Linas Kojala. Trumpas tikrai pakeitė Vašingtoną iš pagrindų

Linas Kojala. Trumpas tikrai pakeitė Vašingtoną iš pagrindų

Donaldas Trumpas tiesiogine to žodžio prasme perrašo Jungtinių Valstijų politinę istoriją. Naujausias to pavyzdys – Atstovų rūmų praėjusią savaitę paskelbta antroji to paties prezidento apkalta.

Žemesniųjų Kongreso rūmų nariai nutarė, kad prezidento veiksmai kurstant išpuolį prieš Kapitolijų yra verti aukščiausios bausmės. Už tai vieningai balsavo Demokratų partija, o taip pat kruopelytė prezidento bendrapartiečių Respublikonų – tiesa, vos dešimt iš daugiau nei dviejų šimtų.

Visgi tai – tik pirmasis žingsnis. Toliau seks procedūra Senate, kur vyks savotiškas teismo procesas. Kitaip tariant, senatoriai spręs, kaltas D. Trumpas, ar ne.

Situacija kiek paradoksali, mat D. Trumpas jau kraunasi daiktus. Šį trečiadienį vyks naujojo prezidento Joe Bideno inauguracija. Nori to ar nenori, Trumpas bus priverstas palikti Baltuosius rūmus. Kyla klausimas, kokia gi prasmė skelbti apkaltą, jei esamas prezidentas ir taip palieka postą. Kiek žinoma, jis planuoja keltis gyventi į savo vilą šiltojoje Floridoje.

Tad ši D. Trumpo apkalta gali tapti pirmąja, faktiškai vyksiančia jau po kadencijos. Dėl to kils iššūkių: diskutuojama, ar palikusio postą prezidento apkalta apskritai teisėta; be to, apkaltos metu Senatas teoriškai negali svarstyti nieko kito, tik apkaltos klausimą (o juk pandemijos ir naujos administracijos formavimo metu yra ir skubesnių dilemų).

 Juolab, kad viskas išlieka Respublikonų rankose. Norint pritaikyti sankcijas D. Trumpui reikėtų, kad Senate nuo jo nusisuktų net septyniolika bendrapartiečių. Prieš metus vykusios pirmosios apkaltos metu tą padarė tik vienas. Požymių, jog po Kapitolijaus puolimo nuo D. Trumpo norės atsiriboti ir daugiau respublikonų, gal ir yra. Bet būtinoji riba – labai aukšta.

Nepaisant to, apkalta buvo pradėta, ir tą lėmė keli motyvai. Visų pirma, nenorima, jog prieš pat darbo pabaigą šalies vadovai jaustųsi nevaržomi, nes apkalta atrodytų neįmanoma. Antra, Senate atskiru balsavimu galėtų būti nuspręsta uždrausti D. Trumpui ateityje mėginti grįžti į prezidento postą.

Pats D. Trumpas neatmeta tokios galimybes – juk jį net ir dabar apklausose tinkamiausiu kandidatu mato kone pusė partijos rėmėjų. Trečia, apkalta galėtų panaikinti prezidentui po darbo tenkančias privilegijas. Galiausiai Demokratų partija aiškiai mato Respublikonų vidinį pasimetimą, tad nori pasinaudoti situacija ir skaldyti bei silpninti oponentus.

Per daugiau nei 230 metų apkalta buvo skelbta tik keturis kartus: Andrew Johnsonui dar XIX a., Billui Clintonui prieš du dešimtmečius, o dabartinis prezidentas spėjo savo vardą įsirašyti net dukart per dvejus metus. Sunku paneigti, kad Trumpas išpildė savo pažadą pakeisti Vašingtoną iš pagrindų. Tik kažin, ar tie pokyčiai į gera.

O trečiadienį amerikiečiai vers naują politikos puslapį po Bideno inauguracijos. Ji vyks ne itin šventiškai: nuo pakartotinių neramumų tvoromis ir kariškiais apjuostame Vašingtone. Ar naujasis puslapis bus geresnis, parodys laikas.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.