl 6-ojo sankcijų paketo, mes pamatėme jau konkrečias skiriamąsias linijas, kurios kyla ir kurios yra pavojingos“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ teigia VU TSPMI direktorė M. Šešelgytė.
Tai lemia Vakarų neapsisprendimas dėl pergalės šiame kare apibrėžimo, sako pašnekovė.
„Taip pat kyla tokių diskusijų, kurios irgi, ko gero, rodo išsiskiriančius rezultatus, kad vis dėlto mes nežinome, kaip apibrėžti pergalę šitoje kovoje kaip Europa, kaip Vakarai. Ir mes turime skirtingus įsivaizdavimus, kaip ta pergalė turėtų atrodyti. Ir kad ta pergalė – ukrainiečių pergalė – neturi pažeisti Europos interesų – labai aiškios žinutės, kurios eina iš Paryžiaus, iš Berlyno. Ko gero, tai irgi kelia šiek tiek nerimo“, – aiškina politologė.
Pašnekovė taip pat nurodo, kad kai kurių Vakarų šalių pozicijas gali lemti ir pastarųjų dienų ukrainiečių karių sėkmė kare.
„Galutines derybas, susitarimą apspręs pergalė ar situacija karo lauke. Ir šiandien irgi matome, kad Ukrainai, kuriai labai gerai sekėsi, paskutiniu metu šiek tiek susiduria su iššūkiais ir tie iššūkiai gali lemti vienokią ar kitokią poziciją pastūmėti ir Vakarų derybose, diskusijose. Gali sustiprėti tie balsai, kurie vis dėlto siūlo padėti „Putinui išsaugoti veidą“ ir pasiūlyti Ukrainai padaryti tam tikras nuolaidas“, – komentuoja M. Šešelgytė.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija šiuo metu kontroliuoja apie penktadalį jo šalies teritorijos, įskaitant teritoriją, užimtą per dabartinę Maskvos pajėgų invaziją, anksčiau aneksuotą Krymo pusiasalį ir prokremliškų separatistų kontroliuojamas teritorijas.
„Šiandien apie 20 proc. mūsų teritorijos yra kontroliuojama okupantų“, – Ukrainos lyderis sakė kreipdamasis į Liuksemburgo įstatymų leidėjus.
Rusijos pajėgos stengiasi įsitvirtinti užimtose teritorijose rytiniame Donbaso regione ir artėja prie šio regiono faktinio administracinio centro – Kramatorsko miesto.
Tačiau jos atsitraukė iš sričių prie sostinės Kyjivo ir Ukrainos šiaurės rytuose, kad susitelktų į puolimą rytiniame pramonės regione.
Jis taip pat nurodė, kad per Rusijos invaziją mūšio lauke žūsta po 60–100 ukrainiečių karių per dieną, o dar 500 karių yra sužeidžiami.
Perspausdinta iš lrt.lt
Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.