Mokslinių tyrimų infrastruktūros
Mokslinių tyrimų infrastruktūros (MTI) yra esminė kiekvienos mokslo ir tyrimų sistemos dalis ir apima mokslinę įrangą, mokslinių tyrimų medžiagą, žinių šaltinius, informacijos ir ryšių technologijomis grindžiamas infrastruktūras bei bet kurias kitas išskirtines priemones, kurios yra esminės aukščiausio lygio mokslinių tyrimų bei eksperimentinės plėtros ir inovacijų veiklai atlikti. Pasinaudojant šiomis infrastruktūromis yra didinamas mokslinių tyrimų tarptautinis konkurencingumas bei gerinamos mokslinių tyrimų grupių ir socialinių partnerių bendradarbiavimo galimybės, daromas reikšmingas socialinis, kultūrinis ir ekonominis poveikis. Vystant tokias infrastruktūras yra konsoliduojami ir optimizuojami mokslinių tyrimų pajėgumai, taip pat skatinama MTI finansavimo priemonių sinergija. Daugiau informacijos – čia.
MTI plėtra laikoma vienu iš strateginių mokslo politikos klausimų, kuriems spręsti rengiami valstybinės svarbos dokumentai. Vienas iš jų – Mokslinių tyrimų infrastruktūrų kelrodis. Šis kelrodis yra strateginis ilgalaikės MTI politikos dokumentas, pagrįstas Lietuvos ir tarptautinių MTI analize, Lietuvos ir Europos mokslinių tyrimų prioritetais. Rengiant MTI kelrodį yra atsižvelgiama į visuomenės poreikius ir mokslo bendruomenės pajėgumus. 2011 m. Lietuvos mokslo taryba paskelbė pirmąjį Lietuvos MTI kelrodį. Į 2024 m. pasirodžiusį ketvirtąjį MTI kelrodį įtrauktos Rinkiminės demokratijos stebėsenos (MEDem LT) ir Lietuvos ilgalaikio socialinio tyrimo (LIST) MTI, kurių nariais (-ėmis) yra ir VU TSPMI tyrėjai (-os). MTI kelrodį galite atsisiųsti čia.
MEDem LT MTI yra skirta koordinuoti ir integruoti veikloms, susijusioms su rinkiminės demokratijos tyrimais Lietuvoje ir tarptautiniu mastu.
MEDem LT veikla apima rinkėjų elgsenos ir nuostatų, partijų, kandidatų ir parlamentinio proceso, viešosios erdvės ir politinių kampanijų tyrimus, taip pat visuomenės informavimą ir demokratinių praktikų stiprinimą. 2025–2030 m. laikotarpiu numatomi keli didelio masto tyrimai, apimantys porinkimines apklausas, interviu su rinkėjais, politinių kampanijų analizę, rinkiminių pažadų įgyvendinimo stebėseną, Seimo narių balsavimų analizę ir kt. Infrastruktūrai priklausantys tyrėjai (-os) turės galimybes tobulinti metodinius įgūdžius, konsultuotis su kolegomis (-ėmis) iš užsienio. MEDem LT komanda taip pat plėtos pagalbos rinkėjams įrankį manobalsas.lt, teiks ekspertinius komentarus žiniasklaidai, kurs atvirus duomenų rinkinius, teiks rekomendacijas politikos formuotojams.
MEDem LT siekia didinti rinkiminės demokratijos tyrimų tarptautiškumą dalyvaudama europinėje Monitoring Electoral Democracy (MEDem) MTI. Narystė šioje infrastruktūroje leis Lietuvai sutelkti ir susieti tarptautinius duomenų apie demokratijos veikimą šaltinius, atlikti kokybiškesnius lyginamuosius rinkiminės demokratijos tyrimus, kurti duomenų rinkimo ir analizės standartus ir priemones bei prisidėti geriau suprantant ir sprendžiant šiuolaikinių liberalių demokratijų iššūkius. Taip pat Lietuvos rinkiminės demokratijos tyrėjai (-os) įgis galimybę bendradarbiauti su užsienio mokslininkais (-ėmis), stiprinti gebėjimus specialiuose mokymuose, gauti reikalingas profesines konsultacijas.
Atstovaujanti institucija: Vilniaus universitetas (VU TSPMI).
Dalyvaujančios institucijos: Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas.
Daugiau informacijos apie MEDem LT tyrėjų atliekamus tyrimus galite rasti čia.
LIST MTI yra pirmoji tęstinė gyventojų apklausa Lietuvoje, skirta ilgalaikiams duomenims apie visuomenės nuostatas, vertybes ir elgseną rinkti.
LIST vykdys kartotines panelines apklausas, kuriose reguliariai dalyvaus tie patys respondentai. Duomenys bus renkami kas ketvirtį, apimant tokias temas kaip pasitikėjimas institucijomis, pilietinis aktyvumas, klimato kaita ir viešosios politikos vertinimas. Kiekviena apklausos banga gali turėti nereguliariai įtraukiamus klausimų modulius, atitinkančius besikeičiančius vyriausybės, mokslininkų ir visuomenės poreikius. Surinkti duomenys bus prieinami viešai Lietuvos humanitarinių ir socialinių mokslų duomenų archyve (LiDA), taip suteikiant galimybę tiek nacionaliniams, tiek tarptautiniams tyrėjams atlikti išsamias visuomenės nuostatų ir elgsenos analizes.
LIST siekiama aktyviai įtraukti į tarptautinę mokslinių tyrimų bendruomenę. Rengiant infrastruktūros metodiką LIST aktyviai bendradarbiavo su žinomais užsienio partneriais, pvz., GESIS Panel Vokietijoje ir LISS Nyderlanduose, taip užtikrinant aukščiausius tyrimo vykdymo standartus. LIST taip pat sieks sukurti naujas galimybes Lietuvai dalyvauti tarptautinių mokslinių tyrimų konsorciumų veikloje, daugiausia dėmesio skirdamas lyginamiesiems tyrimams, sprendžiantiems visai Europai aktualius socialinius, ekonominius, kultūrinius ir technologinius iššūkius. Nuasmeninti LIST surinkti duomenys bus prieinami visiems susidomėjusiems vartotojams taip prisidedant prie tarptautinio bendradarbiavimo, gilesnio socialinių tendencijų supratimo ir Lietuvos įsitraukimo į Europos mokslinių tyrimų erdvę.
Atstovaujanti institucija: Vilniaus universitetas (VU TSPMI).
Dalyvaujančios institucijos: Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Vyriausybės strateginės analizės centras, Valstybės duomenų agentūra.