Visi VU TSPMI žmonės

Gytis Oškelis

VU TSPMI Politikos mokslų programos studentas

Esi jau ketvirto kurso studentas VU TSPMI, ar gali papasakoti, kaip prasidėjo tavo kelionė institute? Kas iš šių 4 metų labiausiai įsiminė? 

Pasirinkti studijas būtent TSPMI tikrai nebuvo lengva. 12-oje klasėje pasirinkimai studijuoti varijavo nuo Lietuvos karo akademijos iki statistikos studijų. Galiausiai nusprendžiau, pasiimti gap year atlikti devynių mėnesių pradinę karo tarnybą ir mąstyti, kur konkrečiai noriu pasukti savo ateitį. Bet, iš tikrųjų, jau prieš pradedant tarnybą, mano širdis buvo arčiausiai TSPMI dėl savo plačios bei įdomios politikos mokslų programos. Po tarnybos šis požiūris nepasikeitė. 

Iš studijų labiausiai, turbūt, įsiminė du laikotarpiai. Pirmas įsimintinas laikotarpis – pirmasis studijų mėnesis, kai viskas labai nauja, labai įdomu ir galvoji, kad dar viskas prieš akis. Antrasis įsimintinas laikotarpis buvo trečio kurso pirmame pusmetyje, kai studijavau savo pasirinktus įdomius Globalios politikos modulio bei kitus pasirenkamuosius dalykus, o visa tai derinau su darbu. Nors šis laikotarpis užimtumo prasme buvo sunkiausias, tačiau kai dauguma tavo laiko yra produktyvus, šalia to tu studijuoji tai, kas tau patinka bei susitinki su jau gerais pažįstamais, kolegomis pasikalbėti prieš ir po paskaitų… Tikrai širdį paglosto tokie dalykai. 

Visai neseniai užbaigei savo bakalauro darbą, kaip sekėsi rašymo procesas? Kokia buvo tavo nagrinėjama tema? Kodėl pasirinkai tokią temą? 

Rašymo procesas buvo permainingas, bet galiausiai tai vertinčiau kaip visai malonų procesą. Patiko kartu su darbo vadovu spręsti iškilusius probleminius klausimus apie galimus tyrimo ribotumus. Tai skatino į problemą pažiūrėti iš skirtingų kampų. 

Mano tema buvo apie tai, kodėl NATO valstybių paramos apimtys Ukrainai skiriasi. Tokią temą pasirinkau derindamas savo interesus su stiprybėmis. Dar 2022 m. pirmoje pusėje, prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, galima sakyti, buvau sirgalius, kad valstybės skirtų kuo daugiau karinės paramos Ukrainai, kad ši apsigintų ir atsiimtų užgrobtas teritorijas. Karui tęsiantis, pasimatė, kiek yra svarbi karinė parama Ukrainai (galima prisiminti HIMARS smūgius 2022 metų liepos-rugpjūčio mėnesiais) ir vis labiau pradėjo spurdėti klausimas, kodėl kai kurios šalys, turinčios tam išteklių, neteikia daugiau ginkluotės Ukrainai, kad ji laimėtų karą. Į šį klausimą bandžiau atsakyti pritaikydamas neraiškiųjų aibių kokybinės lyginamosios analizės metodą. Jį pasirinkau todėl, kad jau anksčiau esu jį naudojęs ir pamąsčiau, kad tarptautinės politikos tyrimas, atliktas naudojant kiek sudėtingesnį statistinį metodą, galėtų baigtis įdomiu ir originaliu darbu. 

Esi Vilniaus universiteto Studentų pilietinio pasipriešinimo komiteto įkūrėjas ir vadovas, ar gali daugiau papasakoti apie naujos studentiškos iniciatyvos įkūrimą ir šio komiteto veiklą? 

Ši iniciatyva gimė tikrai netikėtai. Per VU Studentų atstovybės organizuotą hakatoną kartu su Simu iš Fizikos fakulteto pristatėme idėją, kad VU reikia iniciatyvos, kuri būtų susijusi su pilietiniu pasipriešinimu bei visuotine gynyba. O ši iniciatyva būtų nukreipta į būtent Vilniaus studentus, nes nėra jokio kito darinio, kuris užpildytų šią nišą. Per mažiau negu du mėnesius, manau, nuveikėme tikrai daug, ypač turint omenyje, kad visi 5 mūsų nariai kartu kovojo ir su bakalauro iššūkiais. Pavyzdžiui, Facebook‘e turim beveik 400 sekėjų, suorganizavome žygį, diskusiją studentų pasipriešinimo temomis, taigi veiklą kol kas vertinčiau kaip sėkmingą. Tikrai matosi, kad yra daug žmonių, kuriems yra aktualios šios temos, todėl ateityje stengsimės plėsti savo veiklą, bendradarbiavimą su kitomis institucijomis bei organizuoti dar daugiau įvairių veiklų. Kad sužinotumėte kokių, maloniai skatinu pasekti mums soc. tinkluose.

Ar jau turi planų ką veiksi pabaigęs bakalauro studijas? Kokios sritys tave domina labiausiai? 

Stengsiuosi toliau aktyviai įsitraukti į bendruomenines ir visuomenines veiklas – toliau plėtoti minėto komiteto veiklą bei VU Studentų atstovybėje koordinuoti marketingo sritį. Studijas tikrai planuoju tęsti TSPMI. Labiausiai domintų tarptautinių santykių sritis, bet dar reikėtų skirti daugiau laiko pamąstyti su kuo konkrečiai norėčiau sieti savo ateitį. 

Ko norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei? 

Tiesiog norėčiau palinkėti nenustoti būti tokiais atvirais, lanksčiais, iniciatyviais. Man TSPMI yra ta vieta, kur tiek dėstytojai, tiek administracija yra labai atviri bet kokiems pasiūlymams, iniciatyvoms. Čia nuolatos rengiamos įvairios diskusijos, turime keturias aktyvias studentų organizacijas, kuriose, manau, kiekvienas gali rasti sau vietą. Tikrai jaučiasi, kad bendruomenė yra „gyva“, ir tai būtent yra bendruomenė, nes administracija, dėstytojai ir studentai nėra kažkaip atsiskyrę vieni nuo kitų.