Kovo 28 d., ketvirtadienį, 16.00 val. kviečiame į Vilniaus universiteto tyrėjos dr. Ievos Bisigirskaitės paskaitą „Pabaigos pradžia: lietuviškų moterų pavardžių reformų analizė iš feministinės perspektyvos“. Paskaita vyks VU TSPMI 402 auditorijoje.

Renginys taip pat bus transliuojamas VU TSPMI Facebook paskyroje.

Paskaitoje bus aptartos Lietuvos moterų pavardžių reformos iš (post)feministinės perspektyvos. Prieš dvidešimtmetį įteisintos nepriesaginės moterų pavardės, nors ir sulaukė visuomenės pasipriešinimo, pamažu įsitvirtino kalbinėje bendruomenėje. Nors ši pavardžių reforma siekė įtvirtinti moterų teisę į šeimyninės padėties nenurodančią pavardę, didžioji dalis šiuolaikinių Lietuvos moterų šią pavardę renkasi kaip vieną iš būdų formuoti naujas ištekėjusios moters tapatybes ir tapo viena iš formų įkūnijant performatyvų neo-tradicinį moteriškumą. 2023 metais Seimo narė Ieva Pakarklytė įregistravo siūlymą įteisinti galūnę -a kaip dar vieną moteriškų pavardžių galūnę, kurią moterys galėtų rinktis tuo atveju, jei jų vyras turi šia galūne besibaigiančią pavardę (Alekna, Šarka, Nausėda). Šiame pranešime iš (post)feministinės perspektyvos bus palygintas šių dviejų reformų diskursyvinis laukas ir aptartas tolimesnių tyrimų poreikis.

Renginį moderuos VU tyrėja dr. Ieva Balčiūnė.

Dr. Ieva Bisigirskaitė apsigynė daktaro disertaciją Ciuricho universitete (Šveicarija) Lyčių ir Europos Studijų programoje (2021). Jos disertacija “Choosing a surname of her own: non(neo)-traditional femininities in contemporary Lithuania” iš (post)feministinės perspektyvos analizuoja naujas moterų tapatybių formas, atsiradusias Lietuvoje po 2003 metų nepriesaginių pavardžių reformos. Šiuo metu Bisigirskaitė dalyvauja tyrime “Maternity in the Time of ‘Traditional Values’ and Femonationalism” (Södertörno universitetas, Švedija), kuriame tyrinėja Lietuvos motinų aktyvizmo judėjimus.

Paskaita yra VU lyčių tyrimų seminarų ciklo dalis.

Seminarų ciklą rengia Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Feministinės politikos ir socialinės kritikos bei Filologijos fakulteto Apmąstant motinystę tyrimų grupės.