Vitalijus Klincevičius
VU TSPMI politikos mokslų bakalauro programos ketvirtakursis
Koks buvo tavo kelias į VU TSPMI? Kodėl pasirinkai studijuoti institute?
Visada maniau, jog studijų suskirstymas į atskiras disciplinas tapo pernelyg sureikšmintas. Prieš renkantis studijas domėjausi skirtingomis disciplinomis: istorija, ekonomika, IT, psichologija. Politikos mokslų programa VU atrodė geriausiais pasirinkimas norint derinti skirtingas disciplinas ir gilinti žinias kiekvienoje iš jų.
Kodėl pasirinkai adaptyviąją praktiką, o ne visiems įprastą? Taip pat, kodėl nutarei atlikti praktiką būtent Vyriausybės strateginės analizės centre (STRATA)? Kuo tave sudomino ši institucija?
Nusprendžiau pasinaudoti galimybe atlikti adaptyviąją praktiką, nes maniau, jog ji turiningesnė ir galinti suteikti platesnių galimybių pritaikyti studijų metu įgytas žinias praktiškai sprendžiant atitinkamas su politika susijusias problemas. Įprasta praktika ganėtinai paprastai gali tapti tiesiog formalumu, tačiau turėjau lūkesčių pasisemti žinių ir ne tik formaliai atlikti praktiką.
Pasirinkau STRATĄ, nes studijų metu teko analizuoti šios institucijos viešosios politikos tyrimus ir rekomendacijas, kaip galima būtų efektyvinti tam tikras viešosios politikos kryptis – tokio pobūdžio tyrimai mane ypač sudomino.
Galbūt galėtum plačiau papasakoti apie įrankį, kurį sugeneravai praktikos metu? Ar pačiam kilo idėja sukurti jį?
Mano praktikos tikslas buvo sukurti dirbtinio intelekto modelį, leidžiantį prognozuoti įmonės inovatyvumą, remiantis jos aprašymu. Šis modelis yra pagrįstas dirbtiniais neuronų tinklais, tokio tipo modeliai geba „apsimokyti“ atlikti klasifikavimo užduotis, pateikus pakankamą kiekį informacijos. Šis modelis yra novatoriškas tuo, jog leidžia analizuoti tekstinius duomenis. Su pačia idėja mane supažindino inovacijų skyriaus kolegos ir pasiūlė atlikti tokį tyrimą Lietuvos kontekste. Tai buvo eksperimentinio pobūdžio užduotis, kurios tikslas buvo įsivertinti dirbtinio intelekto diegimo galimybes viešajame sektoriuje.
Kokios institucijos ir kam jį naudos?
Žvelgiant į ateiti, toliau plėtojamas modelis leis lengviau identifikuoti inovatyvias įmones, todėl gali tapti naudingu instrumentu tokioms institucijoms, kaip jau minėta STRATA, taip pat Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, bei Lietuvos statistikos departamentui. Tačiau analogiškais principais veikiantis modeliai galėtų būti naudojami kur kas platesniame lauke, pavyzdžiui, medicinoje diagnostikos tikslais, taip finansų sektoriuje pinigų plovimo prevencijai, identifikuojant socialines rizikos grupes ir pan.
Su kokiais iššūkiais susidūrei atlikdamas praktiką? O galbūt jų nebuvo visai?
Atliekant praktiką iššūkių buvo nemažai, kadangi bene iškart susidūriau su duomenų trūkumu. Taip pat teko gilinti programavimo žinias tam tikrose srityse, pirmiausiai susijusiose su giliuoju mokymusi (angl. deep learning). Šie iššūkiai buvo sprendžiami konsultuojantis su specialistais tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. Svarbus momentas taip pat buvo susijęs su metodologinių įrankių ribotu pritaikymu lietuvių kalboje. Dėl lietuvių kalbos lingvistinių ypatumų esami metodologiniai instrumentai nėra tiek išvystyti, kiek, pavyzdžiui, anglų kalboje. Tai savo ruožtu sukuria papildomų iššūkių, kurių sprendimui reikalingas tolimesnis įdirbis šioje srityje.
Ar siūlytum ir kodėl siūlytum studentams rinktis adaptyvią praktiką?
Rekomenduočiau šią praktiką tiems, kurie praktikos metu norėtų pritaikyti savo jau turimas žinias ir įgauti naujų. Manau, adaptyvi praktika paskatins labiau pažinti organizaciją ir jos veikimą, tai ypač svarbu svarstant apie tolimesnes karjeros galimybes.
Kuo domiesi be studijų? Ar turi mintyse karjeros kelią, kuriuo norėtum eiti, arba sritį, kurią rinksiesi baigęs studijas?
Domiuosi duomenų mokslu ir analitika. Šis susidomėjimas atsirado atliekant praktiką Lietuvos Banke, o praktika STRATA‘oje suteikė galimybę plėtoti šias žinias ir pažinti naujas sritis, tokias kaip gilusis mokymasis. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog šios sritys prasilenkia su politikos mokslų studijomis, tačiau šių prieigų derinimas gali suteikti reikšmingą pranašumą darbo rinkoje.
Galbūt prasidedant naujam semestrui turėtum palinkėjimą sau, kursiokams ir instituto bendruomenei?
Mano palinkėjimas būtų neužsidaryti savo disciplinos „kieme“ ir ieškoti naujų galimybių tobulinant žinias ir įgūdžius.