Monika Rasa Spruntulytė
VU TSPMI Tarptautinių santykių ir diplomatijos magistro programos studentė
Monika, kodėl studijas nusprendei pasirinkti VU TSPMI? Kas tave paskatino rinktis institutą?
Esi būsima Tarptautinių santykių ir diplomatijos magistro programos absolventė. Kodėl pasirinkai būtent šią magistro programą?
Tarptautinių santykių ir diplomatijos programa man atrodė natūralus bakalauro studijų tęsinys, kuriame giliau nagrinėjami man įdomiausi ir reikšmingiausi tarptautinėje erdvėje vykstantys procesai, jų priežastys bei pasekmės. Saugumo studijos, didžiųjų valstybių politika, konfliktų analizė, diplomatijos pagrindai, užsienio politikos analizė ir kiti dėstomi dalykai visuomet buvo mano akademinių interesų srityje, į kuriuos norėjau gilintis dar labiau ir žinojau, kad ši programa labiausiai pravers mano karjeroje. Taigi, tarptautinių santykių ir diplomatijos studijos ir kompetentingi, įdomūs dėstytojai išties suteikė dar platesnį suvokimą ir įrankius išsamiau suvokti tarptautinių santykių dinamiką, juose veikiančius veikėjus, jų interesus ir sąveikas.
Nesenai atidavei savo magistrinį darbą – apie ką jis, kaip sekėsi rasti norimą temą ir kaip vyko rašymo procesas?
Magistro darbą esu ne tik parašiusi, bet ir ką tik apsigynusi. Pastaraisiais metais tiek pasauliniu mastu, tiek ir Lietuvoje itin suaktyvėjusios diskusijos apie 5G ryšį ir su nepatikimais jo tiekėjais siejamas grėsmes, paskatino mane tirti šio reiškinio fenomeną, kaip JAV ir Kinijos konkurencinį susidūrimą. Buvo tiriama, kaip pati JAV tiek lokaliai, tiek tarptautiniu mastu siekė sugrėsminti Kinijos ir jos informacinių technologijų kompanijos „Huawei” įtaką, kokios buvo JAV ir Kinijos konkurencinės strategijos dėl 5G diegimo Europos šalyse bei kokias geopolitines implikacijas sąlygoja ši konkurencinė kova. Apskritai, galima pastebėti, jog Kinijos įtakos ir technologijų temos Lietuvos akademiniame lauke nėra itin dažnos, todėl man buvo svarbu tai aktualizuoti ir savo tyrimu ir įžvalgomis prisidėti prie šiomis temomis aktyvėjančių diskusijų. Manau, yra svarbu suprasti, kad aukštosios technologijos vis dažniau tampa ir geopolitiniais klausimais, kurstančiais konkurenciją ir galių pusiausvyros pokyčius. Kova dėl dominavimo technologijų sektoriuje – nesibaigianti ir ateityje tik stiprės, nes tai kuria ne tik technologinį, bet ir geopolitinį pranašumą bei įtaką, todėl yra svarbu ir toliau sekti šiuos procesus ir pačių valstybių politiką jų atžvilgiu.
Pats rašymo procesas buvo ilgas, bet įdomus. Kadangi 5G klausimas politiniame lauke yra itin aktualus, atrodo, kas mėnesį atsirasdavo naujų duomenų, kuriuos reikėdavo sekti, ypatingai Lietuvos atveju. Be abejonės, turiu padėkoti ir savo darbo vadovui prof. Tomui Janeliūnui, kuris savo įžvalgomis nukreipė tinkama linkme ir įkvėpė pasitikėjimo.
Šiuo metu esi Seimo nario patarėja. Kokios studijų metu įgytos žinios ir gebėjimai tau padeda profesinėje veikloje?
Galėčiau teigti, kad patarėjo darbas yra labai įvairiapusis, reikalaujantis nemažai tiek ekspertinių, tiek administracinių žinių. Todėl bene visos magistro studijų metu įgautos žinios ir įgūdžiai kasdien pasitarnauja darbe, leidžia pamatyti platesnį kontekstą ir prieiti prie tinkamų išvadų. Politikos analizės įgūdžiai, kritinis mąstymas, patikimų šaltinių paieška, tinkamas informacijos pateikimas ir kita – tai neabejotinai buvo įgyta studijų metu ir kasdien pasitarnauja atliekant darbines užduotis. Kadangi gan anksti pradėjau kaupti praktinę patirtį, profesinėje veikloje padeda ir įgūdžiai, įgyti atliekant praktikas įvairiose (ne)vyriausybinėse organizacijose.
Kokiomis veiklomis užsiimi laisvalaikiu? Galbūt karantino metu atradai naujų pomėgių?
Esu kultūrinių patirčių kolekcionierė, todėl mano laisvalaikis skirtas muziejams, filmams, spektakliams, koncertams, ekskursijoms ir kelionėms. Kaskart jaučiu, kad tai praturtina mano vidinį pasaulį, padeda socializuotis ir praplečia akiratį. Mano atveju karantino metu neatsirado tiek daug laisvo laiko, jį užėmė intensyvūs mokslai ir darbai. Visgi į virtualią erdvę persikėlę klasikinės muzikos koncertai, kūrybinės dirbtuvės, kalbų kursai ir kitos veiklos padėjo išgyventi šį nelengvą laikotarpį, prie jo prisitaikyti ir tam tikra prasme padėti mėgautis akimirka. Kalbant apie naujus pomėgius, matyt, visi kiek supanašėjome, įgijome daugiau gaminimo įgūdžių, daugiau užsiėmėme savišvieta ir pradėjome daugiau judėti.
Kokiam būsimam/ai studentui/ei rekomenduotum rinktis politikos mokslų bakalauro programą?
Institute praleidus 6-erius metus, manau, kad galima pamatyti tam tikrą VU TSPMI studento profilį, kuris be abejonės varijuoja, tačiau panašios tendencijos išlieka. Tikriausiai svarbiausias būsimo studento bruožas turėtų būti aktyvumas ir vidinė motyvacija domėtis visuomeninėmis ir politinėmis aktualijomis. Institute būtina jausti naujienų pulsą tam, kad būtų dar geriau įsisavinama dėstoma informacija, ir ne tik auditorijoje, bet ir už jos ribų būtų plečiamas akiratis. Taip pat svarbi ir ambicija siekti savo užsibrėžtų tikslų. Institutas siūlo begalę įdomių vidinių veiklų, skatina vykti į akademinius mainus ir praktikuotis įvairiose srityse. Todėl būtina išnaudoti šias galimybes ne tik asmenybės augimui, bet ir patirties kaupimui, kurios prireiks karjeroje. Kita vertus, neįsispraudžiant į tokius mano minėtus rėmus, tikiu, kad čia save gali atrasti kiekvienas, kuris siekia pasaulyje vykstančius reiškinius suvokti giliau ir būti įkvepiančios bendruomenės dalimi.