Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas kartu su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija kviečia į Oksfordo universiteto diplomatinių studijų docento Corneliu Bjola paskaitą-seminarą „Propaganda skaitmeniniame amžiuje“ („Propaganda in the Digital Age“).
1927 m. politikos mokslininkas Haroldas Lasswellas pateikė propagandos apibrėžimą, kuriame teigiama, kad tai bendravimo forma, kurios tikslas, pateikiant šališkus argumentus, daryti įtaką bendruomenės požiūriui arba pozicijai. Propaganda paprastai yra kartojama ir paskleidžiama įvairiomis formomis, siekiant sukurti norimą auditorijos požiūrį. Propaganda ypač paplito atsiradus socialinėms medijoms. Viena vertus, augantis socialinių tinklų populiarumas leidžia žinutėms plisti greitai, pasiekti didelę auditoriją ir ją paveikti. Nėra svarbus ir pats žinutės turinys – taip iškilo „netikros naujienos”(angl. fake news), pradėta kalbėti apie post-tiesos politikas (angl. post-truth politics). Kita vertus, pasaulinis sukuriamų ir siūlomų skaitmeninių duomenų kiekis yra toks didelis, kad apriboja vyriausybių galimybes naujienas stebėti ir suvaldyti melagingų žinių srautą. Vis dėlto sparčiai besikeičiančios technologijos apsunkina propagandos valdymo procesą, svarbu imtis priemonių, kurios leistų suvaldyti sklindantį žinių srautą. Privalome užduoti sau klausimą ką žinome apie skaitmeninę propagandą? ko nežinome? ką turime žinoti, kad galėtume suvaldyti, jei ne užkirsti kelią jos keliamiems poveikiams.
Po paskaitos vyks diskusija, kurią moderuos VU TSPMI dėstytojas dr. Nerijus Maliukevičius.
Doc. Corneliu Bjola – Oksfordo universiteto dėstytojas. 2007 m. įgijo politikos mokslų daktaro laipsnį Toronto universitete, yra vizitavęs Kinijos užsienio reikalų universitete, Australijos gynybinių pajėgų akademijoje. Jo moksliniai interesai apima diplomatines studijas, derybų teorijas, tarptautinės etikos klausimus ir krizių valdymą. Šiuo metu C.Bjola atlieka tyrimą struktūrines ir normatyvines sąlygas, kuriomis veikti įgalinamos skaitmeninės technologijos ir per jas formuojamą tarptautinę politiką.