Iryna Huliuk
VU TSPMI alumnė
Ką tik baigei Rytų Europos ir Rusijos studijas VU TSPMI, kaip sužinojai apie institutą? Ir kaip nusprendei studijuoti Lietuvoje?
Lietuvoje lankiausi 2020 m. kaip mainų studentė. Nors dėl pandemijos ši patirtis nebuvo tokia įdomi, kokia galėjo būti, apie šalį ir jos švietimo sistemą susidariau labai gerą įspūdį. Į jūsų šalį buvau atvykusi su Lietuvos valstybine stipendija trumpalaikėms studijoms, todėl žinojau apie Švietimo mainų paramos fondo teikiamas finansavimo galimybes. Ieškodama magistrantūros studijų programų užsienyje, apsvarsčiau ir Lietuvos universitetų teikiamas galimybes. VU TSPMI Rytų Europos ir Rusijos studijų programa atitiko mano interesus bei poreikius, taip pat pasirodė įdomi ir pati studijų programa. Gavusi Lietuvos valstybės stipendiją, turėjau daug laiko susitelkti į studijas. Visada būsiu dėkinga Švietimo mainų paramos fondui už šią galimybę.
Be to, kai 2022 m. vasarį Rusija pradėjo plataus masto karą prieš Ukrainą, kaip tik buvau Lietuvoje. Stiprus lietuvių palaikymas ir solidarumas, kurį mačiau, suvaidino svarbų vaidmenį priimant sprendimą tęsti studijas VU TSPMI.
Kas buvo įdomiausia studijų metu?
Man tikrai patiko, plačios galimybės renkantis dalykus. Nors visos temos buvo įdomios ir aktualios, galimybė rinktis, leido man gilintis būtent į tuos dalykus, kurie man labiausia patiko. Diskusijų metu dirbome grupėse, sudarytose iš gana skirtingų šalių atstovų, tad nuolat lydėjo nuomonių ir požiūrių įvairovė. Studijuoti kartu su žmonėmis iš įvairių Europos ir pasaulio kraštų buvo išties praturtinanti patirtis. Tokioje aplinkoje išmokstama įsiklausyti vieniems į kitus pripažįstant, kad, nepaisant skirtumų, turime daug panašumų. Tai praplečia supratimą apie problemas, leidžia susipažinti su įvairiomis perspektyvomis.
Gavai apdovanojimą už geriausią magistro darbą savo srityje, gal galėtum papasakoti daugiau apie rašymo procesą ir pasidalinti patarimais su kitais studentais?
Rašymo procesas mano studijų programoje buvo suskirstytas etapais ir tai buvo labai naudinga. Kiekvieną semestrą turėjome kursus, skirtus baigiamojo darbo rašymui, kartu su užduotimis, kurias reikėjo pateikti semestro pabaigoje, nesvarbu, ar tai būtų baigiamojo darbo projektas su literatūros apžvalga, ar tikrojo darbo dalis. Jei ne šis kruopštus planas, man būtų buvę daug sunkiau savo darbą užbaigti.
Kalbant apie patarimus, pirmas pasiūlymas – pasirinkite temą, kuri jus nuoširdžiai domina, net jei ir nesate su ja taip gerai susipažinę. Kruopštus teorinio pagrindo ir darbo metodikos apsvarstymas nuo pat pradžių, taip pat gali ilgainiui sutaupyti laiko. Rekomenduočiau pasistengti sudarant tyrimo planą ir nedvejojant kreiptis patarimo į patyrusius dėstytojus. Patvirtinus temą, patartina laikytis pradinės temos, atsižvelgiant į tai, kad jau atlikote preliminarius jos tyrimus. Būkite pasirengę susitaikyti su tuo, kad kai kuriuos dalykus gali tekti vėl ir vėl koreguoti, rašyti, išbraukti ir iš naujo įtraukti. Magistro darbo rašymas yra labai dinamiškas procesas. Bene svarbiausias patarimas – glaudžiai bendradarbiauti su savo baigiamojo darbo vadovu/-e ir, kilus abejonių, prašyti jo ar jos patarimo. Nors suprantu, kad kai kurie vadovai/-ės gali būti ne taip lengvai pasiekiami, labai svarbu yra gauti jų atsakymą, net jei šis dalykas reikalauja daugiau jūsų pastangų. Be neįkainojamų savo darbo vadovo patarimų ir patirties, nebūčiau galėjusi parašyti tokio darbo.
Kokie tavo planai dabar, po studijų? Ko labiausiai lauki?
Mano planuose – praktika. Noriu įgyti praktinės patirties savo srityje ir apskritai viešajame sektoriuje. Taip pat tikiuosi prisidėti prie VU mokslinių tyrimų projektų ir toliau tobulinti lietuvių kalbos žinias. Tikiuosi ateityje padėti vystyti Ukrainos ir Lietuvos santykius dirbdama tradicinės arba viešosios diplomatijos srityje.
Ko norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei?
Norėčiau palinkėti šiai bendruomenei toliau vystytis ir tarptautiškėti, siekti dar didesnio įvairiapusiškumo, išlikti veržlia bei ištikima savo pagrindinėms vertybėms. Tai yra nuostabi vieta augti, domėtis ir puoselėti žinias. Tikiuosi ir linkiu, kad TSPMI bendruomenė tokia išliktų dar daugelį metų!