Projekto aprašymas
Lietuvos užsienio politika pastaraisiais metais neabejotinai pasižymėjo ryškiais sprendimais ir aktyvistine strategija, išskyrusia ją iš kitų mažųjų išsivysčiusių valstybių. Tai skatina kelti klausimą, kas sąlygojo tokią užsienio politiką, kaip sėkmingai ar nesėkmingai prisitaikyta prie besikeičiančių išorinių ir vidinių aplinkybių ir kokios sėkmių ir nesėkmių priežastys.
Šio projekto tikslas – remiantis statuso siekimo analize bei ontologinio saugumo teorija, išanalizuoti 2015–2024 m. Lietuvos užsienio politiką ir pademonstruoti, kaip maža valstybė, atsižvelgdama į tarptautinės aplinkos apribojimus ir grėsmes bei siekdama įveikti ontologinį nerimą, formuoja aktyvistinę užsienio politiką.
Projekto tyrime keliami šie uždaviniai:
1) аpibendrinti 2015–2024 m. užsienio politikos raidą tarptautinės politikos kontekste;
2) remiantis diskurso analize, tirti Lietuvos užsienio politikos strateginius vaizdinius;
3) taikant sprendimų priėmimo analizės modelius nagrinėti ir įvertinti užsienio politikos priemones, sprendimų priėmimo mechanizmus ir įgyvendinimą;
4) atlikti keturis giluminius atvejų tyrimus taikant proceso atsekimo analizę: Rusijos grėsmės valdymas per užsienio politiką; Lietuvos “Rytų” politikos analizė; posūkis į Indijos–Ramiojo vandenyno regioną; balansavimas tarp ES ir JAV interesų.