K. Girnius: atvykdamas į Lietuvą B. Netanyahu bando gerinti savo reputaciją

K. Girnius: atvykdamas į Lietuvą B. Netanyahu bando gerinti savo reputaciją

Izraeliui itin svarbūs santykiai su Rusija, o vizitas Lietuvoje gali būti labiau naudingas pačiam Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu, LRT RADIJO laidoje „60 minučių“ svarsto Vilniaus universiteto docentas, politologas Kęstutis Girnius. Jis primena, kad B. Netanyahu keliamos korupcijos bylos, todėl atvykdamas į Lietuvą jis gali paprasčiausiai bandyti gerinti savo įvaizdį: „Aš manau, kad B. Netanyahu svarbu parodyti, kad jis yra aktyvus, kad gali keliauti, kelti Izraelio vėliavą, rodyti poziciją, didinti matomumą, nepaisant valstybės vidaus problemų.“

Atkreipia dėmesį – Izraeliui svarbūs santykiai su Rusija

Nors B. Netanyahu vizitą vadiname istoriniu, vienintelis jo išskirtinumas, kad šis vizitas vyksta pirmą kartą, tvirtina K. Girnius. Anot jo, sprendimas apsilankyti Baltijos šalyse netgi stebina, nes pastaruoju metu Izraeliui itin svarbu palaikyti gerus santykius su Rusija.

„Šį vizitą vadiname istoriniu, bet dabar vos ne kiekvienas vizitas tapęs istoriniu. Tai jau toks trafaretinis apibūdinimas. […] Pastaruoju metu Izraeliui labai svarbūs santykiai su Rusija. Šių šalių santykiai išskirtiniai. Pavyzdžiui, Izraelis neprisideda prie sankcijų Rusijai. Po Skripalio nužudymo dauguma šalių išsiuntė rusų diplomatus, Izraelis to nepadarė ir tik pasakė pastabą, kad smerkia teroro aktą“, – atkreipia dėmesį K. Girnius.

Jis priduria – kita vertus, Izraeliui sunku reikšti kritiką, nes neseniai buvo nužudytas Sirijos inžinierius, kuris galimai prisidėjo prie raketų kūrimo.

K. Girniaus pastebėjimu, Izraeliui šiuo metu taip pat labai svarbu iš Sirijos išvyti Irano pajėgas. Kaip teigia politologas, tai daug lengviau padaryti, kai Rusija nesikiša: „Jie gali tai daryti arba jiems lengviau tai daryti, jei Rusija nesikiša. Jei Rusija savo raketas nukreiptų prieš Izraelio lėktuvus, galimai kiltų labai didelis konfliktas. Manau, kad kol kas yra šioks toks susitarimas tarp Izraelio ir Rusijos. […] Šito dėl kokios nors Lietuvos malonės Izraelis tikrai neatsisakys.“

K. Girnius: jei Lietuva staiga išsišoktų, būtų apkaltinta šokimu pagal JAV dūdą

K. Girnius svarsto, kad apsilankyti Baltijos šalyse B. Netanyahu galėjo nuspręsti ir bandydamas gerinti savo paties padėtį: „Reikia prisiminti B. Netanyahu keliamas tris bylas dėl korupcijos. Jo žmonai taip pat keliama byla dėl korupcijos. Greitai bus priimtas teismo nutarimas, pasiūlymas, ar kelti bylą, ar ne. Aš manau, kad B. Netanyahu svarbu parodyti, kad jis yra aktyvus, kad gali keliauti, kelti Izraelio vėliavą, rodyti poziciją, didinti matomumą, nepaisant valstybės vidaus problemų.“

Politologas pripažįsta – Izraelio ir Lietuvos santykiai svarbūs ir dėl istorinės praeities. K. Girniaus tvirtinimu, Lietuva turi savotišką istorinę kaltę dėl prisidėjimo prie žydų genocido: „Manau, kad neturėtume to paneigti. Negalime elgtis taip, lyg tai niekada neįvyko, bet negalime vien dėlto visapusiškai pritarti tam, ką daro Izraelis. […] Izraelio elgesys su palestiniečiais yra visiškai nepateisinamas. Manau, kad po 50 metų Izraelis žiūrės į šį laikotarpį panašiai, kaip amerikiečiai į tai, kaip jie persekiojo juodaodžius.“

Pats B. Netanyahu neslėpė sieksiantis Baltijos šalių paramos, keičiant Europos Sąjungos (ES) požiūrį į Izraelį. Vis dėlto K. Girnius nemano, kad Lietuva galėtų pakeisti ES poziciją. Jo teigimu, ES nuomonė Izraelio atžvilgiu subalansuota.

