Jaunam žmogui renkantis ateities profesiją, būtina tai daryti itin atidžiai ir kruopščiai. Vienos specialybės kasmet vis populiarėja, o kitos – baigia išnykti. Kad baigus mokslus kišenėse nešvilptų vėjai, verta atkreipti dėmesį į profesijos perspektyvumą ateityje. Specialistai teigia, kad aiškios, tam tikros tendencijos darbo rinkoje egzistuoja ir galima matyti, kokių profesijų atstovų trūksta, o kokių – daugiau nei šiuo metu reikia.
VU TSPMI direktorė ir Adaptyviosios lyderystės centro mokslininkė doc. dr. Margarita Šešelgytė teigia, kad perspektyvios ir darbo rinkoje labiausiai vertinamos specialybės labai skiriasi skirtingose šalyse. „Taip yra todėl, kad šalių ekonomika nėra vienoda. Didelėse šalyse specialistams yra daugiau galimybių, o mažesnėse perspektyviausios yra tos, kurios sukuria didžiausią pridėtinę vertę“, – sako specialistė.
Lyderis – informacinių technologijų sektorius
Lietuvoje jau kuris laikas viena perspektyviausių darbo sričių įvardijamos informacinės technologijos. „Mūsų šalyje ypatingai reikalingi stiprių informacinių technologijų kompetencijų turintys specialistai, analitikai. Šios profesijos – paklausios, o atlyginimai – aukščiausi. Taip pat reikia pripažinti, kad mokytis šių profesijų mokslus nėra lengva, tad natūralu, kad ir specialistų, gerai išmanančių šias sritis – trūksta“, – pasakoja doc. dr. M. Šešelgytė.
Pasak jos, prognozuoti, kas bus, tarkim, po penkerių metų – itin sudėtinga. „Tikėtina, kad šie sektoriai nesitrauks iš lyderių pozicijų, o taps tik dar patrauklesni. Šiuo metu galima teigti, kad tai – saugūs pasirinkimai profesiją besirenkantiems abiturientams“, – priduria pašnekovė.
Portalo „CVbankas.lt“ vadovas Tomas Toleikis pritaria Doc. Dr. M. Šešelgytės nuomonei ir pastebi, kad informacinių technologijų specialistų trūkumas jaučiamas kone visada, o paklausa nuolat didėja.
„Šioje srityje išsiskiria išties neblogi atlyginimai, o darbuotojai – labai vertinami. Tačiau svarbu suprasti, kad norint tapti puikiu specialistu, reikia tam tikrų sugebėjimų bei noro dirbti tokį darbą. Bet kas tikrai negali tapti geru programuotoju“, – teigia specialistas ir priduria, kad šiuo metu „CVbankas.lt“ daugiausiai yra ieškoma gamybos, prekybos ir klientų aptarnavimo specialistų, tad šios sritys – taip pat auga ir ateityje gali būti itin patrauklios.
Ateityje – dėmesys kompetencijoms, ne profesijoms
„Jei kalbame apie ateitį, svarbu suprasti, kad profesijos gali keistis. Atsiranda naujų specialybių, galimybių, kokių neturėjome anksčiau. Ateityje bus vertinamos ne konkrečios specialybės, o tam tikros kompetencijos, kurias turi darbuotojas“, – dalinasi VU TSPMI direktorė.
Mokslininkė pabrėžia, kad visiškai įmanoma, kad žmogus ateityje savo profesiją pakeis net keletą kartų. „Turėdamas tam tikras kompetencijas specialistas jas gilins, mokysis vis naujų dalykų ir taip prisitaikys prie pokyčių darbo rinkoje“, – teigia pašnekovė ir priduria, kad darbo rinka ateityje tikrai keisis, mat keičiasi ekonomika, visuomenė , vyksta intensyvi technologijų plėtra. Didelį poveikį darbo rinkai padarys ir klimato kaita.
„CVbankas.lt“ vadovas teigia, kad kalbant apie ateities perspektyvas, svarbiausia priežastis, kodėl keisis darbo rinka – darbų automatizavimas, robotizavimas.
„Šie veiksniai turės įtakos, kad tam tikrose sferose darbuotojų gali mažėti. Įmanoma, kad ateityje nereiks tiek vairuotojų, padavėjų ir kitų darbuotojų, kurių darbą gali pakeisti technologijos. Kaip bebūtų ateityje, šiandieninėje darbo rinkoje ženklios automatizavimo įtakos vis dar nematyti ir minėtos specialybės yra paklausios“, – pasakoja T. Toleikis.
