Nepraėjus nė dviem mėnesiams nuo duotos priesaikos, šią savaitę Antanas Guoga pareiškė atsisakantis Seimo mandato. Esą įsitikino su Darbo partija negalėsiantis įgyvendinti rinkėjams duotų pažadų, o pačią Darbo partiją pavadino sekta su dvasiniu guru. Suprask – Viktoru Uspaskichu.
Tačiau netrukus žiniasklaidoje pasirodė dvejonių, galbūt A. Guogos pasitraukimo priežastys visai kitos – iki šiol nenutrūkę verslo ryšiai. Jeigu informacija, kad būdamas Seimo nariu ėjo ir Kanadoje veikiančios bendrovės direktoriaus pareigas, pasitvirtintų, tuomet A. Guogai grėstų apkalta už Seimo nario priesaikos sulaužymą.
Dabar, kai politikas traukiasi pats, ši grėsmė dingsta. Antanui Guogai galutinai palikus Seimą, jo vietą turėtų užimti taip pat problemų dėl grėsusios apkaltos turėjęs buvęs Naujosios Sąjungos, vėliau socialdemokratų, o dabar Darbo partijos narys Artūras Skardžius.
Vienintelis kritikavo pasisakymus
Drama dėl stebuklingo vandens arba audra vandens stiklinėje. Taip būtų galima apibūdinti pastarąjį mėnesį Darbo partijoje. Tiksliau, įtampą tarp dviejų partijos narių – pirmininko ir Seimo nario.
„Mes iš kinų gavome šio viruso energetinį kodą, galima taip laisvai pavadinti. Iš kinų, todėl, kad seniai bendraujam. Ir sukuriam tokią COVID-19 eliminavimo programą“, – skelbė Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas.
Šie parlamentinės partijos pirmininko teiginiai papiktino ne tik dalį visuomenės, bet ir mokslininkus, medikus, kitus politikus.
Iš „darbiečių“ į neva gydančio vandens reklamą viešai sureagavo tik A. Guoga. Jis pareiškė atsiribojantis nuo Viktoro vandens procedūrų ir pasvarstė, ar Darbo partijai nereikia psichiatro pagalbos. Tuo viskas ir baigėsi, bet neilgam.
Praėjusį sekmadienį V. Uspaskichas vėl sulaukė dėmesio. Šįkart – tarptautinio. Homoseksualus pavadinęs iškrypėliais, europarlamentaras pašiurpino kolegas Briuselyje. Europos Parlamento liberalai, kuriems V. Uspaskichas ir priklauso, pareikalavo pasiaiškinti. Politikas netruko išsiųsti laišką, kuriame paaiškino buvęs ne taip suprastas ir atsiprašė, jei ką nors jo žodžiai įžeidė.
Tarp „darbiečių“, į homofobiškus lyderio žodžius vėl audringai sureagavo tik A. Guoga. Jis pareiškė, kad V. Uspaskichas privalo atsiprašyti arba turi būti nedelsiant pašalintas iš partijos. Pirmininko niekas nešalino, taigi, iš Seimo šalinasi pats A. Guoga. Jis Vyriausiajai rinkimų komisijai jau pateikė prašymą naikinti Seimo nario mandatą.
„Darbo partija tai yra, na, aš pavadinčiau taip – konformistų susibūrimas. Tai yra žmonių, kurie ieško patogių progų patenkinti savo kažkokias politines ambicijas arba mato kelią politinei karjerai, stoja į tą partiją, palaiko poną V. Uspaskichą, kaip vienintelį įmanomą lyderį tokiai grupei.
Ir, atitinkamai, paskui jau arba ieško savitų kelių ir atsiriboja nuo partijos, arba toliau bando pataikauti partijos vadovui“, – situaciją Darbo partijoje LRT TELEVIZIJAI komentavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas.
Tikrieji motyvai kitokie?
A. Guogai pranešus, kad palieka Seimą, žiniasklaidoje pasirodė dvejonių dėl tikrųjų šio žingsnio motyvų. Pasirodo, gali būti, kad net tapęs Seimo nariu A. Guoga nenutraukė turimų verslo ryšių.
