Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas savo feisbuko paskyroje sukritikavo Jungtines Tautas (JT) ir teigė nematantis jų gyvuojančių amžinai.
„Kažkada jos (Jungtinės Tautos – red. past.) turėjo labai kilnią ir reikšmingą misiją. Jos daugybė agentūrų per dešimtmečius nuveikė daug, mažindamos skurdą, gelbėdamos gyvybes ir leisdamos pačioms įvairiausioms valstybėms diskutuoti apie dalykus, dėl kurių turi visiškai priešingas nuomones.
Bet reikia pripažinti realybę – dabartinė pasaulio priešprieša visiškai sužlugdė Jungtinių Tautų misiją. Jungtines Tautas reikia ne reformuoti, o tiesiog panaikinti. Jokios reformos Jungtinių Tautų neišgelbės, nes jos tiesiog neįvyks.
Tą gana ryškiai atspindi vienas „eilinis balsavimas“, kuris gali būti laikomas tiesiog „technišku“, bet iš tikrųjų atspindi esminį pasaulio tragiškumą ir susipriešinimą. Tas balsavimas – dėl papildymo rezoliucijai A/ES-10/L.25 savaime suprantamo moralės požiūriu „Hamas“ teroristinių išpuolių pripažinimo terorizmu ir tokio terorizmo pasmerkimo. Kanada pateikė turbūt patį nuosaikiausią variantą, kaip galima pasmerkti „Hamas“ teroristinius išpuolius.
Ir 55 valstybės tam nepritarė“, – tvirtino T. Janeliūnas.
VU TSPMI politologas atkreipė dėmesį, kad Jungtinėse Tautose itin daug terorizmo rėmėjų.
„Tai yra pats aiškiausias sąrašas – valstybės, kurios yra prieš Vakarų demokratinę civilizaciją. Tame sąraše – Rusija ir Baltarusija, Kinija ir Iranas, Saudo Arabija ir Turkija. Tai šalys, kurioms yra gerai remti terorizmą. Ir šitas šalis galima drąsiai vadinti terorizmo rėmėjomis. Jos yra mūsų, kaip Vakarų civilizacijos, priešininkės.
Ir deja, Jungtinėse Tautose jų yra daug. Paprastas terorizmo įvardijimas terorizmu Jungtinėse Tautose jau nebegali sulaukti dominuojančio pritarimo (tam, kad pataisa būtų priimta, reikėjo 2/3 balsų)“, – pabrėžė T. Janeliūnas.
Jis teigė nesąs nusiteikęs optimistiškai Jungtinių Tautų ateitimi.
„Todėl reikėtų baigti su iliuzijomis – jokios reformos Jungtinių Tautų neišgelbės. Atėjo laikas jas tiesiog panaikinti ir, jei reikia, ieškoti naujos globalios platformos su naujomis taisyklėmis, kaip bandyti kalbėtis tarp priešininkų ir kokių taisyklių laikytis.
Nei viena tarptautinė organizacija, nei viena tarptautinė sutartis negyvuoja amžinai. Kuo greičiau Vakarų demokratijos pripažins Jungtinių Tautų misijos fiasko, tuo greičiau galėsime pereiti prie naujo etapo“, – feisbuke rašė VU TSPMI profesorius.
Perspausdinta iš bernardinai.lt
Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.