Globalūs pietūs yra vienas populiariausių terminų šiandienos tarptautinėje politikoje.
Jame užkoduota ir akivaizdi geografinė, ir politinė žinutės. Pastaroji – reikšmingesnė; grupei priskiriamos šalys, deklaruojančios, kad Vakarų šalių dominavimo tarptautinėje politikoje epocha baigiasi. Kitaip tariant, po Antrojo pasaulinio karo sukonstruotos pasaulio tvarkos taisyklės paseno. Jas pakeisti kviečiami visi, nesantys su Vakarais – paradoksalu, bet Kremliaus simpatikai Globaliems pietums priskiria net ir Baltarusijos režimą.
Vadinamasis BRICS yra ryškiausia Globalių pietų bendradarbiavimo manifestacija. Pavadinimas užkoduoja penkias šalis – Braziliją, Rusiją, Indiją, Kiniją ir Pietų Afrikos Respubliką. Prieš kelias dienas į klubą taip pat pakviestos Argentina, Saudo Arabija, Etiopija, Egiptas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Iranas. Nors formalių stojimo kriterijų nėra, BRICS naryste esą domisi dar bent trys dešimtys valstybių.
Sunku paneigti augantį BRICS svorį. Dar neseniai pagal nominalųjį vidaus produktą Europos Sąjunga ir BRICS buvo ties ta pačia 20 proc. žyma. Visgi Europos Sąjungos dalis artimiausiu metu neaugs, tuo metu BRICS, anot kai kurių prognozių, gali ir padvigubėti.
Toks spartus augimas skatina BRICS ambicijas tapti atsvara Jungtinėms Valstijoms ir Europai. Siekiama, jog svarbiausi ateities politiniai ir ekonominiai sprendimai būtų priimami nebe Vakarų sostinėse.
Nors ambicijos rimtos, jų nederėtume skubėti pervertinti. Objektyvus BRICS svoris nepaslepia vidinių įtampų ir fragmentacijos.
To iliustracija – komplikuoti Kinijos ir Indijos santykiai. Prieš kelerius metus šių šalių teritoriniai nesutarimai virto kruvinais susirėmimais pasienyje. Ir įtampa niekur nedingo. Todėl, net ir palaikydama BRICS, Indija lygiagrečiai intensyvina gynybos ryšius su Jungtinėmis Valstijomis.
Nėra ir visuomenių bendrumo. Brazilija ir Indija funkcionuoja demokratiniais pagrindais, Kinija ir Rusija – anaiptol. Be to, Kiniją kritiškai vertina daugiau nei 60 proc. Indijos, daugiau nei pusė Brazilijos ir apie 40 proc. Pietų Afrikos gyventojų. O Putinas į pastarąjį BRICS susitikimą nevyko, mat Pietų Afrikoje dėl šios tarptautinių įsipareigojimų galėjo būti suimtas.
Kol kas BRICS negali pasigirti ir praktiniais instrumentais. Norint sumažinti Pasaulio banko įtaką įkurtas naujas plėtros bankas, tačiau jo skiriamos paskolos kol kas – kuklios. Neaiškūs ir kiti su finansais susiję planai. Net jei BRICS valstybes vienija nemeilė JAV doleriui, vargu, ar galima tikėtis alternatyvos šios valiutos globaliam dominavimui.
Tai nereiškia, kad Vakarai į šias tendencijas turi žiūrėti pro pirštus. Pasaulis keičiasi; Vakarų privilegijos susiduria su vis didesniu pasipriešinimu. Bet metantieji pirštinę nėra tokie vieningi, kaip gali pasirodyti.
Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ
Perspausdinta iš lrt.lt
Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.