Linas Kojala. Bidenas sieks antrosios kadencijos. O gal bus išstumtas?

Linas Kojala. Bidenas sieks antrosios kadencijos. O gal bus išstumtas?

Jungtinių Valstijų prezidentui Joe Bidenui antrą kartą laimėti rinkimus gali būti sudėtinga.

Teisingumo Departamento specialiojo patarėjo paskelbta ataskaita – ir jos retorinės vingrybės apie „gero siekiantį solidaus amžiaus žmogų su prasta atmintimi“ – kirto tiesiai per jautriausią Bideno kampanijos vietą. Net 86 proc. amerikiečių sako, jog amžius yra problema, siekiant dar vienos kadencijos; palyginimui, apie mažiau nei ketveriais metais jaunesnį Donaldą Trumpą taip teigia 62 proc.

Bidenui nepadėjo ir tai, jog spaudos konferencijoje atkirsdamas kritikams jis sumaišė Egipto ir Meksikos prezidentus. Nors Trumpas yra supainiojęs Vengrijos ir Turkijos lyderius, daręs kitų panašių klaidų, bet jos jam paprasčiausiai „nelimpa“. Respublikonas pristato save kaip energingą, dinamišką ir su rinkėjais aktyviai renginiuose bendraujantį politiką.

Kadangi Bidenas šiuo metu nusileidžia Trumpui nuomonių apklausose, viešumoje keliamas klausimas, ar galėtų Demokratų partija pakeisti savo kandidatą. Atsakymas – teoriškai taip, praktiškai – tik su paties Bideno palaiminimu.

Demokratų partija kol kas susitelkusi aplink prezidentą – niekas iš potencialiai rimtų konkurentų jam nemetė iššūkio pirminiuose partijos rinkimuose. Juose perrinkimo siekiantis kandidatas tikrai nugalės, ypač žinant, kad registracija daugeliui balsavimų jau pasibaigusi ir „įšokti į traukinį“ naujiems pretendentams būtų sudėtinga.

Be to, per pastarąjį šimtmetį „per jėgą“ partija pareigas einančio prezidento iš kovos nėra išstūmusi – tai galėtų suskaldyti partiją. Ir nebūtinai atneštų pozityvių postūmių.

O kas, jei Bidenas visgi apsispręstų nebedalyvauti pats? Precedentų yra: 1968 m. Lyndonas Johnsonas nusprendė trauktis iš kovos Vietnamo karo akivaizdoje, užleisdamas vietą viceprezidentui Hubertui Humphrey. Tad partija galėtų rasti būdą, pavyzdžiui, vasarą vyksiančio suvažiavimo metu, tartis dėl kito kandidato (-ės). Bet tuo pačiu ši analogija Demokratų neturėtų įkvėpti: Humphrey pralaimėjo rinkimus Richardui Nixonui.

Neaišku ir kas imtųsi vaidmens pakeisti Bideną. Perspektyviausi partijos politikai, tokie kaip Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas ar Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer, nebūtinai norės „šokti į ugnį“ paskutinę akimirką. Ypač neturėdami sustyguoto kampanijos aparato. Jie savo prezidentines ambicijas, ko gero, tauposi ateičiai.

Akivaizdi pretendentė pagal užimamą postą – dabartinė viceprezidentė Kamala Harris – nėra populiari ir nebūtinai duotų paspirtį tarp rinkėjų. Todėl vis dar realiausia, kad Bidenas sieks ir antrosios kadencijos.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.