Visi VU TSPMI žmonės

Monika Janevičiūtė

VU TSPMI alumnė

Monika, pirmiausiai įdomu sužinoti apie tavo kelią į TSPMI: čia baigei bakalauro studijas – kaip jas pasirinkai? 

Visais laikais buvau „moksliukė“ ir mokykloje viskas sekėsi puikiai. Turbūt didžiausia problema, kad kai gerai sekasi viskas, sunku pasirinkti, kas galėtų būti tas vienas dalykas, kuriam skirsi ateinančius 4 metus. Politikos mokslai, man atrodo, yra visko mišinys: filosofija, teisė, ekonomika ir kt. disciplinos. Taip ir įvyko šis pasirinkimas. Atėjus stojimų laikui, tai buvo vienintelis įrašytas dalykas.

Kaip toliau rinkaisi savo karjeros kelią? Turi įvairios patirties, net susijusios su robotika, o šiuo metu dirbi BAA Training – ar tokie pasirinkimai buvo tikslingi? Ar šiomis sritimis domėjaisi kurį laiką? Ką konkrečiai veiki BAA Training?

Jau nuo pirmo kurso pradėjau dirbti ir tie darbai buvo tikrai niekuo nesusiję su politika. Tikrai žinau, kad visi, kurie dabar studijuoja ar studijavo TSPMI, sulaukia klausimų: „tai kada į seimą?“, „tai nori būti prezidente?“. Kažkaip abejoju, kad tarkime chemijos fakultete studijuojančių klausia, ar jie bus chemikais/chemijos mokytojais. Studijų esmė man visada buvo ne specialybės įgijimas, o apie mokymąsi analizuoti, objektyviai vertinti pasaulyje vykstančius dalykus ir labiau bendrinį išsilavinimą.Kadangi savo profesinės kelionės pradžioje pakeičiau nemažai darbų, bėgant laikui tapo daug lengviau atsirinkti, kuri sritis man geriausiai sekasi. Na ir pasirodo, kad tai buvo pardavimai. Nesvarbu, ar savęs pačios, ar prekės, šie dalykai man tarsi gaunasi savaime. Norėčiau sakyti, kad man patinka palaikyti santykius su žmonėmis ar apskritai bendrauti, bet čia turbūt šios profesijos žmonių prakeiksmas – sekasi, bet tuo pačiu norisi labai dažnai būti tyloje. Šiuo metu dirbu aviacijos akademijoje ir paprastai tariant pardavinėju pilotų kursus.

Esi Lietuvoje gerai žinoma streamer‘ė. Papasakok, nuo ko prasidėjo ši tavo veikla, kiek laiko tam skiri bei kokius žaidimus transliuoji. 

Nežinau, ar esu gerai žinoma, bet palieku šitą spręsti kitiems. Ką tikrai galiu pasakyti tai, kad nesu vadinama „influencerė“ ir man čia nėra darbas, ir juo labiau nesistengiu pardavinėti kažko su 5 proc. nuolaidos koduku ir t.t. Apie transliavimą buvo galvota labai ilgai. Sakyčiau, kad kokius 2 metus kartojau sau, kad pabandysiu, bet niekaip nedrįsau. Labai keista tikėtis, kad kažkam bus įdomu žiūrėti, kaip aš panikuoju žaisdama siaubo žaidimus ar netaikliai šaudau „Counter Strike“, ar apskritai atsisėdus dėlioju puzlę. Pasirodo, kad šita baimė nepasiteisino ir iki šiol susilaukiu nemažai dėmesio. Džiugu paminėti, kad prieš kelias dienas minėjau savo dvejų metų sukaktį užsiimant šia veikla.Kalbant apie pačius žaidimus – žaidžiu labai daug ir tam skiriu daug laiko. Tikrai nemeluosiu, kad nesu persistengus su šiuo hobiu, yra buvę dienų po 40 val. per 3 paras praleistų prieš ekraną. Tai tikrai veikiau retenybė, bet vis tiek iš žmonių, kurie nesusiję su šia kultūra ir žaidimais, susilaukiu keistų replikų. Žaidžiu daugiausiai single player žaidimus, bet transliuoju tikrai įvairias veiklas, kartais tiesiog game‘inu ir kalbuosi su žiūrovais. Niekada nenorėjau šioje veikloje savęs įrėminti, stengiuosi tuo mėgautis.

Neseniai įvykusiame GameOn 2019 dalyvavai panelėje apie merginas streameres. Papasakok apie šią nišą – merginų vaidmenį visame streaminimo pasaulyje.

Ar požiūris į merginas čia yra kitoks, o gal kaip tik tai yra viena iš sričių, kuriose tiek vyrai, tiek moterys turi lygias galimybes išgarsėti bei užsiimti mėgstama veikla? Ar didelė Lietuvos merginų transliuotojų bendruomenė? Man atrodo, kad merginos ir žaidimai – nieko naujo. Tai galėtų nustebinti tik tuos, kurie patys nelabai užsiima šia veikla.Pati Lietuvos transliuotojų bendruomenė, visų pirma, nėra labai didelė, tad ir vertinti merginų būrį joje būtų sunku. Jeigu žiūrint apskritai twitch.tv platformos statistiką, vaikinų yra kur kas daugiau, tačiau nežinau, ar tai kažką keičia. Galbūt pirminis susidomėjimas yra didesnis merginomis ir daugiau žiūrovų pirmomis dienomis turės moteriškos lyties atstovė, tačiau išlaikyti žiūrovą vienodai sunku abiem pusėms. Nuoširdžiai manau, kad buvimas mergina nenulemia tavo sėkmės šitoje sferoje ir kartais netgi gali pakišti koją, nes nusiteikimas, kad tiesiog pasėdėsi prieš kamerą ir gražiai atrodysi, nėra veiksmingas.

Galiausiai, ar studijos TSPMI davė įgūdžių, reikalingų veiklai, kuria užsiimi? Nors transliavimas, robotika ar aviacija, atrodo, yra gana tolimos sritys nuo politikos mokslų, galbūt randi sąlyčio taškų? O gal turi patarimų, kaip suderinti tokius interesus ir studijas VU TSPMI?

Manau, kad nėra jokios tolimos veiklos/srities nuo politikos. Na bent jau dabar negalėčiau sugalvoti. Kaip jau minėjau, TSPMI išmokau analizuoti, kalbėti prieš publiką, greitai įsisavinti didelį kiekį informacijos ir turbūt apskritai turėti argumentuotą nuomonę apie pasaulio įvykius. Nereikėtų siaurai žvelgti į šias studijas ir tikėtis, kad viskas, ką veiksi, tai skaitysi politinius straipsnius ir kursi reformas. Labai norėčiau palinkėti ir patarti neliūdėti, kai nežinai, ką tiksliai nori veikti gyvenime ir ką veiksi po studijų, ar kaip susiesi studijas su savo profesija. Aš tikrai iki šiol nežinau ir vis dar ieškau atsakymų, bet tas nežinojimas mane skatina daryti šimtą dalykų, kurie man dabar teikia laimę: transliuoti, mokytis kinų kalbą, užsiimti keramika ar tiesiog žaisti. Na ir kas, kad kai kam tie patys žaidimai atrodo kvaila veikla? Suderinti įmanoma viską, šituo aš esu tikra, tereikia bandyti.