Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas kviečia teikti pranešimų ir pranešimų sesijų paraiškas metinei Lietuvos politikos mokslų konferencijai „Rinkimų metai: Lietuva, Europa, pasaulis“, kuri vyks 2024 m. gruodžio 5-6 dienomis.
2024 metai gali būti tituluojami „rinkimų metais“: Lietuvos rinkėjai atlieka pareigą balsuodami prezidento ir parlamento rinkimuose, o kartu su kitais Europos Sąjungos piliečiais savo valią išreiškė išrinkę naujuosius Europos Parlamento narius. Šiais metais gyventojai, atiduosiantys ar jau atidavę balsą rinkimuose, politinį žemėlapį perbraižo daugiau nei septyniasdešimtyje pasaulio valstybių nuo Taivano ar Indijos iki Didžiosios Britanijos bei Jungtinių Amerikos Valstijų. Šių rinkimų kampanijos ir rezultatai atkreipė dėmesį į iššūkius, susijusius su demokratijos atsparumu bei šalių vidaus ir užsienio politikos pokyčiais visame pasaulyje.
Kokią vietą kintančiame pasauliniame kontekste užims Lietuva ir kokį poveikį šalies politinei, socialinei, ekonominei ir kultūrinei ateičiai turės nacionalinių rinkimų rezultatai? Kokį poveikį demokratijos būklei ir sprendimų priėmimo procesams turi ryškėjanti poliarizacija valstybių viduje ir tarptautinėje erdvėje? Kaip 2024 m. rinkimus veikia globalūs procesai ir kaip šių metų rinkimų rezultatai skirtingose pasaulio šalyse paveiks globalią tvarką?
Šiems klausimams apsvarstyti, kviečiame teikti pranešimų bei pranešimų sesijų paraiškas lyginamosios politikos, politinės ekonomikos, politinės elgsenos, politinės teorijos, tarptautinių santykių, valstybės valdymo, užsienio, saugumo bei gynybos politikos temomis, taip pat laukiami tarpdisciplininiai pranešimai. Kviečiame įvairių sričių mokslininkus teikti pranešimus ar jų sesijas, pristatančius šiais metais įgyvendintus tyrimus, rengiamas ar jau paskelbtas publikacijas, o kartu – ir šiuo metu vykdomus projektus.
Pagrindinis pranešėjas
Konferenciją atidarys Londono universiteto koledžo (UCL) lyginamosios politikos profesorius Allan Sikk. Tyrėjo moksliniai interesai apima rinkimuose dalyvaujančių kandidatų analizę, partijų kaitą parlamentuose bei partijų sistemos raidą, ypatingą dėmesį skiriant Vidurio ir Rytų Europos regionui. Mokslininkas įgijo daktaro laipsnį Tartu universitete, vadovavo Estijos parlamento Mokslinių tyrimų skyriui. Šiuo metu A. Sikk yra vienas pagrindinių tyrėjų Norvegijos mokso tarybos finansuojamame projekte „INSTAPARTY: Party Instability in Parliaments“ (2021–2025 m.). Naujausioje monografijoje „Party People: Candidates and Party Evolution“ (2023 m.), parengtoje su Philipp Köker, mokslininkai konceptualizuoja rinkimuose dalyvaujančius kandidatus kaip „partijų genus“ bei išvysto šiuo principu grįstą partijų evoliucijos aiškinimą.
Konferencijos dalyviai
Pranešimų ir jų sesijų paraiškas kviečiami teikti Lietuvos ar užsienio institucijose dirbantys(-čios) tyrėjai(-os). Konferencija vyks lietuvių ir anglų kalbomis.
Konferencija vyks Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (Vokiečių g. 10, Vilnius). Dalyviams(-ėms) neturintiems(-čioms) galimybės atvykti į renginio vietą, sudaroma nuotolinio dalyvavimo galimybė.
Pranešimų ir pranešimų sesijų teikimo terminai
Pranešimų sesijų paraiškas (iki 500 žodžių), nurodant pavadinimą, glaustą sesijos idėjos aprašymą, numatomus dalyvius(-es), pranešimus (3-4) ir jų santraukas bei galimą diskutantą(-ę), ir/arba pranešimų paraiškas (iki 250 žodžių), nurodant pranešimo pavadinimą ir pranešimo santrauką, prašome teikti šioje formoje iki 2024 m. spalio 28 d.
Apie pranešimų priėmimą ir konferencijos programą konferencijos organizatoriai informuos iki lapkričio 11 d. Atrinktų pranešimų autoriams(-ėms) rekomenduojama iki lapkričio 28 d. pateikti pagrindines pranešimo tezes ar pilną jo tekstą sesijos diskutantui(-ei).
Kilus klausimų, maloniai prašome kreiptis el. paštu konferencija@tspmi.vu.lt.
Konferencijos organizatoriai
Konferencijos organizacinį komitetą sudaro VU TSPMI mokslininkai ir administracijos darbuotojai:
- Prof. dr. Ainė Ramonaitė
- Prof dr. Gediminas Vitkus
- Doc. dr. Justinas Dementavičius
- Dr. Vilius Mačkinis
- Dr. Ieva Giedraitytė
- Rasa Bortkevičiūtė