Profesijos, išgyvenančios aukso amžių
Doc. Dr. M. Šešelgytė įvardija, kad šiuo metu daugiausiai abiturientų nori studijuoti informacines technologijas. Pasak jos, pandemija padiktavo tam tikrus pokyčius, tad medicina šiuo metu – itin populiarus pasirinkimas. Tam turėjo įtakos tai, kad šiuo metu medikai traktuojami kaip šių dienų herojai, tad jauni žmonės trokšta padėti kitiems ir dirbti prasmingą darbą.
„Taip pat psichologija – vienas iš populiariausių pasirinkimų. Žmonės labiau rūpinasi savo psichologine būsena, tad natūralu, jog ši specialybė – patraukli. Taip pat pastaraisiais metais vis daugiau jaunų žmonių nori studijuoti kūrybines industrijas. Tai – studijos, kurių metu galima įgyti įvairių kompetencijų. Tai aktualu žmonėms, kurie nori mokytis bakalauro studijas tiksliai nežinodami, kokį darbą svajoja dirbti ateityje. Visos šios profesijos – madingos šiuo metu“, – dalinasi mokslininkė.
„CVbankas.lt“ vadovas teigia, kad šiuo metu aukso amžių išgyvena informacinių technologijų ir statybų sektoriai, taip pat intensyviai ieškoma kvalifikuotų darbininkų, pavyzdžiui suvirintojų.
Nepopuliaru, tačiau perspektyvu
Mokslininkė įvardija, kad trūksta norinčių mokytis gamtos mokslus – biologiją, chemiją. Tai – tos sritys, kurias mokytis jauni žmonės pasiryžta sunkiai.
„Šios sritys nesurenka pakankamai studentų, nors valstybė nemažai investuoja į jas. Svarbu pabrėžti tai, kad šių profesijų atstovai turi tikrai nemažai šansų įsitvirtinti darbo rinkoje, mat yra vertinami visame pasaulyje“, – pabrėžia Adaptyviosios lyderystės centro mokslininkė.
Pašnekovė teigia, kad tokiems mokslams būtinas labai stiprus matematinis pasiruošimas, o Lietuvoje tai – rimta problema. Taip pat, nors šie mokslai ir yra perspektyvus, studijuoti juos – sunku, bei tenka įdėti labai daug darbo.
„Pastebima, kad ateityje pradės stigti specialistų, kurie padeda kurti ryšius tarp įvairių specialybių. Technologijoms ir mokslui tobulėjant specialistų kalba tampa labai sunkiai suprantama kitų profesijų atstovams. Reikalinga kompetencija – sugebėti įgarsinti problemų sprendėjų mintis. Tam reikalingas stiprus metodologinis pasirengimas, lyderystė, ekonomikos ir teisės mokslų išmanymas“, – teigia Doc. Dr. M. Šešelgytė.
Ko ieško darbdaviai?
Mokslininkė teigia, kad ateityje taps vis svarbesnės ir bendražmogiškos kompetencijos.
„Darbdaviai vis labiau vertins empatiškus darbuotojus, kurie sugeba dirbti komandoje su kitais. Taip pat labai svarbus tampa atsakomybės jausmas, atkaklumas, lyderystė, sugebėjimas priimti sprendimus bei vesti komandą į priekį. Vienas iš svarbiausių bruožų – sugebėjimas prisitaikyti. Šiandieniniame pasaulyje viskas labai greitai kinta, tad įmonės taip pat nuolat keičiasi. Žmonės privalės prie to prisitaikyti“, – pabrėžia pašnekovė.
T. Toleikio teigimu, neverta bandyti atspėti ateities tendencijas, svarbiau rinktis tą sritį, kuri pačiam jaunam žmogui yra įdomi.
„Yra profesijų, kurias studijuoti prieš kurį laiką rinkosi labai daug jaunų žmonių. Pasirinkdami šias specialybes žmonės jas vertino kaip perspektyvias bei leidžiančias uždirbti daug pinigų. Tačiau greitai tokių darbuotojų pasiūla tiesiog ženkliai viršijo paklausą, todėl įsidarbinti tapo nelengva. Manau, kad bet kurioje srityje galima pasiekti gerų rezultatų ir uždirbti, tačiau tą daryti reikia su dideliu atsidavimu. Taip pat, gyvename amžiuje, kuomet pasirinktos studijos neįpareigoja savo visą gyvenimą susieti su konkrečia sritimi“, – pasakoja specialistas.
Perspausdinta iš delfi.lt
Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.