„Pavyzdžiui, dėl Irano sutarties […], reikia atsiminti, pasisakė ne tik ES. Tai padarė ir Kinija, ir Rusija, ir JAV. Viskas pakito tik, kai atėjo Donaldas Trumpas. Ta pozicija yra gana subalansuota“, – tvirtina K. Girnius.

Jo teigimu, taip pat sunku tikėtis, kad galėtų pasikeisti Lietuvos pozicija dėl Irano. Pašnekovo aiškinimu, visa tarptautinė bendruomenė laikosi panašaus požiūrio, todėl Lietuva neturėtų išsiskirti vien dėl to, kad to prašo Izraelis ar JAV.

„Šitam susitarimui iš esmės pritaria tarptautinė visuomenė. Čia ir Kinija, ir Rusija – visi. Vien dėl D. Trumpo užsispyrimo, vien dėl B. Netanyahu prašymo, kad Lietuva pakeistų poziciją… būtų labai blogai. Jeigu Lietuva staiga nutartų – norime, kad šis klausimas būtų keliamas ES pasitarimuose, nemanau, kad pagrindinės valstybės Lietuvos klausytų“, – svarsto K. Girnius.

Jo tvirtinimu, Lietuvai tai būtų klaidingas žingsnis, nes pozicijos pakeitimas galėtų būti vertinamas kaip nuolankumas JAV užgaidoms: „Jei Lietuvą staiga išsišoktų, būtų žiūrima taip, kad ji vėl šoka pagal JAV dūdą ir per mažai rūpinasi bendrais Europos reikalais.“

L. Linkevičius: norėtume, kad būtų tiesioginis Izraelio ir ES kontaktas

Paklaustas, kodėl apie Izraelio premjero vizitą buvo pranešta taip vėlai, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tvirtina, kad paprastai tokie vizitai planuojami iš anksto, tačiau dėl saugumo ir galimai nenumatytų aplinkybių apie atvykimą buvo paskelbta vėliau nei įprasta. L. Linkevičius taip pat negalėjo pasakyti, kodėl atvykti buvo pasirinkta būtent šis laikas.

„Kodėl premjeras atvyko dabar, o ne anksčiau, man sunku pasakyti. Mes seniai kalbamės apie tokią galimybę. Įtemptas grafikas, daug visokių įvykių. Izraelis iš tiesų yra aktyvus žaidėjas tarptautinėje arenoje, galima sakyti, pasauliniu mastu, todėl, žinoma, labai sunku išrinkti tas datas.“

Ministras džiaugiasi, kad B. Netanyahu apie Baltijos šalis šiltai atsiliepė dar prieš pat atvykstant: „Prieš išvykdamas šio vizito, premjeras minėjo, kad lankosi iš tikrųjų pirmą kartą ir labai vertina kvietimą į aukšto lygio trijų šalių premjerų susitikimą. Jį pasveikindamas sakiau – pagaliau pavyko jums atvykti į savo protėvių žemę. Jis atsakė šio momento laukęs daugiau kaip 60 metų.“

L. Linkevičiaus nuomone, B. Netanyahu vizitas yra postūmis toliau plėtoti šalių santykius. Nors, tvirtina ministras, Lietuvos ir Izraelio santykiai šiuo metu yra geri, tarptautinėje politikoje valstybių pozicijos nėra vienareikšmės.

„Tarptautinėje politikoje šie santykiai nėra paprasti. Netgi galima pasakyti, kad jie įtempti dėl daugelio aspektų, pavyzdžiui, dėl dialogo su ES. Santykiai tikrai sunkiai mezgasi, nors prie to tiesiogiai, aktyviai prisidedame ir norime, kad būtų tiesioginiai kontaktai. Taip pat ir pokalbiai su Palestina vyksta sudėtingai“, – sako ministras.

Paklaustas, ar po susitikimo su B. Netanyahu galėtų pasikeisti Lietuvos pozicija dėl Irano.

B. Netanyahu vizitas Lietuvoje turėtų trukti keturias dienas.

Ketvirtadienį ir penktadienį numatomi oficialūs susitikimai.

Šeštadienis, pagal žydų papročius, yra nedarbo diena, todėl jokie susitikimai nėra planuojami. Sekmadienį B. Netanyahu turėtų susitikti su Lietuvos žydų bendruomene, aplankyti objektus, susijusius su Gaono atminimu.

Daugiau apie tai klausykitės įraše.

Pagal LRT RADIJO laidą „60 minučių“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

 

Perspausdinta iš LRT.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.