„Vienintelis mūsų pasirinkimas yra tvirtai stovėti ir padėti Ukrainai pasipriešinti tamsos imperijai. Laisvė kainuos, tačiau negalime sau leisti jokių išlygų, klaidingų vilčių ar iliuzijų. Laisva ir vientisa Ukraina – mūsų raktas į laisvę“, – iškilmingoje Konstanco tarybos premijos įteikimo ceremonijoje kalbėjo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos instituto direktorė prof. dr. Margarita Šešelgytė, kuri tapo penktąja prestižinės premijos laureate. Vakar, lapkričio 5-ąją dieną, M. Šešelgytė buvo pagerbta už reikšmingą indėlį į Europos Sąjungos užsienio ir saugumo politiką bei europinį bendradarbiavimą.
Konstanco miesto savivaldybė ir ne pelno siekianti organizacija „Konstanzer Konzilspreis“ kas dvejus metus skiria premiją asmeniui, už išskirtinius nuopelnus Europos Sąjungai. Pagal Konstanco tarybos premijos rėmimo modelį, premijos laureatą/-ę išrenka visoje Europoje žinomas politikos, verslo ar visuomenės veikėjas/-a. Šiais metais apdovanojimą globoja Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Margarita Šešelgytė turi daug žinių ir puikiai supranta sudėtingas ES valdymo struktūras bei jų įtaką politinių procesų formavimui. Savo karjeroje Margarita sėkmingai apjungia analitinį griežtumą ir didelę aistrą Europos reikalams. Profesorė veikia dinamiškoje ir diaugiakultūrėje aplinkoje, kurioje išsiskiria savo patirtimi bendradarbiaudama su įvairiomis komandomis, siekdama bendrų tikslų. Savo vizija ir kompetencijomis M. Šešelgytė turės didelę įtaką Europos ateičiai“, – laureatės pasirinkimo motyvus komentavo Dalia Grybauskaitė.
Konstanco miesto meras Uli Burchardtas taip pat pagyrė M. Šešelgytės atsidavimą ir jos darbo tikslą – remti ir skatinti bendrą Europos sąjungos gynybinę tapatybę: „Margarita Šešelgytė pastaraisiais metais tapo viena geidžiamiausių tarptautinių eksperčių Europos saugumo, gynybos, tarptautinių santykių ir užsienio politikos analizės kontekste. Džiaugiuosi galėdamas pasveikinti tokią perspektyvią Europos idėjos šalininkę ir mokslininkę.“
Simbolinis istorinių kelių susikirtimas
Iškilminga apdovanojimo įteikimo ceremonija vyko Konstanco mieste, Vokietijoje. Šis miestas istoriškai turėjo didelę reikšmę religiniam ir politiniam Lietuvos vystymuisi. Prieš daugiau nei 600 metų Konstancos susirinkime buvo priimtas sprendimas dėl Žemaitijos krikšto ir prijungimo prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės. Šie įvykiai, simboliškai įamžinti Telšių Šv. Antano Paduviečio katedros duryse, primena apie bendrą Europos istoriją ir pabrėžia būtinybę išlaikyti tarpusavio bendradarbiavimą.
Todėl Prof. M. Šešelgytei įteikta Konstanco tarybos premija dar kartą susaisto Vokietijos ir Lietuvos istorijas, išryškindama, kad ir šiandieninėje Europoje bendradarbiavimas, vienybė ir pagalba vienas kitam yra svarbesni nei bet kada.
„Kadaise Lietuva išgyveno Sovietų Sąjungos priespaudą, tildymo ir gąsdinimo laikus. Šiandien, po daugiau nei 30-ies metų nepriklausomybės, norėjosi nedrąsiai tikėti, kad tai tęsis amžinai. Tačiau prieš kelerius metus imperinis tironas vėl iškilo Europos kaimynystėje, bet mes jau žinojome, ko galima tikėtis: ne iš baimės, o iš gilaus suvokimo ir patirtos praeities.
Mes, tvirtai stovėję prie televizijos bokšto ir kovoję už laisvę, kaip niekas kitas žinome, ko siekia tironas: chaoso, naikinimo, kraujo ir tamsos. Todėl šiandien, kaip niekad ankščiau, svarbu vertinti ir toliau dirbti vardan vieningos ir tvirtos Europos ateities. Svarbu nepasiduodi ir nepamiršti, kad laisvė kainuoja brangiai“, – premijos įteikimo ceremonijoje kalbėjo M. Šešelgytė.
Apie laureatę
Profesorė Margarita Šešelgytė nuo 2019 m. yra VU TSPMI direktorė, saugumo politikos profesorė.
Anksčiau M. Šešelgytė ėjo direktoriaus pavaduotojos studijoms pareigas VU TSPMI, dirbo Baltijos gynybos koledže, Lietuvos Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje ir Europos komitete prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Profesorė visuomet aktyviai dalyvavo įvairių vyriausybinių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų, ekspertų grupių, besispecializuojančių Europos Sąjungos reikaluose, veikloje bei aktyviai plėtojo akademinius ES tyrimus.
Prof. dr. M. Šešelgytė taip pat yra Europos komisijos atstovybės Lietuvoje bei Europos Sąjungos ekspertų tinklo narė.