Linas Kojala. Trumpo vedami Respublikonai taikosi į Bideną

Linas Kojala. Trumpo vedami Respublikonai taikosi į Bideną

Jungtinės Valstijos rengiasi svarbiausiems metų rinkimams. Jau antradienį paaiškės, kuri partija dominuos Kongreso Atstovų Rūmuose bei Senate, o taip pat kurie politikai užims svarbiausias pozicijas atskirų valstijų lygmens institucijose.

Nėra įprasta, kad rinkimai vyksta antradieniais. Bet amerikiečiai laikosi tradicijos, įtvirtintos įstatymu dar XIX a. viduryje. Tuomet didžioji dalis šalies gyventojų buvo ūkininkai, tad lapkritis pasirinktas rinkimų mėnesiu. Derliaus darbai jau būdavo nudirbti, o oras – dar pakankamai švelnus.

Renkantis savaitės dieną sekmadienis netiko, mat buvo skirtas bažnyčiai. Trečiadienis – taip pat, nes tądien vykdavo prekyba. Todėl pasirinktas antradienis, leidęs ūkininkams ir laiku pasiekti balsavimo vietas miestuose, ir nesutrikdęs derliaus realizavimo.

Neramiai į rinkimus žvelgia prezidentas Joe Bidenas. Jo atstovaujama Demokratų partija turi daugumą ir Atstovų rūmuose, ir Senate. Po rinkimų, tikėtina, svarstyklės nusvirs Respublikonams. Tą prognozuoja ir nuomonių apklausos, ir istoriniai rezultatai. Pastarojo šimtmečio vidurio kadencijos rinkimai prezidento partijai lemdavo ženklius praradimus.

Be to, daugelis amerikiečių svarbiausiais rinkimų klausimais nurodo infliaciją ir ekonomiką. Šiais atžvilgiais Respublikonai vertinami pozityviau, nei Demokratai. Demokratų rinkėjai tuo metu aktualiausia tema laiko teisės į abortus panaikinimą federaliniu lygiu. Bet abejojama, ar šios temos mobilizacinio efekto pakaks rezultatams pakreipti.

Netrūksta svarstymų, kaip atrodys į valdžią sugrįžusi Respublikonų partija. Joje tebedominuoja Donaldas Trumpas, prieš kelias dienas leidęs suprasti, kad ir vėl sieks prezidento posto. Prognozuojama, jog apygardose ar valstijose pergales švęs apie 170 Respublikonų, kurie abejoja – arba atvirai neigia – Bideno pergalę 2020 m. prezidento rinkimuose. Tai kelia nerimą dėl politinės sistemos ir konstitucinės santvarkos tvarumo.

Nors rinkimus vertinsime visos valstybės mastu, bet iš tikro juose – daug lokalių veiksnių. Tą iliustruoja kova dėl Senatoriaus posto Pensilvanijoje.

Demokratas Johnas Fettermanas, prieš kelis mėnesius patyręs insultą, ilgą laiką buvo favoritas. Visgi jo sveikatos problemos ir vangi kampanija sugrąžino į kovą Respublikoną, buvusį TV šou gydytoją Mehmetą Ozą. Ši kova gali lemti, kas turės daugumą Senate. Ne veltui praėjusį savaitgalį Pensilvanijoje viešėjo net trys prezidentai: pareigas einantis Bidenas ir Barackas Obama ragino rinkėjus balsuoti už Demokratus, tuo metu Trumpas siekė mobilizuoti Respublikonų elektoratą.

Bus įdomu stebėti ir Floridą – pastaruoju metu ši valstija tampa Respublikonų bastionu. Dabartinis gubernatorius Ronas DeSantis, matomas kaip vienas realiausių kandidatų į prezidentus, turėtų įtikinamai laimėti – ir pasiųsti dar vieną signalą apie augančius politinius raumenis. DeSantis yra bene vienintelis, galintis mesti iššūkį Trumpui Respublikonų gretose. Jei tik pats to norės.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Perspausdinta iš lrt.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.