Linas Kojala. „Mieguisto Džo“ iššūkis Trumpui

Linas Kojala. „Mieguisto Džo“ iššūkis Trumpui

„Arba JAV politika sugrįš į įprastą, nuosaikų kelią, arba taps dar didesniu cirku nei dabar.“ Tai – pokalbio, vykusio praėjusių metų pradžioje su dėstytoju Harvardo universitete, pagrindinė tezė.

Mano dėstytojas turi ne tik teorinę, bet ir praktinę politinę patirtį, mat greta akademinės veiklos net kelis dešimtmečius konsultavo JAV politinius lyderius bei koordinavo respublikono Mitto Romney prezidentinę kampaniją 2012-aisiais. Tačiau pastaruoju metu JAV politikoje įvyko tokie dideli pokyčiai, kad dalydamasis savo mintimis apie artėjančius rinkimus jis pirmiausiai pasitelkė Marko Zuckerbergo pavyzdį.

„Facebook“ įkūrėjas, anot mano pašnekovo, gali tapti tuo, kuris mes iššūkį Donaldui Trumpui prezidento rinkimuose.

Žinoma, jau netrukus įsibėgėjo skandalas, susijęs su „Facebook“ negebėjimu užtikrinti vartotojų privatumą, taip pat dezinformacijos socialiniuose tinkluose sklaida, tad Zuckerbergo įvaizdis patyrė smūgį – kandidatu jis tikrai netaps. Tačiau būtent tokio tipo lyderis – įžymus, neturintis jokios politinės patirties, gebantis išnaudoti naujausias technologijas – atrodė kaip reali opozicinės Demokratų partijos alternatyva Trumpo sėkmės istorijai.

Ir tai nebūtinai turi būti Zuckerbergas; iš esmės svarbu, kad kandidatas kuo mažiau atitiktų tradicinius JAV prezidentų karjeros kanonus. Juo galėtų tapti bet kas nuo šiuolaikinių technologijų srities verslininko ar sportininko iki TV laidų vedėjos Oprah Winfrey.

Visgi mano dėstytojas neatmetė ir priešingo scenarijaus. Trumpas sukėlė chaosą ir netradiciniu veikimu sudrebino politinę sistemą, tačiau vienintelis būdas jį įveikti yra ne kelti dar vieną „šoumeną“ ar įžymybę, o būtent tokį asmenį, kuris sugrąžins politikai „normalumo“ pojūtį. Trumpui esą pavojingiausias patyręs, nuosaikiai kalbantis, solidžiai atrodantis politikas profesionalas.

Kitaip tariant, Joe Bidenas.

Tuo, kad didžiausia Bideno svajonė yra užimti Laisvojo pasaulio lyderio vietą, neabejoja niekas. Daugiau nei pusę gyvenimo – 44 metus iš 76-erių – praleidęs Vašingtone, šis politikas, atrodytų, pasiekė viską, ko norėjo. Ilgus metus praleidęs įtakingoje pozicijoje Senate jis taip pat aštuonerius metus buvo prezidento Baracko Obamos viceprezidentas Baltuosiuose rūmuose.

Bet paties aukščiausio posto Bidenas neužėmė, o ir du ankstesni bandymai tą padaryti baigėsi skaudžiomis nesėkmėmis – 1987 metų prezidentinė kampanija tetruko vos kelis mėnesius; 2008-aisiais jis pasitraukė iš kovos surinkęs vos 1 proc. pirmuosiuose balsavimuose. Todėl balandžio pabaigoje paskelbtas sprendimas pradėti trečiąją rinkiminę kampaniją nebuvo staigmena.

