Lietuvos rinkimų istorija – žemėlapiuose ir grafikuose

Lietuvos rinkimų istorija – žemėlapiuose ir grafikuose

Daugiau apie projektą
www.rinkimurezultatai.lt

Artėjant Seimo rinkimams politologų ir informatikų komanda parengė įrankį, grafiškai apžvelgiantį ligšiolinę Seimo rinkimų istoriją. Interneto svetainėje www.rinkimurezultatai.lt rinkimais besidomintys piliečiai gali pamatyti, kaip keitėsi rinkėjų aktyvumas ir rinkimų rezultatai skirtingose rinkimų apygardose nuo 1996 m., kokios partijos įsitvirtinusios kurioje rinkimų apygardoje, kuriose apygardose dominuoja vienvaldis kandidatas, o kuriose paprastai vyksta arši rinkiminės kova tarp skirtingų partijų kandidatų.

 

„Kurdami šį puslapį orientavomės į vartotojus – visuomenę, žurnalistus ir mokslininkus, besidominčius rinkimine elgsena“ – teigia svetainės kūrėjų komandos koordinatorius dr. Vaidas Morkevičius. „Svetainėje pateikiama beveik visa LR Seimo (LRS) rinkimų istorija nuo 1996 metų. Informacijos pateikimui atrinkome įdomiausius LRS rinkimų rezultatų pjūvius ir stengėmės juos pateikti vizualiai patrauklia forma: pavaizduoti žemėlapiuose ir grafikuose.“

 

Nors susipažinti su rinkimų rezultatais galima Vyriausios rinkimų komisijos bei „Hnit Baltic“  sukurtose interneto svetainėse, naujasis rinkėjams siūlomas puslapis suteikia istorinę perspektyvą, pateikia netikėtus analitinius pjūvius ir pateikia rezultatus įvairiais grafiniais pavidalais – ne tik žemėlapiais, bet ir grafikais, leidžiančiais lengviau pamatyti skirtumus tarp apygardų ir tarp partijų.  „Žmonės lengviau perpranta ir įsisavina vaizdinę informaciją. Be to, vaizdu galima parduoti ir daugiau tam tikros specifinės informacijos“, įsitikinęs Baltijos pažangiųjų technologijų instituto (BPTI) mokslininkas V. Morkevičius.

 

„Šioje svetainėje visa Lietuvos Seimo rinkimų istorija – lyg ant delno. Joje galime stebėti, kaip 1996 m.  visa Lietuva „nusidažo“ žaliai, kai pergalę švenčia Tėvynės sąjunga, kaip staiga persidažo raudonai, kai 2000 triumfuoja socialdemokratai, melsvai – 2004, kai daugumą vos ne visose apygardose paima Darbo partija, ir kokia marga ji tampa 2008 ir 2012 m. rinkimuose“ – pasakoja Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) prof. Ainė Ramonaitė, projekto bendraautorė. Anot jos, ši svetainė prieš rinkimus leidžia pamatyti platesnį kontekstą, kuriame atiduodame savo balsą rinkimų metu.

 

Svetainę www.rinkimurezultatai.lt sukūrė BPTI ir VU TSPMI politologų ir informatikų komanda. Svetainė yra Lietuvos nacionalinės rinkiminės studijos dalis.