Kiekybinė ir priežastinė NATO valstybių išlaidų gynybai analizė: išsamus zuikiavimo reiškinio tyrimas

Projekto trukmė
2024 m. rugsėjo 1 d. – 2027 m. rugpjūčio 31 d.

Projekto aprašymas

Nepaisant gausios literatūros, mokslininkai gynybos politinės ekonomijos srityje nesutaria, ar ir kaip NATO narės zuikiauja. Ar sąjungininkės sistemingai linkusios mažinti savo karines išlaidas, kai kitos aljanso narės jas didina? Ar NATO narystė lemia sąjungininkių gynybos biudžeto mažėjimą? Remiantis išsamia kiekybine ir priežastine prieiga, projektu siekiama ištirti, ar, kaip ir kaip reikšmingai aljanso narės iš tikrųjų zuikiauja.

Pirmoje dalyje bus pateikiama teorija apie įvairius (sąlyginius) zuikiavimo mechanizmus ir jie bus sistemingai ištiriami. Įgyvendinant pirmąjį uždavinį bus gilinamasi į tai, ar zuikiavimo tendencijos skiriasi skirtingose karinių išlaidų kategorijose. Be to, erdvės ir laiko sąveika paremta prieiga projekte įgalins ištirti NATO kaip tinklo idėją: aljanse-tinkle išteklių pasiskirstymas nėra tapatus erdvės ir laiko atžvilgiu, o ši aplinkybė turi įtakos nevienodam NATO narių polinkiui zuikiauti. Įgyvendinant antrąjį uždavinį įžvalgos bus pritaikomos sąjungininkių pagalbai Ukrainai, siekiant patikrinti zuikiavimo hipotezę reiklesnio konteksto sąlygomis.

Antroje dalyje, paremtoje pirmosios dalies išvadomis bei išplėsiančioje teorines įžvalgas, bus tiriamas priežastinis NATO ir zuikiavimo ryšys: ar narystė NATO ir šios pagrindu teikiami aljanso įsipareigojimai lemia sąjungininkių polinkį gynybai skirti mažiau lėšų? Atsakymo į šį klausimą tyrimai gynybos politinės ekonomijos klausimais dar nėra pateikę, nes jie netaiko pažangių priežastinių metodų. Įgyvendinant trečiąjį ir ketvirtąjį uždavinius bus taikomi inovatyvūs metodai – etapinis dvigubo skirtumo metodas ir apklausos eksperimentas (Lietuvoje), – kurie atsakys į išsikeltą klausimą, remiantis analize ne tik tarp šalių, bet ir šalies viduje.
Remiantis projekto rezultatais bus išvystyta sąlyginio zuikiavimo teorija, kartu prisidedant prie mokslo pažangos taikant inovatyvią metodologinę prieigą ir renkant naujus duomenis. Be to, tikslesnės ir labiau patikimos žinios apie zuikiavimą suteiks pagrindą labiau pagrįstam strateginiam ir politiniam mąstymui apie NATO saugumo ir gynybos iššūkius Europoje.