Linas Kojala. Kiek realu, kad Respublikonai nepasirinks Trumpo?

Linas Kojala. Kiek realu, kad Respublikonai nepasirinks Trumpo?

Pirminiai Jungtinių Valstijų prezidento rinkimai įsibegėja. Jau sausio 15 d. įvyks pirmasis vidinis Respublikonų partijos balsavimas Ajovos valstijoje, o mėnesio pabaigoje prie balsadėžių žengs Naujojo Hempšyro gyventojai. Vėliau seks kitos valstijos, kol galiausiai paaiškės laimėtojas.

Esminės tendencijos nesikeičia jau kurį laiką. Donaldas Trumpas tebėra aiškus favoritas gauti savo partijos nominaciją prezidento rinkimams. Tai yra būtina sąlyga norint lapkritį mesti iššūkį Demokratų partiją atstovaujančiam prezidentui Joe Bidenui.

Netrūksta aplinkybių, kurios rodo, kad tikėtis kitokios Respublikonų vidinių rinkimų baigties sunku.

Pirma, daugelyje valstijų Trumpo pranašumas prieš oponentus jau ilgą laiką siekia kelias dešimtis procentinių punktų. Žvelgiant į istorinius rezultatus, tai suponuoja, kad intrigos nebus.

Antra, beveik visose valstijose daugiausiai balsų surinkęs Respublikonų partijos kandidatas automatiškai laimi visus valstijos delegatus. O būtent iš atskirų valstijų susirinkę delegatai vasarą formaliai nuspręs, kam atitenka nominacija. Tokia sistema palanki Trumpui, kuris gali dominuoti net ir nesurinkdamas daugiau nei pusės rinkėjų balsų.

Trečia, Trumpui teisinės bėdos kol kas nėra kliūtis. Eksprezidentui pateiktas 91 kaltinimas keturiose bylose; Meino ir Kolorado valstijos priėmė negalutinius sprendimus apskritai išbraukti Trumpo pavardę iš pirminių rinkimų sąrašo. Nepaisant to, tai ne tik nemažina jo populiarumo, bet priešingai – jis tik išaugo. Trumpas geba pateikti savo problemas kaip elito bandymą susidoroti, ir tuo tik skatina ištikimiausių rėmėjų prielankumą.

Tiesa, vilčių jo konkurentai dar nelaidoja. Naujausios apklausos iš Naujojo Hempšyro rodo, kad Trumpo pranašumas prieš Nikki Haley mažėja. Kai kuriais duomenimis, beveik iki statistinės paklaidos ribų.

Būtent buvusi ambasadorė Jungtinėse Tautose Haley bando pristatyti save kaip vienintelę alternatyvą Trumpui ir konsoliduoti jo oponentų balsus. Tad tie, kuriems Trumpas ne prie širdies, neprarado vilčių susivienyti ir pasirinkti kitos kandidatės.

Be to, viešąją nuomonę netrukus pradės formuoti pirmųjų balsavimų rezultatai, ne vien sociologinės apklausos. Reikšmingą vaidmenį suvaidins tai, kaip bus pateisinti lūkesčiai: jei Trumpas pirmaus, bet mažesniu skirtumu, nei prognozuojama, atsivers terpė oponentams. Mat tokiu atveju lyderis pasirodys esąs pažeidžiamas. Tiesa, ši nuostata galioja ir atvirkščiai, tad triuškinančios Trumpo pergalės gali greitai procesą paversti formalumu.

Trumpas turi neabejotinai didžiausias galimybes dar kartą užkariauti Respublikonų partiją. Toks scenarijus šiandien yra labiausiai tikėtinas. Tačiau jau po kelių dienų savo populiarumą jam teks įrodyti konkrečiais balsų skaičiais.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.