Izabelė Sazonaitė
VU TSPMI administratorė
Kaip pasirinkai studijas VU TSPMI? Kas iš studijų labiausiai įsiminė?
Jau 10 klasėje pradėjau domėtis studijomis Vilniaus Universitete, skaičiau kiekvieną studijų aprašymą, sudariau labiausiai dominančių studijų sąrašą. Galiausiai rinkausi tarp teisės, psichologijos bei politikos mokslų. Nors nuo vaikystės mane žavėjo tarptautinė politika, ji man atrodė nepasiekiama ir labai vyriška. Tačiau nepaisant visų stereotipų apie politiką bei moterų vaidmenį priimant politikos įgyvendinimo sprendimus, priėmiau sprendimą, jog baimės neturi daryti įtakos mano svajonių išsipildymui. Taip aš atsidūriau VU TSPMI ir džiaugiuosi šiuo pasirinkimu. Iš studijų man labiausiai įsiminė tarptautinių santykių teorijos bei istorija, taip pat mano mėgstamiausias dalykas buvo karo sociologija. Šios sritys dažnai suvokiamos kaip patriarchalinės, todėl man patinka griauti mitus ir kritiškai analizuoti šias temas.
Atlikai praktiką Moterų Informacijos Centre. Kokiais nuveiktais darbais labiausiai džiaugiesi? Kokie darbai labiausiai patiko?
Moterų Informacijos centras (MIC) yra nevyriausybinė organizacija, kuri siekia lyčių lygybės bei teikia pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje. Savo savanorišką veiklą MIC pradėjau dar 2022 m., kadangi šio centro veikla yra be galo svarbi, nusprendžiau atlikti ten ir praktiką. Praktika ir savanoriavimas yra didelis iššūkis tokioje organizacijoje, nes nuolat susiduri su jautriomis temomis, suvoki, jog išėjus iš savo socialinio burbulo gali susidurti su visiškai priešingais požiūriais, sunkiais išgyvenimais bei iššūkiais. Taip pat įsitikini, jog iki lyčių lygybės ir moterų/mergaičių bei vaikų saugumo užtikrinimo valstybei reikia priimti daug politinės valios reikalaujančių sprendimų. Nors kartais yra sunku morališkai gilintis į smurto temas, džiaugiuosi, kad esu MIC. Turiu pakankamai daug laisvės vykdant savo projektus, todėl galiu įgyvendinti visas savo idėjas, nagrinėti politiką, akademinę literatūrą ir rašyti straipsnius, TSPMI įgyti įgūdžiai bei žinios padeda visame procese. Daugiausiai malonumo savanoriaujant organizacijoje suteikia galimybė nagrinėti smurto artimoje aplinkoje bei seksualinio smurto problemas remiantis akademine literatūra, statistika, analizuoti politiką. Kadangi daugiausiai dirbu su smurto artimoje aplinkoje bei seksualinio smurto temomis, kartais reikia imtis kūrybinių sprendimų teikiant informaciją šiomis temomis. Labiausiai didžiuojuosi savo parengtu projektu, kuris siekia paneigti mitus ir neteisingas Stambulo konvencijos interpretacijas publikuojant populiariausius klaidingus komentarus, kurie buvo paskelbti viešoje erdvėje. Pasirinkau Stambulo konvencijos ratifikavimo temą, nes šis dokumentas yra esminis įrankis, kuris galėtų padėti spręsti smurto prieš moteris bei smurto artimoje aplinkoje problemą.
Labai domiesi smurto artimoje aplinkoje bei seksualinio smurto prevencija. Kaip atradai šiuos klausimus?
Stojant į TSPMI galvojau, kad būsiu diplomate, dirbsiu Užsienio reikalų ministerijoje arba prezidentūroje. Tačiau studijų metu supratau, kad politika neapsiriboja aukštomis pozicijomis valstybinėse įstaigose. Nagrinėjant konvencines realizmo, liberalizmo ir pan. temas, supratau, kad man labiausiai rūpi individas, jo gerovė bei saugumas, o ne tik užsienio politikos vykdymas. Pradėjau gilintis į postokolonializmo bei feminizmo temas. Kartais mes pamirštame, jog kiekvieno žmogaus gerovė yra svarbi kuriant stiprią visuomenę. Taip pat gyvenant savo socialiniame burbule, mes kartais nepastebime savo privilegijų, tačiau dirbant su žmonėmis MIC tik dar labiau įsitikinau, kad kartais yra sveika gauti realybės dozę. Susiduriant su įvairias lyčių lygybės stereoptipais, suvokiau, kad noriu būti lydere, skatinti užtikrinti vaikų bei moterų saugumą bei įgalinti jas siekti savo tikslų.
Ką galėtum parekomenduoti šia tema besidomintiems/-ioms?
Moterų teisių, smurto artimoje aplinkoje bei seksualinio smurto prevencijos temos yra labai plačios. Tai apima lyčių lygybę, smurtą prieš neįgaliuosius, smurtą prieš vaikus, smurtą prieš moteris, prostitucijos problemas, prekybą žmonėmis ir pan., todėl dažnu atveju organizacijos specializuojasi tam tikroje nišoje. Moterų Informacijos Centras, kuriame savanoriauju, padeda nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje, organizuoja mokymus lyčių lygybės tema bei užsiima visuomenės edukavimo veikla savo socialiniuose tinkluose. Iki šių metų neturėjome specializuoto centro, kuris teiktų pagalbą suaugusiems žmonėms, kurie nukentėjo nuo seksualinio smurto. Džiugi naujiena, kad nuo lapkričio 1 d. NVO „Ribologija“ kartu su savo partneriais pradės tokio pobūdžio centro veiklą. Ribologijos Facebook bei Instragram profilyje galite rasti įdomiai pateiktą informaciją apie įvairias seksualinio smurto formas prieš suaugusiuos bei vaikus, su realiais pavyzdžiais iš kasdienio gyvenimo. Nors seksualinio smurto temos yra itin jautrios bei dažnu atveju stigmatizuojančios, Ribologijos bendraįkūrėjos – Rugilė ir Reda – yra be galo palaikančios, supratingos bei yra savo sferos profesionalės. Jos taip pat parašė pirmą knygą „Paskui ribas“ vaikams bei jų tėvams, kurios tikslas yra edukavimas bei seksualinio smurto prieš vaikus prevencija. Taip pat rekomenduoju stebėti European Women’s Lobby profilį, kad galėtumėte suvokti bendrą situaciją Europoje moterų teisių klausimais.
Kaip atrodo tavo laisvalaikis? Gal turi kokių laisvo laiko praleidimo rekomendacijų?
Tiesą pasakius turiu labai mažai laisvo laiko. Studijos, darbas ir savanoriavimas užima didžiąją laiko dalį, tačiau atradus kelias laisvas valandas, aš stengiuosi jas investuoti į bendravimą su artimaisiais. Dažnai leidžiu laiką gamtoje, lankausi pažintiniuose takuose, nes taip pavyksta atsipalaiduoti bei duoti „pailsėti“ smegenim. Taip pat kiekvieną savaitę einu sportuoti, kadangi aktyvi fizinė veikla padeda sumažinti nerimą bei stresą. Tačiau stengiuosi kartais suteikti sau progą tiesiog pagulėti ir žiūrėti serialą.
Ko norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei?
VU TSPMI bendruomenė yra labai aktyvi ir kritiška, tačiau tuo tarpu draugiška bei palaikanti. Linkiu dar labiau puoselėti kritinį mąstymą, išlaikyti kokybiškas studijas bei skatinti studentus dar aktyviau įsitraukti į bendruomenės veiklą.