Simona Stražinskaitė
VU TSPMI Tarptautinių santykių ir diplomatijos magistro programos studentė
Šiuo metu studijuoji Tarptautinių santykių ir diplomatijos magistro programoje, kaip pasirinkai studijas institute? Kokie studijų dalykai tau labiausiai patinka?
Studijuoti TSPMI pasirinkau baigusi lingvistikos bakalauro studijas. Tarptautiniai santykiai ir politinės aktualijos visuomet mane domino, tad nusprendžiau pabandyti savo jėgas visai kitoje sferoje. Myliu savo alma mater, tad daug abejonių nebuvo, jeigu studijuoti politiką, tuomet Vilniaus Universitete. TSD programa privertė paprakaituoti, tačiau ko gero labiausiai įsiminęs kursas, tai Dovilės Jakniūnaitės tarptautinių santykių teorijos, kuomet turėjau perprasti teorinius dalykus, kuriuos mano kursiokai, baigę bakalaurą Institute, jau žinojo. Tačiau mano mėgstamiausias kursas, kurį mokiausi studijų metu, tai Linos Strupinskienės konfliktų analizė ir taikos studijos. Nors šis pasirenkamasis dalykas pareikalavo nemažai laiko skaitant, tačiau jis buvo be galo įdomus, o išmoktos teorijos leidžia geriau suprasti ir analizuoti šių dienų konfliktus.
Šiuo metu rengi magistro baigiamąjį darbą, kokią temą nagrinėji? Kaip ją pasirinkai?
Mano magistrinio tema – „E. Makrono Europos autonomijos vizija: 2017 m. – 2022 m. pokyčiai ir priežastys“. Šią temą pasirinkau nes prieš tai studijavau anglų ir prancūzų kalbas bei buvau išvykusi studijuoti pusmečiui į Prancūziją, o baigus bakalaurą dar atlikau ir ERASMUS+ absolventų praktiką Lietuvos Respublikos ambasadoje Paryžiuje. Tad mano susidomėjimas šia šalimi bei kalbos žinios ir nulėmė pasirinktą magistrinio darbo temą.
Dirbi Užsienio reikalų ministerijoje, kaip pasirinkai šį karjeros kelią?
Iš tiesų, atlikta praktika ambasadoje mane paskatino pradėti dirbti ministerijoje. Iki tol diplomatija atrodė kaip kažkas abstraktaus, tolimo ir nepasiekiamo, skirta tikrai ne 22 m. studentei, kilusiai iš nedidelio miestelio. Tačiau sutikti žmonės ambasadoje mane šiltai priėmė ir sudomino savo atliekamu darbu, o diplomatija pasirodė spalvinga ir įvairiapusė, reikalaujanti skirtingų gebėjimų ir žinių, kaip tobula audra, kurioje susipina įvairios temos ir skirtingi kontekstai. Būtent dėl šios dinamikos ir galimybės atstovauti Lietuvai užsienyje pasirinkau dirbti URM.
Kaip atrodo darbo diplomatijoje kasdienybė? Kaip tau, kaip jaunam žmogui sekasi šioje srityje?
Diplomato kasdienybėje dar neteko susidurti su rutina. Mėgstu pajuokauti, kad kartais mielai būčiau antraplanis veikėjas, kuris atlieka paskirtus darbus ir nesuka sau dėl nieko galvos, tačiau darbas Sankcijų grupėje reikalauja iniciatyvumo, proaktyvumo ir nuolatinio mokymosi. Nors diena ir prasideda ramiai, niekada nežinai kaip ji baigsis. Labai myliu savo darbą ir komandą, kuriai priklausau, tad man sekasi gerai ir nuolatos noriu tobulėti, kad sektųsi dar geriau! Visuomet jaučiuosi vertinama ir jaučiu prasmę savo darbe, tad tai pagrindinis mano motyvacijos variklis. Be to, įgytos žinios TSPMI man suteikia „įrankius“, kurie leidžia įsigilinti į bendrą darbo kontekstą ir jį išanalizuoti siekiant kokybiškai atlikti paskirtas užduotis.
Ką norėtum palinkėti VU TSPMI bendruomenei?
VU TSPMI bendruomenei palinkėčiau daugiabriauniškumo ir nebijoti save išmėginti skirtingose srityse. Važiuoti į visas įmanomas praktikas, mainus ir mokymus, kokie tik yra įmanomi, nes niekada nežinai kur save gali atrasti. Vilniaus Universitetas suteikia daug galimybių, tačiau svarbu nepamiršti jomis ir pasinaudoti. Taip pat palinkėčiau mokytis kalbas, nes jos tikrai atveria duris, o ypač tas, kurios priklauso Užsienio reikalų ministerijai!