Juo labiau, kad Bideno skaičiai, kad ir kokie ankstyvi bebūtų, jam palankūs. CNN atlikta apklausa rodo, jog 39 proc. Demokratų partijos narių ir rėmėjų renkasi jį kaip tinkamiausią kandidatą prezidento rinkimams. Bidenas daugiau nei 20 proc. lenkia artimiausią varžovą senatorių Bernie Sandersą bei dar didesnių skirtumu jo kolegę Elizabeth Warren. Likę septyniolika pasiskelbusių demokratų pretendentų net nepriartėja prie 10 proc. ribos. Be to, Bideno asmenybė vertinama teigiamai, o tai jį skiria nuo prieš ketverius metus prieš Trumpą fiasko patyrusios Hillary Clinton.

Pagrindinė Bideno stiprybė, anot pirmųjų apklausų, yra vyraujantis įsitikinimas, kad jis tikrai gali įveikti Trumpą. Dabartinio JAV lyderio populiarumas nacionaliniu mastu nėra itin aukštas ir balansuoja ties 40 proc. riba; visgi jo rėmėjai yra itin sutelkti ir ištikimi, todėl gali pagrįstai tikėtis pranokti potencialiai gausesnę, tačiau ne tokią vieningą oponento palaikytojų grupę.

Bideno šalininkai viliasi, jog nuosaikus tonas, „seno sukirpimo“ politiko statusas ir nacionalinis žinomumas yra geriausias būdas prisivilioti tuos, kurie bus pavargę nuo Trumpo skandalų, bei tikisi visą šalį suvienyti gebančio lyderio. Tarsi pripažindamas konkurento potencialą, net ir pats Trumpas jam jau spėjo „Twitter“ žinutėje priklijuoti etiketę – „mieguistas Džo“.

Visgi ne viskas Bidenui yra rožėmis klota. Pastaraisiais metais pasikeitė ne tik respublikonai su Trumpu priešakyje, bet ir demokratai. Šioje partijoje netrūksta balsų, jog Trumpo dešiniosios pažiūros gali būti įveiktos tik joms priešpastatant itin progresyvias liberaliąsias idėjas, susietas su imigracijos ribojimų atšaukimu, progresyvia sociokultūrine politika, didesnėmis valstybės išlaidomis sveikatos apsaugos politikai.

Todėl tarp prezidento postą siekiančiųjų netrūksta šios krypties šalininkų – Jamaikoje ir Indijoje šaknų turinti Kamala Harris žada apversti Trumpo mokesčių politiką aukštyn kojomis ir apmokestinti turtinguosius; Sandersas kalba apie nemokamą mokslą ir „demokratinį socializmą“; iš pasienio su Meksika kilęs Beto O’Rourke žada atkurti multikultūrinį JAV veidą; bene sparčiausiai kylančia žvaigžde tapęs nedidelio miestelio meras, Harvardo ir Oksfordo diplomus turintis 37-erių Pete’as Buttigiegas, ragina nesižvalgyt atgal ir pretenduoja tapti pirmuoju atvirai homoseksualiu JAV prezidentu.

Tad kyla klausimas, ar Bidenas nėra „demokratas iš praeities“, bandantis įšokti į traukinį, kuris seniai juda kitokio vertybinio ir kultūrinio „zeitgeist“ bėgiais.

Aukščiausio lygio politinė patirtis ir nuosaikumas šiuo atveju gali tapti ne stiprybe, o kritikos objektu, ypatingai pirminiuose Demokratų partijos rinkimuose. Juo labiau, kad ir pats Bidenas pastaruoju metu susilaukė net kelių kaltinimų dėl nederamo elgesio su moterimis, o ši tema pastaraisiais metais yra viena kertinių Trumpo administracijos kritikams.

Amžius taip pat bus dėmesio centre – jei laimėtų rinkimus, Bidenas prisiektų 78-erių bei būtų vyriausias prezidentas JAV istorijoje.

Todėl kova dėl JAV politinės ateities bus brutali – ir ji jau prasideda, nors pirminiai rinkimai prasidės tik vasarį, o nacionalinis balsavimas vyks po pusantrų metų.

Perspausdinta iš delfi.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.