Margarita Šešelgytė apie Johnsono atsistatydinimą: tokios ryškios asmenybės, atstovaujančios Vakarų paramai Ukrainoje, nebematysime

Margarita Šešelgytė apie Johnsono atsistatydinimą: tokios ryškios asmenybės, atstovaujančios Vakarų paramai Ukrainoje, nebematysime

Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono sprendimą atsistatydinti iš Konservatorių partijos lyderio pozicijos VU TSPMI direktorė Margarita Šešelgytė vadina seniai tikėtu. Ji taip pat tikina, jog sumaištis ir pokyčiai Jungtinėje Karalystėje gali neigiamai atsiliepti tiek Ukrainai, tiek NATO narėms.

„Trūko tik to pasukinio šiaudo, galbūt net ne pačio didžiausio, – B. Johnsono sprendimą atsistatydinti vertina politologė. – Sprendimas netikėtas, bet link jo buvo einama. Galima įžvelgti jo lyderystę Ukrainoje ir galvoti, jog tas populiarumas turėtų augti, bet paskutiniuoju metu jis mažėja ir apie 66 proc. britų nepalaiko B. Johnsono politikos, nepalaiko jo kaip politiko“.

VU TSPMI direktorės manymu, B. Johnsono nepopuliarumą galima sieti ne tik su praeityje įvykusiais skandalais bei ne itin gerai visuomenėje įvertintais politiniais sprendimais, bet taip pat ir dėl prastėjančios ekonominės situacijos, kylančių mokesčių, infliacijos bei dėl to, jog po „Brexito“ nepasiūlė alternatyvų.

M. Šešelgytė mano, jog B. Johnsoną bus sunku pakeisti.

„Mes galime jį vertinti įvairiai, sakyti, jog buvo populistas, meluodavo, bet jis buvo ryškus lyderis ir dalis Jungtinės Karalystės gyventojų jį rėmė. Mokėjo įtikinti, šnekėti, drąsiai priiminėjo sprendimus ir atrasti kitą tokį kandidatą – nebus lengva“, – kalba ji.

„Ši krizė gali turėti pasekmių. Yra tam tikros dalys, pavyzdžiui, Škotija, kurios seniai siekia nepriklausomybės. Šiame kontekste, krizėje, kai negebama susidoroti su problemomis, jas spręsti, gali kilti pagundų atsiskirti nuo Jungtinės Karalystės“, – sako VU TSPMI direktorė.

Politologė prabilo ir apie tarptautiniai pokyčius, problemas, su kuriomis gali susidurti tiek ukrainiečiai, tiek mes.

„Parama Ukrainai tikriausiai išliks, bet lyderystė visuomet yra svarbi ir tarptautinėje politikoje. Tokios ryškios asmenybės, atstovaujančios Vakarų paramai Ukrainoje, greičiausiai, nebematysime. Tai yra svarbu ukrainiečiams, nes jie jį mato kaip herojų. Jungtinė Karalystė – viena pagrindinių ginklų tiekėja (…). Po Johnsono, kalbama, jog parama Ukrainoje nemažės, bet skirtingos asmenybės, kurios jau dabar matomos, kaip ryškios asmenybės, turi savų interesų. Pavyzdžiui, buvusio finansų ministro prioritetas – vidaus politika, tai tikėtina, jog užsienio politika nebus prioritetu. Tam tikri skandalai, susiję su jo žmona ir jos turtais, finansais iš Rusijos, tokie dalykai gali sumažinti tą paramą Ukrainai“, – dalinasi įžvalgomis M. Šešelgytė.

VU TSPMI direktorė tikina, jog Rusija stebės situaciją Jungtinėje Karalystėje ir turės favoritų.

„Įdomu buvo, kaip sureagavo Rusijos valdžia. Dmitrijus Peskovas pareiškė, jog tikisi, kad kita kandidatūra bus daug profesionalesnė. Buvo parodyta, kad Rusijoje Johnsono nemėgsta dėl įvairių priežasčių. Galime įžvelgti, kad nors Rusija ir yra užsiėmusi dabar kai kuo kitu, ji turės vieno ar kito kandidato preferencijų“, – pasakoja ji.

Su iššūkiais galime susidurti ir mes.

„Tai nėra Ukrainai labai gera žinia, bet nėra ir tokia bloga. Ir mums, Vakarams, ši situacija – yra iššūkis, nes Jungtinė Karalystė yra NATO narė, galime susidurti su saugumo iššūkiais“, – mano M. Šešelgytė.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.