Mažvydas Jastramskis. Ar amerikiečiai perrinks Donaldą Trumpą?

Mažvydas Jastramskis. Ar amerikiečiai perrinks Donaldą Trumpą?

2020 metais svarbiausias politinis įvykis bus JAV prezidento rinkimai. Ar amerikiečiai vėl pasirinks Donaldą Trumpą?

Bendra statistika palanki Trumpui. Nuo Antrojo pasaulinio karo tik trys pareigas einantys ir kandidatuojantys JAV prezidentai buvo neperrinkti (aštuoni perrinkti). Paskutinis dar vienos kadencijos nelaimėjo Georgas H. W. Bushas (vyresnysis), kurį 1992 metais įveikė Billas Clintonas.

Pareigos suteikia pranašumą. Perrinkimo siekiantis prezidentas gauna daug medijų eterio ir turi ketverius metus patirties Baltuosiuose rūmuose, kuo gali girtis prieš rinkėjus. Jam nereikia eikvoti jėgų pirminiuose rinkimuose.

Tiesa, pastarajam punktui yra svarbių išimčių. Antros kadencijos nelaimėjęs Bushas vyresnysis turėjo įveikti mūšį respublikonų gretose, kai jam iššūkį metė Patas Buchananas.

Nepanašu, kad tarp respublikonų kažkas rimtai pasipriešintų Trumpui. Partijos nacionalinis komitetas jau 2019 metų pradžioje išreiškė jam paramą, o dalis valstijų atšaukė pirminius rinkimus.

Pas demokratus situacija kitokia. Pagal paskutinių apklausų vidurkius, kuriuos pateikia prognozių portalas FiveThirtyEight.com, pirmauja buvęs Baracko Obamo viceprezidentas Joe Bidenas su 26,9 procentais. Tačiau akivaizdu, kad jo pirmavimas nėra užtikrintas – ypač atsižvelgiant į tai, kad pirminiuose rinkimuose nuomonė gali keistis labai greitai.

Todėl negalima nurašyti kitų kandidatų. Pirma, Vermonto senatoriaus Bernie Sanderso (17,9 procentai paskutinėse apklausose). Jis dar 2016 metais metė rimtą iššūkį Hillary Clinton.

Atsižvelgus į paklaidą, nuo Sanderso su 14,5 procentais ne itin atsilieka Masačusetso senatorė Elisabeth Warren. Paskutinis iš „top 4“ kandidatų su 8,7 procentais yra Pete Buttigieg, South Bend miesto Indianoje meras ir pirmas atvirai homoseksualus žmogus, siekiantis demokratų nominacijos.

Kad ir kas laimės demokratų pirminius rinkimus, kandidatą (kandidatę) jie išvargins. O Trumpas pagrindinei kovai ruošiasi jau dabar.

Kalbant apie apklausas, galime pažiūrėti ir į pačius prezidento rinkimus: kas balsuotų už Trumpą ir jo oponentą.

Žinoma, tokias prognozes reikia vertinti su žiupsniu druskos. Ir ne tik todėl, kad neaiškus demokratų kandidatas.

Apklausų problema yra ta, kad jos matuoja tik priklausomą kintamąjį: už ką balsuos žmonės. Apklausos neatsižvelgia į teoriškai svarbius veiksnius, kas gali veikti (ateityje) rinkėjų sprendimą. Dalis žmonių rimtai negalvoja apie rinkimus, iki jų likus tiek daug laiko.

Žiūrint į FiveThirtyEight.com pateikiamus skaičius, situacija įdomi. Pagal vienas gerai įvertintas apklausas, Trumpas aiškiai pralaimi visiems demokratų kandidatams. Kitose demokratų persvara nedidelė, keli procentiniai punktai. Dar kitur Trumpas laimėtų prieš daugelį demokratų, išskyrus Bideną.

Kartais akcentuojama, kad Trumpo populiarumas, kaip pritarimo prezidentui (angl. approval rating) reitingas, yra itin mažas – gruodį buvo apie 43,3 procentus (nepritariančių jam buvo apie 52,2 procentus).

