Erikas Jankūnas
VU TSPMI alumnas
Ką tik atsiėmei VU TSPMI magistro diplomą, ar galėtum pasidalinti su kokiu ryškiausiu įvykiu, tau asocijuojasi Institutas ir studijos čia?
Per šešerių metų studijas Institute gana sunku išskirti vieną įvykį, tačiau su šiuo klausimu iškart į mintis atėjo prisiminimas apie pirmąjį rašto darbą. Neslėpsiu – ateidamas į Institutą maniau, jog gebu puikiai rašyti, todėl mintis apie pirmojo rašto darbo rašymą anuomet manęs nė kiek neišgąsdino. Vis dėlto pradėjus jį rašyti, viskas pasirodė ne taip paprasta: painūs šaltinių talmūdai, begalė taisyklių, o kur dar – struktūros ir akademinio rašymo stiliaus reikalavimai… Na, žinoma, pamenu, jog šio darbo įvertinimas šiek tiek prasilenkė su mano, kaip šviežio pirmakursio, maksimalistiniais lūkesčiais. Vis dėlto ši patirtis man atvėrė naują supratimą, jog rašto darbo rašymas yra vienas iš pagrindinių argumentuoto akademinio mąstymo būdų, kurį su kiekvienu rašto darbu puikiai išlavino studijos TSPMI. Galbūt todėl man kiekvieną kartą įžengus į Instituto auditorijas, jos kvepia į pusantros valandos trukmės seminaro laiko rėmus netelpančiomis akademinėmis diskusijomis, kuriose dalyvauja skirtingą asmeninę bei profesinę patirtį turintys akademinės bendruomenės nariai.
Kadangi VU TSPMI baigei ir bakalauro ir magistro studijas, ar galėtum pasidalinti kodėl verta stoti į VU TSPMI?
Turiu pripažinti, jog mano pačio pasirinkimas studijuoti TSPMI buvo labiau atsitiktinis nei uoliai suplanuotas. Renkantis studijas, greta TSPMI turėjau visiškai priešingas savo studijų pasirinkimo alternatyvas – pvz., tam tikru periodu labai norėjau studijuoti nanomedžiagų chemiją Naugarduko gatvėje įsikūrusiame tuometiniame Chemijos fakultete. Vis dėlto studijų pasirinkimo etapo pabaigoje natūraliai uždaviau sau klausimą: „Kur artimiausius 4 metus jausčiausi maloniau – maišydamas reagentus laboratorijoje ar diskutuodamas apie politikos ir visuomenės reiškinius auditorijoje?“. Kai į šį klausimą pats sau sąžiningai atsakiau, tuomet supratau, jog TSPMI bus mano pirmasis studijų pasirinkimas. Beje, dėl šio pasirinkimo tiek bakalauro, tiek ir magistro studijų metu man neteko pasigailėti.
Svarbiausia – rinktis studijas TSPMI atsakingai ir apgalvotai. Nors ir TSPMI yra žinomas kaip prestižinė studijų institucija, tačiau svarbu, jog vien tik Instituto prestižas nebūtų lemiamas faktorius būsimajam studentui renkantis studijuoti Institute. Pirmiausiai reikėtų turėti nuoširdžią diskusiją su savimi, kuri gali natūraliai padėti priimant sprendimą dėl savo ateities. Ką galėčiau patvirtinti? – TSPMI yra puiki terpė, sukurianti daug galimybių kiekvieno tobulėjimui ir kurioje galima sutikti daug nuostabių ir įdomių žmonių.
Šiuo metu dirbi universitete galbūt galėtum pasidalinti savo darbo veiklomis, kuo užsiimi darbe? Kaip sekasi dirbti Universitete?
Šiuo metu dirbu Universiteto administracijoje, kurioje esu atsakingas studijų proceso koordinavimą ir planavimą viso Universiteto mastu. Pripažinsiu, jog yra labai įdomu turėti tokią atsakomybę, kuomet tuo pačiu metu užimi ne tik Universiteto darbuotojo, bet ir studento rolę, nes vienu ar kitu keliu mano paties darbo rezultatai vėliau pasiekė mane kaip TSPMI studentą. Pripažinsiu, jog ši dvigubo agento būsena man labiausiai padėjo, kuomet 2020 m. kovo 12 d. įvyko istorinis įvykis – Universitetas dėl COVID-19 pandemijos priėmė sprendimą iškelti į nuotolinę erdvę. Priėmus Universitete šį sprendimą, visai administracijos komandai teko praktiškai per kelias paras sudėti pirmuosius pamatus nuotolinio studijų proceso organizavimui. Nors tuomet Universitete dirbau kiek daugiau nei mėnesį, tačiau mano turėta autentiška Universiteto studento patirtis leido kiek kitaip pažvelgti į anuomet kilusių studijų proceso planavimo iššūkių sprendimą ir, galiausiai, leido patikrinti kaip pasiteisino ar nepasiteisino tam tikri nuotolinio studijų proceso organizavimo sprendimai.
