Povilas Petručionis
VU TSPMI ketvirto kurso studentas, VU SIF vadovas
Esi VU TSPMI studentas, kaip pasirinkai studijas institute? Kas per studijų laiką tau labiausiai įsiminė?
Turiu pripažinti, jog įtakos pasirinkti šias studijas turėjo brolio pavyzdys, kurio iškalbinga politinė retorika „namų“ diskusijose palikdavo didelį įspūdį. Reikšmingai prisidėjo ir dėstytojai – žvaigždės. Dar iki studijų aktyviai sekiau Alvydo Jokubaičio bei Mažvydo Jastramskio veiklą, publikacijas bei knygas. Bet jei reikėtų atsakyti į šį klausimą trumpai: pasirinkau TSPMI, nes norėjau įgyti „aukštąjį išsilavinimą“ tikrąja to žodžio prasme.
Labiausiai per studijų metus įsiminė grupiniai rašto darbai, intensyvus rašymas naktimis bei kaistančios įtampos bei trintys tarp komandos narių. Džiaugiuosi, kad tos sunkios rašto darbų sesijos buvo vaisingos ir pavyko parašyti tikrai prasmingų ir įdomių rašto darbų.
Studijuoji jau ketvirtame kurse ir esi pasirinkęs Ekonomikos ir politikos modulį, kas iš studijų dalykų tau labiausiai patiko? Kaip skirtingi studijų dalykų pasirinkimai padėjo tau atrasti tave dominančią sritį?
Dažnai juokaudamas save pristatau kaip filosofišką ekonomistą. Man labiausiai patinka filosofija, studijuoju politikos mokslus, o mano finansų maklerio darbas glaudžiai susijęs su ekonomika. Nematau priešpriešos tarp visų trijų disciplinų – atvirkščiai, manau, kad būtent skirtingų mokslo šakų apjungimas leidžia tiek darbe, tiek universitete atskleisti unikalų požiūrį bei rasti neįprastus, o kartais kūrybiškus atsakymus.
Skirtingi pasirenkamieji studijų dalykai išties padėjo įsitikinti arba atrasti tikslinę darbinę ir akademinę kryptį. Antrajame kurse pasirinktas Minijaus Tilindžio kursas „Financial economics“, nepaisant to, kad per egzaminą gavau apie 5, paliko didelį įspūdį ir paskatino pasirinkti Ekonomikos ir politikos modulį.
Dalį savo studijų praleidai Erasmus+ mainuose Prancūzijoje, kuo ši patirtis tau buvo naudinga? Kokie didžiausi skirtumai tarp studijų Lietuvoje ir Prancūzijoje?
Gali nuskambėti kiek keistai, bet šita patirtis buvo naudinga tuo, kad padėjo įsitikinti, jog studijų kokybė TSPMI visiškai nenusileidžia TOP 3 pagal politikos mokslų programą reitinguojamam pasaulio universitetui Sciences Po. Žinoma, pavyko susipažinti su keliais didelį įspūdį palikusiais dėstytojais, kurie iki šiol daro įvairius rekomendacinius pranešimus ES institucijose. Vieno ekonomikos dėstytojo „Twitter“ paskyrą seku iki šiol, tai skatina nepamiršti ir prancūzų kalbos įgūdžių.
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Prancūzijos buvo universiteto bendruomenė ir kultūrinė aplinka. Labai įdomu buvo tai, kad į mainus suvažiavo studentai iš viso pasaulio. Juokauju, kad per pirmąją savaitę apkeliavau visą pasaulį (nuo Indonezijos iki Brazilijos), nes pakalbinau ir išklausinėjau kiekvieną bendrakursį apie vietines jų šalių politines aktualijas. Be to, jautėsi ypač stipri universiteto bendruomenė ir organizacijos. Keliskart, studentų atstovybė organizuodavo šventes, kurios sukurdavo amerikietiško koledžo atmosferą – man, kaip atšiauriam lietuviui, tai buvo labai keista ir kažkiek svetima.
