Rishi Sunakas arba Liz Truss. Šie du politikai liko kovoje dėl Jungtinės Karalystės premjero posto.
Taip nusprendė Konservatorių partijos atstovai parlamente. Per kelis slapto balsavimų etapus jie atsijojo keliolika kitų pretendentų, norėjusių gauti raktus į legendinį Dauningo gatvės dešimtuoju numeriu pažymėtą namą.
Kol kas lyderiavo Sunakas. Gimęs šeimoje, kilusioje iš indų diasporos Pietryčių Afrikoje, Sunakas kurį laiką užėmė Boriso Johnsono vyriausybės Iždo kanclerio postą. Atrodytų, jog laiptelis aukštyn į vyriausybės vadovo poziciją būtų natūrali karjeros tąsa. Be to, 42 metų politikas taptų jauniausiu britų premjeru per kelis šimtmečius.
Visgi kyla klausimų dėl Sunako populiarumo platesniame partijos narių tarpe. Mat lemiamą žodį, kas vadovaus partijai – o tuo pačiu ir vyriausybei – tars visi Konservatorių partijos nariai. Jų Jungtinėje Karalystėje yra beveik 200 tūkst.
Čia gali atsiskleisti Liz Truss stipriosios pusės. Partijos narių sociologinėse apklausose ji kol kas turi ženklų pranašumą prieš Sunaką. Pastarajam prireikės sėkmingos rinkimės kampanijos.
Laiko yra – balsavimo rezultatai paaiškės tik rugsėjo pradžioje. Tad Sunakas bandys pateikti Truss kaip nepasirengusią spręsti sudėtingų infliacijos ir ekonomikos lėtėjimo bėdų. Bet ji jau ne kartą įrodė galinti „įgelti“ oponentui dėl šio nenoro svarstyti mokesčių mažinimo (šį pasiūlymą, kaip populistinį krizės metu, kritikuoja ir ekonomistai).
Tarptautinės politikos kontekste Truss – esama užsienio reikalų sekretorė, griežta Kremliaus kritikė ir sankcijų rėmėja – akivaizdžiai lenkia konkurentą. Ji nevengia kartoti, kad priešstata Vladimiro Putino agresijai būtų vienas jos prioritetų.
Tai turėtų pozityviai nuteikti ukrainiečius, kurie nuogąstauja, jog britų dėmesys karui gali blankti. Priežasčių taip manyti yra. Konservatorių lyderio rinkimų metu Ukrainos klausimas beveik nefigūruoja. Akivaizdu, kad rinkėjams daug aktualesni ekonomikos, socialinės politikos niuansai. Ypač dabar, kai netikrumas dėl ateities yra toks didelis.
Visgi kol kas nėra pagrindo manyti, kad politinį kursą reikšmingai keistų ir Sunakas. Jis Ukrainos tema kalba daug mažiau. Visgi jis bando sklaidyti abejones žadėdamas, kad pirmajam užsienio vizitui pasirinktų Kyjivą. Be to, Sunakas tikina toliau siųsiantis ginkluotę Ukrainos kariuomenei bei didinsiantis Jungtinės Karalystės gynybos biudžetą.
Tuo stebėtis neverta, mat konservatorių partijoje vyrauja tvirtas konsensusas dėl Kremliaus agresyvių veiksmų pasmerkimo. Net jei naujasis vyriausybės vadovas koncentruosis į kitas temas, bendra Londono laikysena išliks panaši. Žinoma, Liz Truss pratęsti pradėtus darbus būtų lengviau.
Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ
Perspausdinta iš lrt.lt
Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.