Linas Kojala. Slaptos informacijos nutekinimas dėvint šortus

Linas Kojala. Slaptos informacijos nutekinimas dėvint šortus

Įslaptintos Jungtinių Amerikos Valstijų žvalgybos informacijos nutekinimas internete įgijo naujų spalvų.

Prieš kelias dienas ginkluoti pareigūnai sulaikė 21 metų jaunuolį, kuris įtariamas išplatinęs informaciją viename iš socialinių tinklų. Jo suėmimo scena – ginkluoti pareigūnai vedėsi šortais dėvintį vaikiną – buvo tiesiogiai transliuojama per televiziją. Tą lėmė faktas, kad žiniasklaidoje galimo kaltininko pavardė pasirodė dar anksčiau, nei teisėsauga ėmėsi praktinių veiksmų.

Atsekti įtariamąjį nebuvo sunku; buvo greitai atsekta platforma, kurioje talpinta informacija, taip pat ją mačiusių vartotojų duomenys. Tuomet teliko surinkti pirminius įrodymus.

Galimu nusikaltimo motyvu kol kas įvardijamas elementarus noras pasirodyti. Kitaip tariant, itin jautrūs duomenys galėjo nutekėti jaunam žmogui bandant išsiskirti bendraamžių tarpe. Toks oportunizmas kaltininkui gali kainuoti ne vienerius metus už grotų.

Situacija kelia ne vieną klausimą. Visų pirma, kaip ką tik mokyklą baigęs oro pajėgų nacionalinės gvardijos pareigūnas galėjo gauti informaciją su žyma „visiškai slaptai“? Kiek dar dokumentų, apie kuriuos šiuo metu nėra žinoma, jis išplatino? Kokią žalą Ukrainai ir JAV interesams galėjo padaryti nutekėję duomenys? Kiek ši situacija apsunkins JAV bendradarbiavimą su sąjungininkais žvalgybos srityje?

Dalis atsakymų susiję su ilgalaike JAV žvalgybos principų raida. Po Rugsėjo 11-osios tragedijos padaryta išvada, kad valstybės institucijos nepakankamai dalijosi turima informacija. Tai lėmė prastą koordinavimą – ir klaidas, dėl kurių įvyko teroristinis išpuolis. Siekiant užkirsti tam kelią, nuspręsta duomenis skleisti plačiau, suteikiant prieigą didesniam skaičiui asmenų. Šalutinis to poveikis – sunku pasakyti, kas, kiek ir netgi kodėl gali nesunkiai prieiti prie net ir pačios slapčiausios informacijos. Tą žadama permąstyti iš naujo.

Akivaizdu, kad įvykis turės neigiamų pasekmių. Dokumentai, kurių tikslumas nėra patvirtintas, mini senkančius Ukrainos oro gynybos išteklius, taip pat planuojamo kontrapuolimo gaires. Be to, netrūksta užuominų apie gilų JAV žvalgybos įsiskverbimą į Rusijos valdžios sluoksnius. Tai sudaro prielaidas tiksliai numatyti net ir konkrečių raketinių smūgių planus.

Kita vertus, kol kas nederėtų situacijos ir dramatizuoti. Amerikiečiai dar prieš prasidedant invazijai priėmė beprecendentį sprendimą viešinti slaptą informaciją apie Rusijos agresijos planus; tai padėjo sukliudyti Kremliui pasiekti tikslus. Be to, jautrūs duomenys apie JAV renkamą informaciją ir apie priešus, ir apie sąjungininkus, nėra nauja; net ir Vakarų valstybės renka informaciją viena apie kitą. Nemalonūs faktai apie tai buvo nuskambėję ir anksčiau.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.