Projekto aprašymas
Per pastaruosius tris dešimtmečius korupcija tapo populiariu terminu tiek akademinėse, tiek politinėse diskusijose. Pirminis požiūris, jog „korupcija skatina ekonomikos augimą“ naujose nepriklausomose Afrikos ir Azijos valstybėse, prarado savo pagrįstumą, atsižvelgiant į šiuo metu vis augančią kovos su korupcija koaliciją, kurios priešakyje – „Transparency International“ ir Pasaulio Banko organizacijos. Nepaisant nuolat besitęsiančių pasaulinių kovos su korupcija pastangų, tampa akivaizdu: vaistų nuo šios „ligos“ – nėra. Stebint akivaizdžią pasaulinių kovos su korupcija iniciatyvų nesėkmę, vis dažniau pasigirsta raginimų permąstyti esamus metodus. Teigiama, kad būtina geriau suprasti, kas yra korupcija, kodėl ji atsiranda ir ką galime padaryti, kad ją sustabdytume.
MOCCA – tai mokslinių tyrimų ir mainų programa, kuria siekiama prisidėti prie pasaulinių ir nacionalinių pastangų suprasti korupciją bei kovos su ja būdus, atliekant daugelio lygmenų korupcinių santvarkų tyrimus penkiose posovietinėse Vidurio Azijos šalyse (Kazachstane, Kirgizijoje, Tadžikistane, Turkmėnistane ir Uzbekistane). Tai leis MOCCA komandai: 1) surinkti originalių empirinių duomenų (pagrįstų lauko tyrimais, atliekamais nagrinėjamose šalyse) apie tarptautinės teisės normų, nacionalinių teisės aktų, vietos teisinės kultūros ir neformalių normų sąveiką Vidurio Azijoje bei jų reikšmę korupcijos ir jos poveikio visuomenei supratimui; 2) įsitraukti bei įtraukti savo tyrimus į aktualias teorines diskusijas, taip skatinant mokslinius debatus apie korupciją ir kovą su ja plėtojant naujus konceptualius, metodologinius ir lyginamuosius požiūrius į šio reiškinio tyrimą ir supratimą; 3) teikti strateginę informaciją ES politiniams ir ekonominiams veikėjams, kurie domisi šiuo regionu arba jame jau dirba, taip pat informuoti tarptautines organizacijas ir sprendimų priėmėjus ES ir Vidurio Azijoje apie kovos su korupcija bei verslo ir investicijų klimato, teisinės valstybės ir valdymo gerinimo būdus regione.
Daugiau informacijos projekto interneto svetainėje.
Dalyvaujančios institucijos
Lundo universitetas (koordinuojanti institucija, Švedija), Marmaros universitetas (Turkija), Helsinkio universitetas (Suomija), Vilniaus universitetas (Lietuva), Orhuso universitetas (Danija), Karolio universitetas (Čekija), Stambulo Medipolio universitetas (Turkija).