Metinė Lietuvos politikos mokslų konferencija „Rinkimų metai: Lietuva, Europa, pasaulis“
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas kviečia teikti pranešimų ir pranešimų sesijų paraiškas metinei Lietuvos politikos mokslų konferencijai „Rinkimų metai: Lietuva, Europa, pasaulis“, kuri vyks 2024 m. gruodžio 5-6 dienomis.
2024 metai gali būti tituluojami „rinkimų metais“: Lietuvos rinkėjai atlieka pareigą balsuodami prezidento ir parlamento rinkimuose, o kartu su kitais Europos Sąjungos piliečiais savo valią išreiškė išrinkę naujuosius Europos Parlamento narius. Šiais metais gyventojai, atiduosiantys ar jau atidavę balsą rinkimuose, politinį žemėlapį perbraižo daugiau nei septyniasdešimtyje pasaulio valstybių nuo Taivano ar Indijos iki Didžiosios Britanijos bei Jungtinių Amerikos Valstijų. Šių rinkimų kampanijos ir rezultatai atkreipė dėmesį į iššūkius, susijusius su demokratijos atsparumu bei šalių vidaus ir užsienio politikos pokyčiais visame pasaulyje.
Kokią vietą kintančiame pasauliniame kontekste užims Lietuva ir kokį poveikį šalies politinei, socialinei, ekonominei ir kultūrinei ateičiai turės nacionalinių rinkimų rezultatai? Kokį poveikį demokratijos būklei ir sprendimų priėmimo procesams turi ryškėjanti poliarizacija valstybių viduje ir tarptautinėje erdvėje? Kaip 2024 m. rinkimus veikia globalūs procesai ir kaip šių metų rinkimų rezultatai skirtingose pasaulio šalyse paveiks globalią tvarką?
Šiems klausimams apsvarstyti, kviečiame teikti pranešimų bei pranešimų sesijų paraiškas lyginamosios politikos, politinės ekonomikos, politinės elgsenos, politinės teorijos, tarptautinių santykių, valstybės valdymo, užsienio, saugumo bei gynybos politikos temomis, taip pat laukiami tarpdisciplininiai pranešimai. Kviečiame įvairių sričių mokslininkus teikti pranešimus ar jų sesijas, pristatančius šiais metais įgyvendintus tyrimus, rengiamas ar jau paskelbtas publikacijas, o kartu – ir šiuo metu vykdomus projektus.
Allan Sikk – Londono universiteto koledžo (UCL) lyginamosios politikos profesorius, kurio moksliniai interesai apima rinkimuose dalyvaujančių kandidatų analizę, partijų kaitą parlamentuose bei partijų sistemos raidą, ypatingą dėmesį skiriant Vidurio ir Rytų Europos regionui. Mokslininkas įgijo daktaro laipsnį Tartu universitete, vadovavo Estijos parlamento Mokslinių tyrimų skyriui. Šiuo metu A. Sikk yra vienas pagrindinių tyrėjų Norvegijos mokslo tarybos finansuojamame projekte „INSTAPARTY: Party Instability in Parliaments“ (2021–2025 m.). Jis taip pat yra Vidurio-Rytų bei Pietryčių Europos regionų koordinatorius, rengiant Bertelsmann Transformacijos Indeksą (BTI). Mokslininko tyrimai paskelbti tokiuose tarptautiniuose aukšto lygio žurnaluose kaip Party Politics, European Journal of Political Research ir Journal of Baltic Politics. Naujausioje monografijoje „Party People: Candidates and Party Evolution“ (2023 m.), parengtoje su Philipp Köker, mokslininkai konceptualizuoja rinkimuose dalyvaujančius kandidatus kaip „partijų genus“ bei išvysto šiuo principu grįstą partijų evoliucijos aiškinimą.
Allan Sikk pagrindinį pranešimą „Bringing the People Back In: From an Organisational to an Evolutionary Paradigm in Party Studies“ skaitys gruodžio 5 d. 9:15 val. 402 auditorijoje.
Jan Claas Behrends yra vyresnysis mokslo darbuotojas Leibnizo šiuolaikinės istorijos centre Potsdame ir istorijos profesorius Europos universitete Viadrina Frankfurte. Jo moksliniai interesai apima šiuolaikinę Rusijos, Lenkijos ir Ukrainos istoriją, stalinizmą ir šiuolaikines diktatūras, karą ir smurtą, taip pat posovietinę epochą. Tai pasižymi tarpdisciplininiu požiūriu, kuriame derinamos istorijos, politikos mokslų ir sociologijos analizės, siekiant išsamiai tirti autoritarizmo ir karo poveikį visuomenės struktūroms ir dinamikai. Mokslininkas yra parengęs ne vieną mokslinį leidinį, tarp jų – naujausia monografija Postsowjetische Lebenswelten. The Post-Soviet Experience. Society and Everyday Life after Communism (2021). Jo straipsniai taip pat publikuoti tokiuose žurnaluose kaip Nationalities Papers, European Review of History ir Osteuropa. Šiuo metu Jan Claas Behrends taip pat yra vienas iš tarpdisciplininio tyrimų tinklo „Legacies of Communism? Post‐Communist Europe from Stagnation to Reform, between Autocracy and Revolution”, finansuojamo Leibnizo asociacijos SAW dotacijos, koordinatorių.
Jan Claas Behrends pagrindinį pranešimą „Russia going from Totalitarianism back to Totalitarianism – Stalin to Putin“ skaitys gruodžio 6 d. 17 val. 402 auditorijoje.
Susijusi informacija
Konferencijos programaKonferencijos organizacinį komitetą sudaro VU TSPMI mokslininkai ir administracijos darbuotojai:
- Prof. Dr. Ainė Ramonaitė
- Prof. Dr. Gediminas Vitkus
- Doc. Dr. Justinas Dementavičius
- Dr. Vilius Mačkinis
- Dr. Ieva Giedraitytė
- Rasa Bortkevičiūtė
- Emilija Grigaitytė