Tačiau atsižvelgiant į paklaidas, tai nėra išskirtinis rezultatas. Lygiai tame pačiame kadencijos periode Obamą palaikė apie 45,9 procentus amerikiečių. Jam tai nesutrukdė būti perrinktam.

Todėl bent pagal apklausas, 2020 m. prezidento rinkimų baigtis yra gana atvira. Net jei prognozės, kad Trumpas gaus mažiau balsų per visą JAV, jau dabar tikslios, prisiminkite 2016 metų baigtį. Taip nutiko ir tada. Svarbiau tai, kad Trumpas laimėjo esmines valstijas ir gavo jų rinkikų balsus.

Ką sako kiti prognozių metodai?

JAV yra populiarūs statistiniai modeliai, kurie modeliuoja rinkimų rezultatus pagal veiksnius, kurie daro įtaką rinkėjų elgesiui: visų pirma ekonomiką. Iš vienos pusės, ji palanki Trumpui – bendras vidaus produktas auga, o 3,5 procentų nedarbas yra mažiausias per 50 metų.

Kita vertus, politikos mokslininkai Christopheris H. Achen ir Larry M. Bartels knygoje „Demokratija realistams“ teigia, kad JAV rinkėjai (bent jau tie, kurie neturi stiprios partinės tapatybės) yra trumparegiai.

Kaip pacientai, jie ryškiausiai prisimina tik paskutines procedūros (net jei ji buvo skausminga) minutes. O prezidento perrinkimą geriausiai prognozuoja pajamų pokytis per paskutinius du ketvirčius iki rinkimų. Šių rodiklių dar nežinome.

Kitas politikos mokslininkas Michaelas Lewis-Beck (gana tiksliai prognozavęs 2016 m. rinkimus) pastebi, kad rinkimų rezultatams vis daugiau įtakos daro pajamų nelygybė. Mažas nedarbas maskuoja tai, kad daliai rinkėjų reikia dirbti per kelis darbus, jog galėtų išlaikyti šeimą.

Tikslesnių modelių galėsime tikėtis kitų metų pradžioje. Tendencijos „ant popieriaus“ yra palankios Trumpui. Tačiau yra klaustukų – ar keisis situacija (trumparegiai rinkėjai gali bausti net už nedidelę recesiją), kiek įtakos darys nelygybė ir kaip apie ekonomiką kalbės demokratų kandidatas.

Dar yra prognozių rinkos. Tai panašu į lažybas, žmonės investuoja pinigus į konkretų rezultatą ir jam įvykus gauna atlygį. Brangiau kainuoja tų partijų (kandidatų) akcijos, į kurias daugiau investuojama ir kurios pagal rinką turi daugiau šansų laimėti. Pagrindinis pranašumas prie apklausas yra tai, kad rizikuodami realiais pinigais žmonės apdairiau mąsto apie rinkimų rezultatą.

Žinomiausioje, Ajovos universiteto prognozių rinkoje yra du variantai. Pirmas – kiek balsų gaus kandidatai. Pagal jį demokratui prognozė yra 52,6 procentai, o respublikonui (Trumpui) – 45,5 procentai balsų.

Antras rinkos variantas tiesiog spėja, kas laimės. Čia situacija tokia: 60 procentų tikimybė demokratų pergalei, 39 procentai respublikonui.

Atrodytų, tendencija vienareikšmiška. Tačiau yra du „bet“. Pirma, respublikonų pergalės tikimybė per 2019 m. padidėjo. Antra, 39 procentai nėra mažai.

Jeigu jums pasakytų, kad yra 39 procentų kepenų cirozės tikimybė, ar nekreiptumėte dėmesio?

Apibendrinant, skirtingos prognozės šiuo metu nerodo aiškaus paveikslo. Apklausos daugiau palankios demokratams, bet jie dar turi pirminius rinkimus, o Trumpas – Baltųjų rūmų pranašumą.

Ekonomika palanki Trumpui, bet svarbiausias bus paskutinis pusmetis prieš prezidento rinkimus. Prognozių rinkose žmonės daugiau investuoja į demokratus, bet jų pranašumas mažėja.

Amerikiečiai gali perrinkti Trumpą. Gali neperrinkti. Meskite monetą – tai bus geriausias spėjimas.

Perspausdinta iš delfi.lt

Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.