Bent taip atrodo apsilankius į kriptovaliutas investuojančios Kanados bendrovės „Cypherpunk Holdings“ interneto svetainėje. Čia Antanas „Tonis“ Guoga šypsosi kaip direktorius ir vadovas. Praėjusį lapkritį, A. Guogai jau prisiekus Seime, Kanados bendrovės išplatintuose pranešimuose apie naujas investicijas Seimo narys taip pat nurodytas kaip vadovas. Jo, kaip vadovo, parašas yra ir gruodžio oficialiuose įmonės dokumentuose.
Pats A. Guoga portalui LRT.lt atrašė, kad yra nusišalinęs iš vadovų dar prieš prisiekiant
Seime. Atsiuntė ir dokumentą, kuriame yra prašymas nušalinti jį nuo pareigų. Ar prašymas buvo patvirtintas – iš gauto dokumento – neaišku.
Ketvirtadienį, A. Guogai tebesant Seimo nariu, „Cypherpunk Holdings“ oficialiai pranešė jį grįžus į direktoriaus kėdę. Pagal Konstituciją, Seimo narys negali užsiimti jokia kita veikla ar gauti kito atlyginimo, išskyrus kūrybinę veiklą. Kitaip Seimo nariui grėstų apkalta už Konstitucijos pažeidimą ir priesaikos sulaužymą. Šįkart, panašu, Guogai pačiam traukiantis, jokių galimų pasekmių nebus.
„Toks nemotyvuotas ir staigus savo rinkiminių pažadų atsisakymas labai daug pasako apie pačius politikus. Galbūt tai yra ir paliudijimas, kad iš tikrųjų tai žmonės, kuriems politikoje ne vieta“, – situaciją įvertino Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Tuo metu Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos politologė Jūratė Novagrockienė sakė mananti, kad A. Guoga toliau žaidžia pokerio partiją: „Toksai blaškymasis ir toks statusas iš tikrųjų diskredituoja jį patį kaip asmenį. Ir kita vertus galima tiesiog suprasti, kad tai yra žmogus tikrai pokerio žaidėjas, kuris visą laiką tarsi žaidžia gyvenime.“
2014 m. staiga įšokęs į Europos parlamento rinkimų traukinį Guoga buvo išrinktas su Liberalų sąjūdžio sąrašu. 2019 m. vėl bandė laimę rinkimuose į Europos parlamentą. Tąkart vedė Naglio Puteikio vadovaujamos Centro partijos sąrašą.
„Aš manau, kad žmonės ateis už mane balsuoti būtent. Ir taip pat, aišku, dalis už Centro partiją“, – tuomet kalbėjo A. Guoga.
Pernai verslininkas vėl bandė laimę – šįsyk rinkimuose į Seimą ir jau su Darbo partijos vėliava: „Mes su Viktoru, beje, puikiai sutarėme Europos Parlamente, aš tą žmogų be galo gerbiu.“
Atvėrė duris A. Skardžiui
A. Guogos įkvėpimui išblėsus, jį Seime turėtų pakeisti pirmasis už brūkšnio Darbo partijos sąraše likęs Artūras Skardžius. Jam tai būtų ketvirta kadencija Seime, tačiau pirma su Darbo partija. Anskčiau politikas buvo Naujosios sąjungos sudėtyje, taip pat kandidatavo su A. Brazausko ir A. Paulausko koalicija, vėliau prisijungė prie socialdemokratų. Praėjusią kadenciją A. Skardžiui grėsė apkalta.
„Mums pavyko įrodyti, kad Artūras Skardžius praėjusios kadencijos Seime protegavo savo žemės subnuomininkus, t.y. vėjo jėgainių įmonę, kuri brangiai moka jam už žemės sklypų nuomą.
Ir dar vienas labai svarbus dalykas – per mūsų žurnalistinį tyrimą pavyko įrodyti, kad A. Skardžius Baltarusijoje turi saulės jėgainių verslą. Jo verslo partneris Baltarusijoje yra buvęs „Belenergo“ vadovas Sergejus Belyj. Tai yra žmogus, susijęs su Aleksandro Lukašenkos režimu“, – komentavo žurnalistas Dovydas Pancerovas.
„Savaitė“ norėjo pakalbinti visus tris politikus. A. Skardžius sakė nenorintis kalbėti per anksti, A. Guoga komentarus žadėjo po dviejų savaičių, o su V.Uspaskichu susisiekti nepavyko.
Perspausdinta iš lrt.lt
Šiame komentare pateikiama autoriaus nuomonė, VU TSPMI už jo turinį neatsako.