Lietuvos valdžios institucijų atsakas į daugialypę krizę 2021–2025 m. laikotarpiu (LIVIA)

Projekto vadovas
Vitalis Nakrošis
Projekto trukmė
2023 m. rugsėjo 1 d. – 2026 m. birželio 30 d.

Projekto aprašymas

Pastaraisiais metais nemažas skaičius Europos valstybių, įskaitant ir Lietuvą, susidūrė su tokiomis tarpvalstybinėmis krizėmis kaip nelegalių migrantų krize ir karo Ukrainoje sukelta pabėgėlių krize, energetinių išteklių kainų sukelta krize ar ekonominių sankcijų Rusijai ir Baltarusijai įgyvendinimo sunkumais. Dėl šių krizių persidengimo laike ir erdvėje, taip pat jų neigiamų papildomumo ir sinergijos efektų, jas galima laikyti viena daugialype krize. Nors pavienių (nacionalinių) krizių valdymo specifika yra gan gerai žinoma, žinios apie tarpusavyje susijusias tarpvalstybines krizes yra nepakankamos. Panašių daugialypių krizių ateityje skaičius, tikėtina, dar labiau didės, todėl tampa ypač svarbu analizuoti tokių krizių pasireiškimą, eigą ir baigtį, taip pat jų daugybinį poveikį viešajam valdymui, ekonomikai ir visuomenės gyvenimui bei reikalingą viešosios politikos atsaką ir šių krizių valdymą visuose jų etapuose.

LIVIA mokslinio tyrimo tikslas – parengti daugialypių krizių vertinimo analitinį modelį ir, jį pritaikant XVIII-os Vyriausybės darbo metu Lietuvoje vykusių krizių bei jų valdymo analizei, įvertinti, kaip šios krizės apsunkino ar palengvino atsaką į jas. Projekte pasitelkiamas įvairių disciplinų (viešosios politikos ir viešojo administravimo, politinės ekonomijos ir ekonomikos, tarptautinių ekonominių santykių) įžvalgas derinantis požiūris, jungiantis viešosios politikos priemonių, krizių valdymo ir jų politizacijos, bendradarbiaujamosios valdysenos ir kitos aktualios literatūros įžvalgas. Empirinio tyrimo objektas bus 2021 m. Lietuvoje prasidėjusi daugialypė krizė ir trys jos pagrindiniai „kriziniai“ elementai (nelegali migracija ir pabėgėlių srautas; energetinių išteklių kainų krizė; tarptautinių / ES ekonominių sankcijų įgyvendinimo sunkumai). Pagrindinė taikomoji tyrimo vertė – parengtos rekomendacijos Lietuvos Vyriausybei bei valdžios institucijoms dėl daugialypių krizių valdymo, sisteminių grėsmių sprendimo ir organizacinio atsparumo stiprinimo.

Pranešimai konferencijose:

EGPA 2023 Conference – “Steering the European Union through poly-crises storms: The Role of Public Administration”, 2023 m. rugsėjo 5-8 d. V. Nakrošio pranešimas – “The impact of the recent poly-crisis on public-sector governance: strategic and operational responses of Lithuanian authorities”. Daugiau informacijos. Pranešimo skaidrės.

32nd NISPAcee Annual Conference, 2024 m. gegužės 13 d. M. Kalantos pranešimas – “Operational and strategic responses to a polycrisis: the case of energy independence in Lithuania”. Pranešimo skaidrės.

Papildoma projekto produkcija:

Lietuvos politikos mokslų konferencija „Polikrizės atgarsiai Lietuvoje ir pasaulyje“, 2023 m. lapkričio 30 – gruodžio 1 d. V. Nakrošio ir R. Vilpišausko pranešimas – „Daugialypės krizės ir jų valdymas: analizės modelis“. Pranešimo skaidrės.

Workshop on the public administration crisis resilience in the Baltic and Nordic countries, 2024 m. birželio 11 d. V. Nakrošio pranešimas – “Crisis Management in Lithuania: Towards a More Resilient System”. Pranešimo skaidrės.