Kamilė Prusevičiūtė
Ketvirto kurso studentė
English version: https://bit.ly/KamilėEN
Ketvirtakursė Kamilė dalinasi savo patirtimi apie atliekamą praktiką Lietuvos ambasadoje Prancūzijoje, rašomą bakalauro darbą ir skiriamą laiką sau.
Kaip ir kodėl nusprendei studijuoti VU TSPMI? Papasakok apie savo studijų patirtį institute.
Nuo pat mažumės žinojau, jog tikrai studijuosiu socialinius mokslus, nors ir buvo laikotarpis, kai buvau pagalvojusi apie labiau su sveikatos mokslais susijusias disciplinas, kaip psichologija. Rinkdamasi studijų kryptį stengiausi retrospektyviai pažvelgti į savo mėgstamiausias veiklas bei labiausiai sudominusias pamokas mokykloje – visuomet buvau meniška ir aktyvi moksleivė, priklausiau gimnazijos žurnalistų klubui, užsiėmiau mokinių tarybos komunikacija, kūriau meninius pasirodymus. Visuomet domino istorija, tačiau politika labiau pradėjau domėtis ir su draugais diskutuoti tik paskutinėse gimnazijos klasėse. Pradėjus domėtis studijų kryptimis, disciplinos kaip žurnalistika ar kultūros antropologija man pasirodė per siauros, norėjosi kažko tarpdiscipliniškesnio, ypač kai turėjau daug skirtingų aistrų ir nebuvau nusprendusi, kurioje tiksliai srityje noriu apsistoti.
Pasirinkusi studijas VU TSPMI iš karto jaučiausi savo vietoje, o kadangi neturėjau labai daug bazinių politinių ar ekonominių žinių, viskas buvo nauja ir įdomu. Dabar galiu teigti, jog per daugiau nei trejus metus ne tik praplėčiau savo akiratį, išmokau laisviau ir argumentuočiau reikšti savo nuomonę, diskutuoti, tačiau ir atradau mane traukiančias nišas, apie kurių egzistavimą mokyklos absolventė Kamilė net nebūtų pagalvojusi.
Ypač vertinu studijų modulius, kuriuos pasirenkame trečiame kurse – būtent globalios politikos modulio dalykai, kartu su pasirenkamaisiais dalykais: pereinamojo teisingumo, skirtingų regionų (Vidurio Rytų, Lotynų Amerikos), vystomojo bendradarbiavimo disciplinomis, man padėjo suprasti, jog noriu toliau gilinti žinias, praktikuotis ir siekti karjeros tarptautinėje politikoje, ypač pažeidžiamuose regionuose. Ir netgi savo smalsumą psichologijai pavyko patenkinti TSPMI pasirinkus psichologijos BUS dalyką.
Esi aktyvi ketvirto kurso studentė, rengianti bakalauro darbą. Apie ką jis ir kodėl nusprendei rinktis tokią darbo kryptį? Ar tenka susidurti su kokiais nors iššūkiais?
Tikriausiai kaip ir kiekvienas ketvirtakursis dabar susiduriu su šiuo „galvos skausmu“, kaip išsirinkti gerą, įdomią temą, nepabosiančią visus akademinius metus, ir dar išsamiai ją ištirti. Savo bakalaurinį darbą rašau apie Prancūzijos neokolonializmo pėdsakus buvusiose kolonijose Malyje ir Nigeryje, ypač pažeidžiamose, karinius perversmus patiriančiose ir politinės krypties paieškose esančiose Afrikos valstybėse, ir šios kolonialistinės politikos įtaką valstybių suvereniam nacionaliniam identitetui.
Studijų metais supratau, kokį ribotą ir eurocentrišką istorijos suvokimą, vis dėlto, atsinešame iš mokyklų, todėl daug pradėjau domėtis kitais pasaulio regionais, ypač MENA, Saheliu, Lotynų Amerika. Narpliojant regionų istoriją ypač domino Vakarų orientalistinis požiūris, kolonialistinis paveldas, šių regionų ir Vakarų vis dar egzistuojantys dvipusės priklausomybės ryšiai. Tarptautinių santykių istorijos kurse ypač įsiminė viena iš paskutiniųjų paskaitų apie Prancūzijos ekonominę ir militaristinę įtaką Afrikoje, norėjau gilinti žinias tiek apie šiuos procesus, tiek apie patį regioną. Vis dėlto, pasirenkamųjų Afrikos politikos dalykų universitete nėra. Taip ir atėjo idėja pasirinkti temą, kurioje, galbūt, ir neturiu daugiausiai žinių, tačiau turiu labai didelį norą sužinoti, atrasti ir domėtis, ypač turint omenyje, jog Lietuvos akademijos lauke Afrikos regionas, galima sakyti, visiškai neegzistuoja.
