Dr. Linos Strupinskienės (direktorės pavaduotoja studijoms) patarimai, apie reikiamus įgūdžius studijuojant krizės laikotarpiu.
Lina, jūsų manymui, kokie labiausiai naudingi įgūdžiai tokiame kontekste? Ar galite juos išvardinti?
Krizių buvo visada ir neabejotinai ateityje jų bus dar daugiau. Atmintyje įstrigusią 2008 m. ekonominę krizė pakeitė migracijos krizė, tuomet turėjome pandemijos krizę, dabar saugumo krizę, ekspertai kalba ir apie demokratijos, pasitikėjimo, tiesos krizes ir pan. Gyvenant nuolatinių krizių laikotarpiu labai svarbiomis tampa žinios. Itin svarbu suprasti, kas iš tiesų vyksta, o tam reikia išmokti užduoti gerus klausimus, mokėti greitai atsirinkti patikimą informaciją, kad galėtumėm suprasti ir įvertinti, kokia ta krizė yra. Pavyzdžiui, ar pandemija yra labiau sveikatos, ar pasitikėjimo institucijomis, o gal pasitikėjimo mokslu krizė? Svarbu suprasti kontekstą, išmanyti istoriją, suprasti, kokius įrankius turime, kokie veikimo principai pasiteisina. Taip pat svarbu gebėti bendradarbiauti, nes po vieną vargu ar galėsime ką nors padaryti, gebėti įsiklausyti į skirtingas perspektyvas, kartu ieškoti sprendimų ir nebijoti prisiimti atsakomybės veikti, o tada aiškiai, suprantamai, skaidriai ir atvirai apie tai kalbėti. Įvairios ateities visuomenių poreikius analizuojančios studijos prieina prie labai panašių išvadų – ateityje labiausiai reikės į problemų sprendimą orientuoto požiūrio, kritinio mąstymo, gebėjimo atsirinkti patikimą informaciją, sieti skirtingas disciplinas, kompleksiškai mąstyti, derėtis, tinkamai komunikuoti, nuolat mokytis ir tobulėti.
Kaip įgyti bei atsirinkti minėtus įgūdžius?
Dalį to darbo už jus padaro universitetas, nes studijų programos formuojamos taip, kad tie įgūdžiai būtų ugdomi. Svarbiausia pasiimti tai, kas duodama, nebijoti dalyvauti, bandyti, klysti, eksperimentuoti, mokytis.
Ką galėtumėt rekomenduoti studentui, kuris turi sunkumų „įsivažiuoti“ į studijas, kuris nesijaučia pakankamai drąsus savo mintimis dalintis su kitais studentais, dėstytojais?
Įdomiausia, jog absoliuti dauguma studentų jaučiasi lygiai taip pat, visi dažniausia galvoja, kad kiti yra už juos protingesni ir kad jų pačių idėjos yra nevertos dėmesio. Bet juk nelabai yra ko prarasti, bijote tik savo pačių tobulėjimo sąskaita. TSPMI aplinka yra išskirtinai draugiška ir atvira, čia visi mokomės kartu, nes analizuojame temas, kurios yra naujos visiems. Dalykai greitai keičiasi, todėl svarbu išmokti patį mąstymo apie problemas principą, o jo išmokstame tik daug kartų darydami tą patį, taigi, badykite.
Šiuo metu pasaulyje vyksta daug iššūkių: patyrėme dviejų metų pasaulinę pandemiją, dabar vyksta neramumai Europoje, karas Ukrainoje. Kaip TSPMI padeda studentams atsiriboti nuo streso ir suteikia jiems patogią bei patikimą aplinką?
VU TSPMI išskirtinumas – ypač glaudi bendruomenė, prie saugios ir atviros aplinkos kūrimo prisideda visi. Pirmiausia, mūsų dėstytojai. Pavyzdžiui, tik prasidėjus karui Ukrainoje turbūt nebuvo nė vieno dėstytojo ar dėstytojos, kuri savo užsiėmimuose apie tai nebūtų kalbėję. Dėstytojai teiravosi studentų, kaip jie jaučiasi, padėjo susiorientuoti, palaikė. Dėstytojams netgi organizavome konsultaciją su profesionaliais psichologais, kad tai padaryti jiems pavyktų kuo sklandžiau. Be to, labai padeda ir studentai, ypač studentiškos organizacijos, kurios vykdo kuratorių programas. Taip pat turime ir mentorystės programą, kurioje dalyvauja mūsų alumnai. Yra net du akademiniai konsultantai, visuomet atviros studijų skyriaus durys. Beje, Vilniaus Universitetas turi savo psichologinio konsultavimo centrą, kur teikiama skubi pakalba, organizuojami įvairūs mokymai nuo kaip dorotis su stresu atsiskaitymų laikotarpiu iki kaip skaityti informaciją gaunamą iš karo fronto. Nuo rudens TSPMI dirbs tik mūsų bendruomenei skirtas psichologas, taip bandysime išvengti eilių ir užtikrinti, kad pagalba visada būtų prieinama šalia.
Paskutinis patarimas – žodis / palinkėjimas?
Nežiūrėti į save ir į Institutą pernelyg rimtai. Taip, tai prestižinė vieta, kurioje dirba daug visuomenei žinomų ekspertų, bet pirmiausia, tai yra tiesiog saugi aplinka mokytis ir drąsiai eksperimentuoti. Tikrai nieko tokio, jei iš karto nepavyksta ar kas nors nepasiseka, progų pasitaisyti bus tikrai daug.