Marta Subataitė
VU TSPMI Šiuolaikinių politikos studijų magistro studentė
Marta, pasidalink, kodėl pasirinkai studijas VU TSPMI? Kas paskatino rinktis politikos mokslus?
Apie karjerą ir universitetą pradėjau galvojau 10-oje klasėje, kadangi žinojau, kad jau po metų turėsiu rinktis A ir B pamokų lygius. Nusprendžiau peržiūrėti VU tuometines bakalauro studijas ir bandžiau programas skaityti pagal man širdžiai mielus fakultetus (socialinių ir humanitarinių mokslų krypčių). Tuomet pastebėjau VU TSPMI politikos mokslų studijas ir perskaičius programos aprašą pasirodė, kad tai yra panašu į tai, kas mane domina. Nežinojau, ko tiksliai noriu, bet supratau aiškiai, kad tai turi būti darbas su žmonėmis ir noriu daryti kažką gero visuomenei. Žinau, kad tai skamba galbūt kiek naiviai ar „kičiškai“, tačiau man atrodo (ir tada taip atrodė), kad svarbu turėti vieną aiškų tikslą gyvenime, kuris nepaisant aplinkybių būtų kaip kompasas, konstanta ar tam tikra liniuotė. Kai pradedu kažkokį projektą ar veiklą visada pagalvoju „ar tai atneš pridėtinę vertę ir/ar gėrį aplinkai?“ Jeigu atsakymas yra „taip“ – žymiai aiškiau gali susidėlioti savo prioritetus.
Tuomet nusprendžiau išsibandyti save viešajame sektoriuje ir aplikavau į praktikas valstybinėse įstaigose, kad pamatyčiau, kas yra tas viešasis sektorius ir politika bent jau iš tam tikros pusės. Kadangi man gana pasisekė su kolektyvais, kuriuose teko darbuotis, ir jaučiau, kad man tikrai aktualios šios temos – nusprendžiau stoti į VU TSPMI. Nuo tada kai įstojau – niekada nepasigailėjau savo pasirinkimu.
Šiuo metu esi VU TSPMI Šiuolaikinių politikos studijų magistro studentė, kodėl pasirinkai būtent šią studijų programą?
Šias studijas pasirinkau, nes bakalauro metu rinkausi ne vieną kursą filosofijos fakultete ir mane itin domina vadinamieji „minkštieji“ žmogaus įgūdžiai ir klausimai, kurie susiję su antropologija, psichologija, sociologija ir politine teorija. Kadangi programoje daug dėmesio skiriama šioms temos ir to būtent pritrūko bakalauro studijų metų, pasirinkau šią programą. Be to, dirbu su žmogiškaisiais ištekliais ir savo bakalauro baigiamąjį darbą rašiau emocinio intelekto (ne)svarbos viešajame sektoriuje tema, tad ši programa pasirodė tinkamiausia tęsti šio klausimo nagrinėjimą.
Esi aktyvi visuomeninės organizacijos „Baltosios pirštinės“ atstovė, o ši organizacija šių dienų kontekste glaudžiai veikia politiniame ir pilietiniame spektre. Pasidalink, kas ir kodėl tave paskatino prisijungti prie šios organizacijos? Kuo šiuo metu gyvena „Baltosios pirštinės“?
Prie „Baltųjų pirštinių“ prisijungiau 2016 metų rudenį, kuomet buvau pirmakursė VU TSPMI. Ieškojau praktikos galimybių internete ir pamačiau, kad yra organizacija, kuri veikia su tikslu užtikrinti rinkimų skaidrumą, kas man buvo ir yra labai aktualu. Visada norėjau būti kažko didesnio dalimi ir nesirūpinti tik savo gerove. Esu linkusi manyti, kad „jeigu ne aš, tai kas kitas?“, nes laukti gerų dalykų ir po to kritikuoti aplinką, kai jų negauni, yra sąlyginai lengva pozicija. Be to, kadangi gyvename demokratijoje, o ne monarchijoje ar net oligarchijoje, jaučiu pareigą būti to dalimi. Taip pat labai motyvuoja, kad patys kuriame savo dabartį ir ateitį bei negyvename kitų primestuose rėmuose, ką galime pastebėti pastarųjų dienų kontekste, kai rinkimai nėra skaidrūs.
„Baltosios pirštinės“ man atrodo Lietuvai svarbi organizacija, kadangi ji yra vienintelė, kuri padeda užtikrinti objektyvų ir skaidrų rinkimų stebėjimą šiai dienai. Visi kiti stebėtojai būna skiriami politinių partijų, kurios vis tiek yra suinteresuotos laimėti rinkimuose, o „Baltųjų pirštinių“ atveju tokio intereso nėra. Be to, ši organizacija padeda ir ne tik tiesiogiai rinkimų stebėjimu, bet ir piliečių švietimo, pažeidimų fiksavimo, siūlymų teikimo VRK rinkimų procesus tobulinti ir pan. klausimais. Kadangi esu buvusi savanorė pačiose įvairiausiose organizacijos srityse (nuo tiesioginio rinkimų stebėjimo, darbo karštojoje linijoje iki stebėtojų mokymo ir strateginio planavimo), miniu tai grynai iš gyvos patirties, o ne hipotetinių sričių, kaip organizacija galėtų veikti. Taigi, „Baltosios pirštinės“ būdama „smūginio“ veiksmo organizacija tikrai labai daug aprėpia ir tam, kad jos misija gyvuotų, prisideda tikrai nemažas ratas piliečių iš pačių įvairiausių kontekstų, profesijų ar hobių.
Papasakok, kuo užsiimi laisvu nuo studijų ir darbo metu? Galbūt turi kokių laisvalaikio užsiėmimų?
Kuomet nestudijuoju ar nedirbu esu didelė kinomanė ir teatro mylėtoja. Ne vienerius metus esu savanoriavus „Kino pavasario“ festivalyje, tačiau kartu dirbant ir mokantis kartais tai sunku suderinti. Taip pat labai labai mėgstu mokslinę fantastiką ir įvairias jos formas, stalo ir kompiuterinius žaidimus, filosofiją bei architektūrą.
Marta, ko galėtum palinkėti jaunam žmogui, artėjant rinkimams?
Prisiminti, kad su rinkimais niekas nesibaigia ir išrinkus naujus atstovus reikia prisiminti bei galbūt net jiems priminti, kad jie yra mūsų, o ne savęs pačių atstovai. O jeigu visgi taip nutinka, kad jie tie pamiršta arba matot, kad prieš rinkimus kalbėjo apie ratus, o po rinkimų – apie batus, tai nebūkit nuošaly, neplaukit pasroviui ir panaudokit savo balsą, bet šįkart jau nebe prie balsadėžės.