Būtent iš regiono kompleksiškumo ir Afrikos diskurso aplink mane trūkumo ir kyla pagrindiniai iššūkiai, kaip nišos išsigryninimas, tiriamojo klausimo formuluotė, su kuriais jau spėjau susidurti, nors tik neseniai prasidėjo manoji bakalaurinio darbo kelionė.
Šiuo metu atlikinėji profesinę praktiką Lietuvos Respublikos ambasadoje Paryžiuje. Kaip atrodo tavo kasdienė veikla ir kodėl pasirinkai Prancūziją?
Nuo paauglystės mokausi prancūzų kalbą, visada žavėjo Prancūzijos meno scena, o prieš porą metų pradėjau daugiau domėtis ir Prancūzijos vidaus bei užsienio politika. Ketvirtame semestre buvau išvykusi į Erasmus mainus Sciences Po Lille, kur turėjau progą gilinti tiek kalbines žinias, tiek Prancūzijos politikos žinias, tiek daugiau pakeliauti valstybės viduje.
Kadangi galvoju sieti ateitį su diplomatija, norėjau praktiškai pamatyti jos „virtuvę“, tad mokant prancūzų kalbą, o dabar ir rašant bakalauro darbą, kuris reikalauja suprasti Prancūzijos užsienio politikos diskursus, logiškas sprendimas buvo vykti į ambasadą būtent Prancūzijoje. Taip pat įdomu tai, kad ambasada Prancūzijoje kartu dengia ir Tunisą bei Maroką, taigi galiu daugiau pasigilinti ir į šių, mane dominančių, šalių politiką. Prie sprendimo prisidėjo ir galimybė tapti šį rudenį vykstančio Lietuvos sezono, su šimtais įvairiausių kultūrinių ir politinių renginių visoje Prancūzijoje, dalimi.
Praktika ambasadoje yra ypač dinamiška, kiekviena diena skirtinga: nuo administracinių, organizacinių darbų, iki dalyvavimo konferencijose, renginiuose, jų ataskaitų ruošimo. Kadangi įdomios ir gynybos bei saugumo temos, taip pat prisidedu ir prie gynybos atašė veiklų. Džiaugiuosi šiuo metu gyvendama Paryžiuje, kuriame kasdien atrandu ir suprantu kažką naujo, tad visiems tikrai rekomenduočiau pasinaudoti Erasmus praktikos galimybėmis ir išvykti praplėsti savo akiračio.
Išsiskiri kaip veikli instituto studentė. Kaip atrodo tavo laisvalaikis? Ar lieka laiko pomėgiams?
Vadovaujuosi filosofija, jog visada svarbiausia – balansas. Visus studijų metus dirbau ir/arba atlikinėjau praktikas, tačiau daug laiko skirdavau ir mokslams, ypač mane labiausiai dominusioms disciplinoms. Suderinti darbą ir mokslus gali pasirodyti sunku, tačiau labai gerai moku planuoti savo laiką ir didelis užimtumas manęs nevargino. Vis dėlto, ilsėtis reikia taip pat kokybiškai, kaip ir dirbti. Kad neperdegčiau ir pilnai pasimėgaučiau šiuo gyvenimo etapu, kuriame esu, man labai svarbu grafike įterpti sportą, pasivaikščiojimus gamtoje, susitikimus su draugais, nuėjimus į koncertus, parodas, restoranus, ir, galiausiai, tiesiog ramų vakarą namie, žiūrint filmus ar, paprasčiausiai, neveikiant nieko.
Tavo palinkėjimas VU TSPMI bendruomenei:
Gyvename labai greitai besikeičiančiame laike, visi aplink mus ir su mumis lekia, skuba, nori būti vis geresni ir produktyvesni. Linkiu nepamesti savęs visame įvykių ir emocijų sūkuryje, daugiau laiko praleisti užsiimant mėgstamomis veiklomis ir išlaikyti balansą, ypač kolegoms ketvirtakursiams, rašantiems bakalauro darbą.