Kremlius taip pat tikisi Turkijos ekonominės pagalbos. Akivaizdu, jog Vakarų sankcijos izoliuoja Kremlių, todėl ieškoma, kas galėtų padėti jas apeiti. Sklinda kalbos, kad Turkija yra linkusi tai svarstyti.
Turkijos prezidentas Recepas Tayypas Erdoganas ir Rusijos vadas Vladimiras Putinas turėjo apie ką pasikalbėti – jų susitikimas Sočyje truko keturias valandas. Ir buvo jau antrasis per kelias savaites.
Tai nestebina, nes Kremliaus ir Turkijos santykiai – įvairialypiai. Viena vertus, Turkija yra NATO narė, tad priklauso Vakarų šalių blokui. Ji kritikuoja Putino vykdomą agresiją prieš Ukrainą bei nekliudo pastarajai įsigyti karinių dronų. Prasidėjus invazijai, užvėrė Bosforo sąsiaurį rusų laivams, tuo apsunkindama agresoriaus veiksmus.
Be to, geopolitinėse sankirtose Turkija ir Rusija dažniausiai yra priešingose stovyklose. Sirijoje, Libijoje ir Kalnų Karabache šių šalių pozicijos nesutampa. 2015 metais turkai net numušė rusų naikintuvą, kaltindama jį pažeidus Turkijos oro erdvę. Atrodė, jog tai gali virsti atvira konfrontacija.
Visgi šiandien Ankara ir Maskva nustumia nesutarimus į šalį ir ieško pragmatinės naudos. Sąlyčio taškų netrūksta.
Pavyzdžiui, Turkija užima mediatoriaus vaidmenį siekiant atverti ukrainietiškų grūdų eksportą. Prieš keletą dienų pasiektas susitarimas pradėtas įgyvendinti – keli laivai iš Ukrainos uostų jau išgabeno grūdus. Turkija tokiu būdu ne tik užtikrina svarbios produkcijos tiekimą ir sau, ir kitiems, bet ir demonstruoja raumenis tarptautinėje politikoje. Bet naudos tikisi ir Rusija, mat jai atsiveria galimybės gauti sankcijų išlygas, leidžiančias realizuoti rusiškas maisto prekes.
Juolab, kad Rusija turi ką pasiūlyti mainais – infliacija Turkijoje pasiekusi triženklius skaičius, tad rusų užsienio valiutos injekcijos itin reikalingos. Turkijos prezidentui tai ypač svarbu kitąmet vyksiančių rinkimų kontekste – apklausos rodo, jog jis stipriai pralaimi opozicijos kandidatams.
Tad Turkijos ir Rusijos santykiai yra sudėtingi, dažnai balansuojantys ties konflikto riba. Bet Erdoganas ir Putinas to nesureikšmins – bent jau tol, kol bus jiems patiems svarbesnių interesų.
Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ
Perspausdinta iš lrt.lt
Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.