Jake Jones
VU TSPMI alumnas, Tarptautinio Respublikonų instituto Jordano skyriaus vadovas
Džeikai, galbūt galėtum papasakoti apie save? Ką šiuo metu veiki ir kaip atsidūrei Vilniuje?
Esu kilęs iš mažo Oregono miestelio, kuriame gyvena tik 500 žmonių, niekada neturėjau galimybės daug keliauti, todėl po studijų universitete dirbau trejuose JAV Taikos korpuso turuose prieš įsikurdamas Azerbaidžane. Pirmą kartą aplankiau Vilnių dar 2008 m., Azerbaidžano jaunimo mainų metu, praleidau savaitę Seime, susitikau su žurnalistais ir ekspertų grupėmis, taip pat turėjome apskritojo stalo diskusijas su jaunimo grupėmis ir politinėmis partijomis. Nebuvau lankęsis Europoje, išskyrus vieną mėnesį, praleistą Oksforde, bet Vilnius buvo kitoks nei visos kitos vietos, kuriose aš kada nors buvau. Man labai patiko atmosfera Vilniuje, todėl pažadėjau sau, kad kai tik rasiu darbą, aš grįšiu. Tai užtruko kelerius metus, bet man pavyko.
Dėl darbo tau tenka daug keliauti – Baku, Vilnius, dabar dar ir Amanas. Galbūt galėtum palyginti šias patirtis?
Nebūtų lengva tai padaryti. Kiekviena vieta suteikė unikalų pojūtį ir atsirado tinkamu tiek mano gyvenimo, tiek karjeros etapo, metu, gal, tiksliau, aš pats pasirinkau šias vietas. Visose trijose vietose mano darbas buvo susijęs su nuolatiniu bendravimu su paprastais piliečiais ir aiškinimusi, kaip atstovaujamosios institucijos veikia kasdieniame jų gyvenime. Man pasisekė, kad turėjau progą praleisti pakankamai laiko tose šalyse ir susipažinti su vietinės politinės kultūros subtilybėmis, taip pat džiaugiuosi turėjęs galimybę susipažinti ir su tarptautinėmis tendencijomis per trumpalaikes išvykas į Moldovą, Ukrainą, Kirgizstaną ir Mongoliją.
Atsižvelgiant į tai, kad dabar tu dirbi Jordanijoje, ar manai, kad įgytas Rytų Europos ir Rusijos studijų magistro laipsnis tebėra aktualus?
Absoliučiai. Pirmiausia, kritinio mąstymo, tyrimų, analitinio rašymo, pristatymų rengimo ir kt. įgūdžiai, įgyti universitete, yra svarbūs visur. Antra, studijų TSPMI metu mane ypač domino Rusijos užsienio politika Artimuosiuose Rytuose, man labai patiko šis kursas. Tuo metu net negalėjau pagalvoti, kad aš vėliau gyvensiu Artimųjų Rytų regione. Rusija yra valstybė, kurios užsienio politika yra visa apimanti, o jos vaidmuo Artimuosiuose Rytuose yra ypač istoriškai svarbus ir vis dar aktyvus. Užtenka tiesiog pažvelgti į Siriją. Galiausiai, pastarąjį dešimtmetį dirbau su politinėmis institucijomis. Rytų Europos ir Rusijos studijos išryškino pereinamojo laikotarpio institucijas ir tai, kaip laikui bėgant išbandomi įvairūs valdymo modeliai. Patirtis vykdant atvejų analizes man sukūrė tvirtesnį pagrindą, kuriuo remiantis formuoju savo darbo principus.
Kokių patarimų turėtum dabartiniams Rytų Europos ir Rusijos studijų studentams?
Labiausiai man patikęs studijų universitete aspektas buvo praktinis diskusijos pobūdis. Aš primygtinai rekomenduoju praleisti laiką kalbantis su dėstytojais, diskutuokite, kalbėkite su jais. TSPMI yra unikali vieta, kurioje dėstytojai turi ne tik stiprų akademinį išsilavinimą, bet ir realios praktinės patirties. Kai buvau studentas, daugelis mano dėstytojų tuo metu tam tikru būdu aktyviai dalyvavo Lietuvos užsienio politikoje. Dėl to studijos buvo labai įdomios ir aktualios. Žvelgdamas atgal, net negaliu apsakyti, kaip tai retai nutinka. Tą studentai ir turėtų išnaudoti.