Esi Vilniaus universiteto Studentų investicinio fondo vadovas, kaip pradėjai veikti šioje organizacijoje? Ar gali papasakoti daugiau apie organizacijos veiklą?
Apie Vilniaus Universiteto Studentų Investicinį Fondą (VU SIF) sužinojau „Facebook‘e“ pamatęs mėnesinę ataskaitą, žyminčią portfelyje turimų finansinių instrumentų kainų pokyčius – ji paliko didelį įspūdį. Organizacijoje siekiame edukuoti finansinio raštingumo tema tiek studentus, tiek ir plačiąją visuomenę. Prieš kelias savaites turėjome renginį su Skirmantu Malinausku, kuris pasidalino savo žiniomis apie finansinių apgavysčių schemas bei lošimų industrijos reguliavimo spragas. Be to, turime ir nuosavą aktyviai valdomą investicinį fondą, kurio vertė šiuo metu siekia kiek daugiau nei 15 tūkst. eurų.
Spekuliacija ir prekyba finansiniais instrumentais domėjausi nuo paauglystės, todėl organizacijos veikla atitiko mano interesus. Pritapti daug laiko neprireikė, gana greitai buvusi direktorė G. Stanionytė pasiūlė perimti jos pareigas.
Esi finansų analitikas „Orion“ įmonėje, kaip studijos VU TSPMI padeda tavo darbe? Kaip atrodė tavo kelias darbo rinkoje, galbūt gali pasidalinti ateities planais?
Politikos mokslai išties padeda analizuojant finansų rinkas, kadangi šios yra ypač stipriai veikiamos politinių veiksmų. Prekybos karas tarp JAV-Kinijos, karas Ukrainoje, OPEC+, centrinių bankų monetarinė politika yra tik keli pavyzdžiai, kurie daro reikšmingą įtaką finansinių instrumentų kainų pokyčiams. Apie šiuos faktorius universitete teko rašyti rašto darbus, kurie leido įgyti ir susidaryti holistinį supratimą. Neseniai darbe išleidau 90 psl. analitinį darbą apie urano industriją, kurios tiekimo grandinė yra ypač politizuota: daugiausiai urano pasaulyje išgauna Kazachstanas, o maždaug net pusę iš jo sodrina Rusijos įmonė „Rosatom“. JAV institucijos iki šiol neranda galimybės sankcionuoti „Rosatom“ dėl pernelyg didelės priklausomybės nuo Rusijos sodrinamo urano.
Šiuo metu ypač patinka analizuoti ir sekti pasaulio centrinių bankų monetarinės politikos tendencijos bei palūkanų normų pokyčius. Šia tema po paskaitų diskutuodavome su anksčiau minėtu dėstytoju M. Tilindžiu. Mano kelias prasidėjo nuo praktikos „Orion“ įmonėje, ko gero kaip ir dažno studento atveju, gerai pasirodžius pavyko gauti pasiūlymą pasilikti toliau ir dirbti įmonėje.
Ko norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei?
TSPMI bendruomenei ir visai administracijai norėčiau palinkėti išlikti „aukštojo išsilavinimo“ institucija ir išlaikyti per daug metų užaugintą reputaciją. Neapsakomai mėgavausi pirmaisiais kursais, kuomet per tą patį pusmetį kokybiškai mokydavomės ypač skirtingų dalykų, pavyzdžiui, teisės, filosofijos, ekonomikos.
Bendruomenei noriu palinkėti būti atvirai skirtingoms iniciatyvoms, kurti organizacijas bei aktyviai į jas įsitraukti. Studijos „elitiniame“ Prancūzijos universitete padėjo suprasti, kad dažnai universiteto vertė slypi jame esančioje bendruomenėje ir sukurtoje atmosferoje, bet ne mokslo kokybėje. Atminkit, kad kiekvienas esame vienas kitam kaip tramplynas, nuo kurio atšokę ar atsispyrę galime lengviau pasiekti savo karjeros ar akademinius tikslus. Sėkmės!