Žvelgiant iš platesnės perspektyvos, Vilniaus universitetas – labai didelė ir brandi bendruomenė, ne tik savyje talpinanti šimtmečius siekiančias tradicijas, skirtingus požiūrius ar idėjas, bet ir tuo pačiu kasdien savo visapusiška veikla kurianti mūsų valstybės ateitį. Kai bandai suvokti Vilniaus universiteto nuo 1579-ųjų sukurtą indėlį visai mūsų valstybės raidai, paprasčiausiai negali nesididžiuoti Universitetu. Būtent šis jausmas darbą Universitete daro prasmingu ir verčiančiu be galo didžiuotis tuo, ką darai.
Ne vienerius metus buvai aktyvus VU SA narys, kuo ši veikla pasitarnavo tavo kasdienybei ir karjerai?
Savo atsiradimą VU SA ir tolimesnę karjerą taip pat galėčiau priskirti atsitiktinumui. Nors nuo gimnazijos laikų jaučiau pačiam sunkiai paaiškinamą trauką švietimui ir jo problemoms, tačiau mano atėjimas į VU SA visgi nebuvo visiškai kryptingas sprendimas. Vis dėlto atėjęs į VU SA radau terpę, kurioje turėjau galimybę ne tik geriau susipažinti ir įsigilinti į aukštajame moksle kylančias problemas, tačiau ir sukūrusią erdvę savo paties profilio apsibrėžimui. Matyt, veiklos VU SA dėka atradau savo akademinio profilio nišą – viešosios politikos ir aukštojo mokslo sektoriaus viešojo valdymo reformų analizės studijas (beje, iš pastarosios tematikos parašiau savo abu – bakalauro ir magistro – baigiamuosius darbus), taip pat, neabejoju, įgyta patirtis VU SA sukūrė tinkamą pagrindą tolimesnės ketvirtus metus siekiančiai karjeros tąsai Vilniaus universitete. Nors VU SA yra tik viena iš daugelio Universiteto studentams saviraiškos galimybes siūlančių organizacijų, tačiau šiai organizacijai galiu būti dėkingas už suteiktą neįkainojamą patirtį ir, svarbiausia, žmones, kurie mane šiandien vis dar lydi kaip geriausi draugai.
Kadangi dirbi universitete, daug metų veikei studentų atstovybėje, pasidalink kuo tau svarbus ir kuo svarbus turėtų būti aukštasis mokslas jaunam žmogui?
Galbūt mano požiūris nebus populiarus, tačiau manau, jog aukštasis mokslas yra naudingas jaunam žmogui tik tada, kuomet jis pats aiškiai identifikuoja poreikį nuodugnesniam ir brandesniam savęs tobulinimui ir pažinimui. Todėl Universitetą visada laikiau ne kaip formalią aukštojo lavinimo įstaigą, o kaip tam tikrą mąstymo apie supančią realybę ir reiškinius būdą, kuriame neišvengiamai susiduria skirtingų žmonių idėjos ir argumentai, nuolat formuojantys mano pasaulėžiūrą ir erudiciją. Kita vertus, jeigu vis dėlto nėra jaučiamas gilesnio pažinimo poreikis, deja, studijos ilgainiui gali tapti kančia, kuri, mano manymu, iš esmės nėra suderintina su Universiteto ir jo studijų idėja. Deja, nemažai dalykų (įskaitant – ir studijas) vis dar vyksta inercijos pagrindu, kuomet visuomenėje yra suformuojamos tam tikros stiklinės normos – pavyzdžiui, vis dar yra gaji mistinė aksioma, jog baigus gimnaziją, būtinai reikia stoti į aukštąją mokyklą. Nors ir pastaroji stigma vis labiau yra išgyvendinama, tačiau dėl savo ateities neapsisprendusį jauną žmogų dažnai prislegia tokios normos, kuomet yra siekiama pateisinti kieno nors iškeltus mistinius lūkesčius. Manau, jog aukštasis mokslas pirmiausiai be galo yra naudingas tiems, kurie jo kryptingai nori ir sąmoningai siekia. Todėl jo siekti nebūtina iš karto baigus mokyklą, jeigu tam nėra pasiruošta. Pasidalinsiu, jog studijų metu be galo buvo žavu sutikti auditorijose (ypač – magistro studijų metu) savo amžiumi vyresnius kolegas, kurie visiškai kitaip žiūrėjo į studijas Universitete: iškart matydavosi kaip dega jų akys, kaip jie įsitraukė į seminarų diskusijas su savo gyvenimiškąja patirtimi. Tiesiog stebi iš šono ir mėgaujiesi. Tai man – tikras universitetas!
Pasidalink daugiau apie savo hobius? Ką veiki laisvu nuo darbo ir studijų metu?
Dėl intensyvių magistro studijų, tenka pripažinti, porai metų teko atidėti savo aktyvius hobius ir užsiėmimus. Visgi turiu vieną iš pusiau realizuotų hobių, dėl kurio ilgai sau priekaištavau – knygų skaitymas: pernai ir šiemet vykusiose Knygų mugėse nevalingai prisipirkau knygų, prie kurių taip ir iki galo nepriėjau. Todėl mano pirminis planas – vasaros atostogų metu pagaliau perskaityti šias knygas, taip pat pravėdinti galvą kelionėmis po Europą ir, žinoma, nestovėti vietoje ir kibti į naujus darbus.
Ko norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei?
Būkite laimingi – tik laimingi žmonės gali sukurti pačius geriausius dalykus Lietuvai ir pasauliu.